Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: projekat - Tanganjika  (Read 1641 times)

Offline froger

• Član
projekat - Tanganjika
« on: 26 December, 2014, 11:19:27 »
Razmisljam se da oformim jedan akvarijum za Tanganjika ciklide. Do sada sam drzao od ovih riba samo Neolamprologus brichardi pre jedno petnestak godina. Kupio sam 6 mladih riba i drzao ih u akvarijumu od 100l. Kad su poceli da se ubijaju ja popizdim i otarasimih se.

Sada mi je opet zelja da probam sa ovim ribama, pa planiram da im odvojim jednu kadu. Imam dva akvarijuma, jedan od 144l i drugi od 200 (sa istom povrsinom dna) samo razlicite dubine), pa bi jedan od ovih ovojio za ovu namenu.

Od riba bih verovatno stavio 6 Neolamprologus brichardi, 6 leleupi-ja, 6 gombija i nekoliko Cyprichromisa. Natrpao bih dosta kamenja i cupove, a nadam se da bih na taj nacin mogao tu i da ih mrestim. Naravno sve je jos uvek ideja pa ima mesta za promenu ekipe, uredjenja...

Voleo bih da cujem od iskusnijih koliko je ovakva postavka realna.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: projekat - Tanganjika
« Reply #1 on: 26 December, 2014, 11:34:10 »
Koje su dimenzije aq?

Offline froger

• Član
« Reply #2 on: 26 December, 2014, 12:07:02 »
a) 90*40*40

b) 100*40*50

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #3 on: 26 December, 2014, 12:24:59 »
Dimenzije akvarijuma su adekvatne za ono što si naumio. Najveći problem u tvom planu su N.brichardi koji znaju biti jako nezgodni prema svojoj ali i prema drugim vrstama... s'toga bih savetovao da vidiš šta se još nudi i da izabereš alternativu.

Za uređenje si lepo napisao da je potrebno dosta kamenja, koje bih savetovao da slažeš i u vis jer će se ribe bolje osećati. Dakle, pesak na dno, kamenje, po neka biljka i eto pristojnog biotopa za Tanganjikance. Savetujem da sve ribe nabaviš kao mlade i da ih sve pustiš u isto vreme ili u što kraćem roku.

Offline froger

• Član
« Reply #4 on: 26 December, 2014, 12:46:11 »
Pa otprilike mi i jeste namera da ih srucim u isto vreme, a brichardije volim jer su stvarno mnogo lepi. Doduse oni su mi i problem za nabavku, jer nisam video da ih neko trenutno ima.

Kako stoje stvari sa mrestom u takvim zajednickim akvarijumima? Mislim da im dam male cupove pa se nadam da bih mogao tako da im uzmem mladunce brzo posle mresta. Na taj nacin bi trebalo da se agresivnost redukuje, a posto bi bilo 24 ribe (plus dva soma da jedu visak hrane) pretpostavljam da bi se agresivnost i bolje rasporedila (bar tako funkcionise sa Malavcima).

Dakle, da li mislis da ovo moze da funkcionise sto se mresta tice? Znam da se praktikuje da se par koji se upari ostavi sam, ali da za dve ribe odvajam 100 lit...  :(
« Last Edit: 26 December, 2014, 12:47:53 by froger »

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #5 on: 26 December, 2014, 13:04:18 »
Kada ribe polno stasaju, kreće uparivanje i zauzimanje teritorije sa skloništem. Mislim da je realno očekivati da ti se u tolikom aq odvoji od 2 do 4 para a ostale ribe će biti višak, biće napadane, kriti se ili čamiti pri površini vode... i najverovatnije biti ubijene nakon izvesnog vremena. Savetujem da se takve ribe izvade iz aq.

Gužva u Malawi aq je poželjna, ali kod Tanganjikanaca to ide drugačije jer skoro svaka vrsta je specifična i njeno ponašanje zavisi od uređenja/komšiluka/sparivanja/veličine aq...

Evo jednog dobrog primera našeg kolege Ljubiše: https://www.youtube.com/watch?v=zrlBMQptV_k&feature=share

Offline froger

• Član
« Reply #6 on: 26 December, 2014, 13:31:30 »
Ok. Hvala na savetu.

Mozda se ipak odlucim za neku manje agresivnu skoljkasko-pecinarsku postavku, sa nekim "sardinicama" pri povrsini.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 April, 2018, 11:42:25

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154740
  • Total Topics: 9327
  • Online Today: 42
  • Online Ever: 450