Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Zaprljana/masna površina vode  (Read 19376 times)

Offline saulosi

• Napredni član
Zaprljana/masna površina vode
« on: 31 January, 2006, 17:50:35 »
Primjetio sam jos po formiranju aq (prije nesto vise od mjesec dana) na povrsini vode sloj necega sto me podsjetilo na naftu.
U prvi mah sam se jako zabrinuo jer naravno nisam ukljucio mozak a cucete i zasto.
Mislio sam da je sud iz kog sam nalivao vodu u aq bio prljav, pa sam ga dobro oprao, medjutim i pored toga sto sam teskom mukom pri prvoj promjeni vode uklonio ovu supstancu sa povrsine vode, nakon zamjene vode i par dana pride, ista stvar se ponovila.
Onda mi je pala na pamet podloga , medjutim kako je ova vec bila u aq prije izvjesnog vremena i bila dobro cuvana sve do sada, vidim da nije ni to.
I tako dok sam po glavi preturao sta bi to moglo da bude i kako da se izborim sa istim CIKLID_133  javi mi se moja djevojka koja takodje ima aq i kaze da se i u njenom aq juce pojavila ista materija.
Ona je  do sada u aq sipala kupovnu vodu da bi stvorila sto bolje uslove za svoje ribe (provjeren kvalitet) i nije imala problema, ali posto je ostala bez zaliha kupovne vode nasula je ovu iz vodovoda.

I tako se film u mojoj glavi odmota CIKLID_200
i ja se sjetim da je u Bijeljini proslog ljeta bila frka u medijima oko ispravnosti vode za pice zbog prisustva mineralnih masti.
Kako je neka ekipa kvazi-strucnjaka utvrdila da mineralne masti nisu stetne po ljude, stvar je vrlo brzo zaboravljena i o tome vise niko i ne govori.

Nakon svega, siguran sam da je ono u mom aq upravo min. mast.
Postavlja se pitanje, da li je stetna i kako je ukloniti!?

Smatram da kupovina vode nije bas dobra investicija zbog velicine aq, a neki savjet bi sasvim sigurno dobrodosao.
Nisam probao da kuvam vodu i ne znam da li bi pomoglo(mada sumnjam), i aludiram na druga Lucky-ja kao znalca da ako moze da neki savjet.
Do sada nisam primjetio da je prisustvo ove supstance imalo stetnog dejstva na ribe, ako izuzmemo smrt dva coral red-a prije nekih 20-ak dana, za koje mislim da su stradali zbog amonijaka.

Eto izvinjavam se svima koji su ovo procitali i umorili se ali nisam mogao vise da skratim pa se nadam da imate razumijevanja.
« Last Edit: 16 December, 2014, 22:46:50 by nedara »

Offline dr.Lucky

• Veoma napredan član
    • Sve o MUŠIČARENJU na jednom mestu
Re: Mineralne masti!?
« Reply #1 on: 31 January, 2006, 19:45:06 »
Ne znam sto se izvinjavas, pa svrha celog sajta je u razmeni ideja, problema i ostalih dzidzi-midzija.
E sad problem. Mineralne masti ili/i ulja su ugljovodonici koji nastju iz naftnih preradjevina (npr. parafinska ili vazelinska ulja). Iz ovog razloga u vodi se mogu naci samo izlivanjem nekih zagadjivaca. Sto se toksicnosti tice ne mogu da ti dam 100% informaciju, jer postoji mnogo razlicitih ulja i masti. Ovde se zaustavljam sa hemijom jer ne bi zelo da tupim, ako zelis nastavicu. Ali...
Tvoj problem mislim da nije u mineralnim mastima. Ta bela skrama nastaje zbog hrane kojom hranis ciklide.
Salut i nemoj da se tangiras oko toga da pitas ako ti treba jos informacija!
Is it wrong to be strong Brotherhood

Treba kupiti semenke, jer one oće semena

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #2 on: 31 January, 2006, 19:55:35 »

Lucky_PhD wrote:
 Ta bela skrama nastaje zbog hrane kojom hranis ciklide.
Salut i nemoj da se tangiras oko toga da pitas ako ti treba jos informacija!

Moram da ti kazem da nije u pitanju nikakva bijela skrama, taj sloj je potpuno transparentan ako se ne posmatra pod uglom manjim od 90 stepeni.
I kada ga je moguce vidjeti izgleda kao nafta, kao sto sam ti vec i rekao.
E sad neznam da li si procitao citav post, ali moja djevojka koristi potpuno drugu hranu a nije imala to na povrsini vode dok nije nasula vodovodsku vodu.
E sad ne tvrdim 100% da je to mineralna masnoca, ali mi logika tako govori.

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #3 on: 31 January, 2006, 20:10:54 »
Zaboravih da kazem da informacija nije nikad viska, ti samo pisi!
Dok sam morao slusati hemiju na fax-u nije mi bilo dobro, a sad trazim  da slusam jos CIKLID_200

Offline MILPER

• Veoma napredan član
« Reply #4 on: 31 January, 2006, 20:21:17 »
Saulosi, obavezno kada hranim ribe lisnatom hranom (Sera Flora) , pojavi mi se slican "problem" kao kod tebe...

Mislim da ne treba da brines...

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #5 on: 31 January, 2006, 20:24:08 »
Mislim (dakle postojim, dakle nemam pojma) da bi skimer resio tvoj problem, ili ona druga "morska" spravica, za uklanjanje povrsinskih necistoca.

Obe imas da kupis u Kroaciji ako se ne varam, ali bi bilo bolje da drug Makai ili drug Vutran to kazu, ili neko treci iz Kroacije...

Skimer mozes i da napravis, a za ovo drugo cudo, nemam predstavu :(
Pozz
Piroman

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #6 on: 31 January, 2006, 20:27:59 »
Ni ja se ne bih nesto preterano brinuo oko toga... Standardna pojava, a najbolje ces je resiti tako sto ces povecati "talasanje" vode (tako sto ces recimo malo pribliziti povrsini unutrasnji filter, ili ako imas neki vanjski, malo odici crevo iznad povrsine vode... U malom AQ, gde male ribetine hrranim visiko proteinskom hranom ovo je vrlo cesta pojava, a lek su cesce zamene vode i ovo sto sam ti gore naveo... :)
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline dr.Lucky

• Veoma napredan član
    • Sve o MUŠIČARENJU na jednom mestu
« Reply #7 on: 31 January, 2006, 23:10:15 »
Svaka masnoca, a najcesce ulje se manifestuje kako povrsinska pojava. Svako zna kako izgleda masna mrlja na povrsini vode. Ja nemam razloga da ti ne vreujem da je u pitanju mineralno ulje, ali ipak mislim da se ne bi nadlezni organi zajebavali sa time. Znaci, mislim da je ulje iz hrane. Svaka hrana sadrzi odredjenu kolicinu ulja koja ispliva pre ili kasnije. Postoji jedna foskula da je razlika izmedju leka i otrova samo u dozi ili koncetraciji.
Sta hocu da kazem? Svako ulje stvara monomolekularni sloj na povrsini. Ovo podrazumeva da veoma mala koncetracija moze da izazove pojavu mrlje. Ja na moju veliku zalost se nikad nisam profesionalno bavio toksikologijom kao naukom pa sledeca informacija je podlozna kritici i ne stojim 100% iza nje. Ona je da veoma mala koncetracija i mineralnog ulja nije toksicna u meri da izazove smrt ribe. Ovo naravo ako je u pitanju mineralno ulje.
Aparat koji koji spominje Piroman je idealno resenje za tvoj problem!
Salut!
Is it wrong to be strong Brotherhood

Treba kupiti semenke, jer one oće semena

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #8 on: 01 February, 2006, 00:07:46 »
Ljudi hvala na odgovorima, da znate da sam sada malo mirniji znajuci da nisam jedini sa slicnim iskustvom.

Nakon onog trovanja sam vec poceo da tripujem da se neka ozbiljna anticiklidna sila urotila protiv mene CIKLID_101 .
Jedino mi nije jasno kako iz hrane za tako kratko vrijeme nakon promjene vode moze da se pojavi ovo ulje posebno sto sam u zadnje vrijeme mjenjao vodu na 4-5 dana oko 1/4 iz predostoznosti.

Posto je Milper pomenuo da mu se ovo desava samo kada koristi Sera Floru i da ne vazi za svaku hranu, da li se nekom desavalo sa Tetra cichlid sticks-ima i Sera granu green-om?

Dalje, posto imam i ja neke osnove iz hemije koje valjda jos nisam zaboravio moram da se nadovezem na Giletov post. Ako povecam talasanje vode i sloj ulja nestane sa povrsine, zar ga nisam onda samo rastvorio u vodi i napravio jos vecu opasnost po ribe?

I naravno Lucky ja nisam siguran da je ovo mineralno ulje i ti slobodno mozes da mi ne vjerujes :-) . Iako sam u prvom postu tako napisao sad definitivno nisam vise siguran.

Offline aleks667

• Značajni član
« Reply #9 on: 25 February, 2006, 22:51:18 »
Meni se isti problem desava vec duze vreme. Isto se pojavi masna fleka. Ali sigurno je iz vodovoda, jer se pojavi jos u kanti u koju sipam vodu pre dodavanja u aq. Ovo me zabrinjava. Mozda bi trebao da pocnem da pijem kupovnu vodu?! Ribama doduse nista ne smeta.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
22 January, 2018, 14:52:26

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [Yesterday at 15:23:53]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]