Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Rio reef  (Read 26277 times)

Offline acabgd

• Veoma napredan član
Re: Rio reef
« Reply #10 on: 23 January, 2015, 01:43:47 »
Kako se ja odusevim kad se neko pojavi sa novim morskim, pa to je neverovatno :D:D:D

Ovaj kamen je ziv jer se vidi dosta zivuljki na njemu, ali me buni sto uopste nema koraline, kao da je stajao duze vreme u sumpu. Ne kvari nista naravno, samo estetski ne deluje impresivno kao zivi kamen koji je bio pod svetlom.

Vidim da se u poslednje vreme, pa i ovde, dosta spominje "ziva voda", odnosno voda iz etabliranog morskog akvarijuma. Najveci broj bakterija i drugih korisnih organizama nalazi se na kamenu i pesku, dok je u vodi takoreci zanemarljiv njihov broj. Stoga je potpuno bespotrebno, pa cak i kontraproduktivno ubacivati "zivu vodu" u novi akvarijum, posebno sto u toj vodi svakako ima bar neki odredjeni sadrzaj nitrata i fosfata, dok u sveze napravljenoj vodi ne bi trebalo da ih bude uopste (naravno ako se koristi RO/DI ili destilovana voda).

Stoga je mnogo korisnije uzeti zivi kamen ili malo peska iz nekog etabliranog akvarijuma, makar on bio i velicine sibice, nego dovlaciti "zivu vodu" u buradima i koristiti nju.

Kada bi sve sto treba bilo u "zivoj vodi" onda nam ne bi trebao ni zivi kamen. Kao sto znamo, on je ipak osnov filtracije u morskom akvarijumu i bez njega nema zivota u nasim malim morima. Na njemu se nalaze sve bakterije koje su potrebne za filtraciju, a ne u vodi. Kada bi one bile najvise u vodi, onda bi kontraproduktivna bila svaka zamena vode, a kao sto znamo to uglavnom nije slucaj. Zato, zaboravite na "zivu vodu" jer ona ne sluzi nicemu osim da zaprlja vas cist, novi akvarijum.

Offline Christiaan

• Napredni član
« Reply #11 on: 23 January, 2015, 08:36:31 »
Odusevio me je oblik zivog kamena.

Offline Andjelija

• Član
« Reply #12 on: 23 January, 2015, 10:24:45 »
Hvala svima na dobrodoslici u slane vode, pohvalama i savetima! I spremite se, bice tu puno pitanja sa moje strane...  :grin:

Sto se tice samog grebena, voleo bih da mogu da se pohvalim da je mojih ruku delo, ali nije, kupio sam ga tako... Bio je jos veci, pa smo ga malo isklesali da moze u moj akvarijum...  :grin:

@aleksandar@@ - Aleksandre, lepljeno je klesarskim lepkom za kamen, tako mi je rekao covek od kog sam uzeo... inace ima komada keramike i kamena...

@acabgd - sto se tice vode, ja sam ubacio to po savetu, cak i manje nego sto mi je receno... jos se ja nervirao sto nisam vukao vise od 50l vode...  :)
« Last Edit: 23 January, 2015, 10:34:46 by Andjelija »

Offline Andjelija

• Član
« Reply #13 on: 23 January, 2015, 10:31:02 »
Sinoc sam zavrsio montazu dodatnih led sijalica (6 belih i 6 plavih, ukupno 36w)... Super je leglo, samo jos da dodam tanak klirit preko kako bi zastitio sijalice od vode...
Imam mali problem sa napajanjem, moram da ga unapredim, pa trenutno blago treperi svetlo, ali boja koju daje je super...

Offline nedic93

• typing...
  • Napredni član
  • Nedic Nikola
« Reply #14 on: 23 January, 2015, 13:06:18 »
A koja je specifikacija ledica inace?:)
Cak je i zanimljivo! :D

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #15 on: 23 January, 2015, 15:12:38 »
Pravo pa na LED?
Mislim da je T5 svakako malo sigurnija varijanta, ali da se LED moze mogo preciznije podesiti za same korale, i naravno ne gubi intenzitet tako brzo kao T5.
Svakako, imas odlican hibrid ovde, sto bi mnogi nazvali dobitnom kombinacijom.
Ja bih za jutro/vece ipak koristio taj T5, a ne LED iako ce ti LED vaditi lepse plavu boju za jutro/vece. Posle mozda i mozes i da promenis kada se korali malo priviknu.
Svaka cast.

Jos nesto sto se tice LED-a.
Meni je najtamniji akvarijum osvetljen u 90% plavom spektru.
Medjutim PAR vrednosti u tom akvarijumu su tri puta vece nego u svim drugim koji sijaju mnogo jace, a spektar im je kombinovan.
Samo obrati paznju da ti LED ne przi korale. Kreni sa Litophytonom, jer on po meni trpi bukvalno sve. Ako se lepo otvori, dodaj kasnije Parazoanthuse i gledaj koliko ce izdignuti vratove. Dok god izdizu vrat, znaci da mozes da pojacavas jacinu osvetljenja. Kada budu bili zdravi a glave im budu bile nisko uz podlogu, to ti je odlican reper za potrebe osvetljenja svih ostalih korala u proseku.
Ovo je neki vid zamene za merenje PAR metrom.
Provereno...
« Last Edit: 23 January, 2015, 15:18:38 by Petar »

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #16 on: 23 January, 2015, 15:22:05 »
Petar je potpuno u pravu. Dodatni problem sa plavim ledovima je sto su dosta tamni za ljudske oci, sto nas cesto tera da ih pojacamo, a oni tada vec prze korale iako to ne vidimo. Zato pazljivo sa plavim ledovima.

Offline Andjelija

• Član
« Reply #17 on: 23 January, 2015, 15:53:53 »
Plan mi je da t5 bude glavno svetlo, i ono je na posebnom prekidacu/timeru... Led cu takodje razdvojiti na dva dimera, plave i bele diode odvojeno, kako bi mogao da ih regulisem svaku grupu za sebe, i postepeno pojacavam svetlo u zavisnosti od ponasanja korala. Videcemo kako ce ovo da funkcionise, svakako cu poslusati savet oko dinamike ubacivanja i pracenja efekta svetla...

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #18 on: 23 January, 2015, 20:25:52 »
Bravo za dimmer! To je prava stvar, jer sa dimmerom sada mozes tacno da iskontrolises. Nema da omane. :)

Offline Vlada

• Veoma napredan član
« Reply #19 on: 26 January, 2015, 02:09:50 »
Bravo...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 April, 2018, 17:10:26

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154742
  • Total Topics: 9327