Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Reef bez zamene vode  (Read 6425 times)

Offline Christiaan

• Napredni član

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
Re: Reef bez zamene vode
« Reply #21 on: 07 January, 2015, 10:13:07 »
Ovaj dozira kalcijum, magnezijum i pazi na alkalnost garant.
Evo i zasto. Ima plate Montipore i Euphilie, koliko sam video na snimku.
Euphilie i Caulastreu mu se granaju, sto znaci da konstantno vuku kalcijum za izgradnju skeleta.
Ja sam probao da smanjim zamene vode na minimum u tom akvarijumu, i recimo moja Caulastrea je delila glave fino ali NIJE se granala. Dobio sam gusto naseljeni "buket" glava, iz prostog razloga jer nije imala dovoljno kalcijuma za izgradnju skeleta.
To je bio test na duge staze sa izuzetno malim zamenama vode, i samim tim malim procentom kalcijuma u vodi.
Zakljucak je da je koral vrlo zdrav, ali bez kalcijuma za izgradnju skeleta njegov rast je otezan.

Sada se spremam da krenem sa novim testovima a vezanim za doziranje "kalcijuma", uz pomoc obicnog kreca koji se sipa u vodu (Kalkwasser). Zvuci ultra jeftino, samo treba paziti na odnos Alkalnosti i Kalcijuma, kao i promenu Ph u ovom procesu.
Ako neko ima iskustva sa ovim, bas bi mi pomoglo da napise.

Offline Christiaan

• Napredni član
« Reply #22 on: 07 January, 2015, 10:32:59 »
Pa predpostavio sam da dozira elemente, nemoguce je da ne menja vodu a da ne dodaje... sve akvarijume koje sam nasao na koji pisu o tome da ne menjaju vodu a niko ne pise sta i koliko meri i dozira...

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #23 on: 07 January, 2015, 12:51:09 »
Zavisi i od samih korala. Ako drzis recimo vecinu mekanih korala samo, komotno mozes jako dugo bez zamene vode i bez ikakvog doziranja.

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #24 on: 08 January, 2015, 01:58:44 »

Sada se spremam da krenem sa novim testovima a vezanim za doziranje "kalcijuma", uz pomoc obicnog kreca koji se sipa u vodu (Kalkwasser). Zvuci ultra jeftino, samo treba paziti na odnos Alkalnosti i Kalcijuma, kao i promenu Ph u ovom procesu.
Ako neko ima iskustva sa ovim, bas bi mi pomoglo da napise.

Za Kalkwasser treba prvo da se dotera Alk i Ca na zeljeni nivo. Onda zamesas Kalk i stavis u ATO (obicno tako ide). Pazis samo da pumpu ne stavis do dna da ne bi vukla sediment. Ameri obicno stavljaju 2 kasicice na 1 galon, mada je prednost kalka sto ne moze da bude rastvoren preko mere, vec ono sto se ne rastvori pada na dno i tu ostaje. Zato i jeste bitno da ti pumpa ne bude na samom dnu, da ne bi povukla taj talog.

Zato i ATO kanister mora da se ispira redovno, recimo jednom u mesec-dva i da se to izbaci napolje. Takodje, mora da bude dobro zatvoren posto CO2 reaguje sa kalkom. Naravno, ostavis minimalnu rupicu zbog sifona/pritiska da moze vazduh da ulazi koliko pumpa sipa.

Kalk bi trebalo da ravnomerno nadonadjuje Alk i Ca, mada bih ja naravno merio bar neko vreme da vidim da li je zaista tako.

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #25 on: 08 January, 2015, 02:01:17 »
Da dodam samo da sve ovo podrazumeva da je pre svega Mg na nekom normalnom nivou, jer je on taj koji regulise Alk i Ca, odnosno mogucnost niihove absorpcije u vodi bez precipitacije, da ne idem sad u detalje...

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #26 on: 08 January, 2015, 03:18:53 »
Hvala Aco sto si se ubacio u temu, ovo svakako pomaze.
Jesi ti dozirao Mg i sa cim?

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #27 on: 08 January, 2015, 10:27:56 »
Jesam, dozirao sam jer imam poprilicnu potrosnju a nisam bas redovan sa zamenama vode.

Koristio sam TropicMarin Mg, a njegova prednost je sto se sipa direktno u sump, ne mora da se rastvara u RO vodi prvo. Posto je dosta skup presao sam na Igorov Mg, da li je FaunaMarin ili sta vec. Sipao sam pola kile i jos nisam dosao na zeljeni nivo tako da kad padne, treba bas dosta da se dodaje da bi se vratio nazad.

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #28 on: 08 January, 2015, 12:31:10 »
Ja sam probao sa alternativom ali bezuspesno. Probacu opet pa cemo videti. Gledam da iskopam naj ekonomicnije resenje moguce.

Offline Ivke

• Veoma napredan član
  • -Bice skoro propas sveta-
« Reply #29 on: 08 January, 2015, 12:38:57 »
za Kh znam da moze sa sodom bikarbonom i da je neko od forumasa tako dozirao ali koja kolicina sode na koju litrazu vode e to mora neko da kaze ko se igrao sa tim :(

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 January, 2018, 16:39:09

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]