Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Leptosoma utinta i transcriptus kalemie  (Read 3030 times)

Offline Mandic

• Napredni član
Re: Leptosoma utinta i transcriptus kalemie
« Reply #10 on: 25 August, 2014, 21:29:25 »
Mišljenja sam da mlađ brevisa ne može da opstane pored drugih riba u tako malom akvarijumu... u takvom akvarijumu držim jedan par i oni se ne mrdaju dalje od svoje školjke, ali zato ima 3 ili 4 generacije potomaka, koji slobodno plivaju na 20ak cm udaljenosti. Dok sam brevise držao sa drugim ribama, neverovatno su bili plašljivi i jedva da su izlazili iz kućice. Doduše, nije ni sad mnogo drugačija situacija, ali mreste se redovno i lepo se hrane. :) interesantna riba.

Offline Mishoni

• Početnik
  • *
« Reply #11 on: 26 August, 2014, 11:04:44 »
Secam se devedesete, kada je akvarijum 120l bio pojam, a sada posle duze pauze i vracanja akvaristici, u familiji i medju prijateljima kada pogledam 500l je standard... zato me ne cudi kada 70l svrstavaju u nano akvarijume.

Cekam hoce li neko predloziti sta jos moze sa Transkriptusima u 70l ili da razmisljam Brevisi ili Multi uz njih? Da pomenem i predloge za Calvus i Compressiceps (naravno sami, ne sa Juli), uz standardnu pricu da riba poraste koliko akvarijum 'dozvoli'?

Mandicu, slobodno predlozi, svestan sam da je 60cm sirina kljucna za neke patuljaste koje bih zeleo, ali treba barem 80cm...

Offline rott

• Napredni član
« Reply #12 on: 26 August, 2014, 11:28:33 »
Devedesetih su i Cyprihromisi bili pojam kod nas, i bilo je nepotrebno praviti 500l za gupike i platike...

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #13 on: 26 August, 2014, 12:43:43 »
Aq od 70 litara nije pogodan da bude društveni akvarijum sa ciklidima, pogotovo ne sa vrstama koje su rasplivane i agresivne. Nije mi jasna želja da se u tako male dimenzije nagura što više vrsta i jedinki... ako to želite, onda držite ''živorotke'' i ''japanke''.

Ako smatramo da je aq isečak prirode, u ovom slučaju dna jezera Tanganjika, onda treba da se trudimo da na toj površini dna bude onoliko riba koliko ih ima u prirodi. Tako malu površinu (zapravo znatno veću) zauzima samo jedan par (eventualno dva) neke vrste ciklida iz grupe Lamprologini. Obezbedi im se adekvatno uređenje i uživa u gledanju prirodnog ponašanja.

Offline profiterole

• Član
  • Beograd
« Reply #14 on: 26 August, 2014, 13:17:46 »
Za Leptosome je potrebna veca duzina,smatram da nece biti "srecne" a ni pravilno razvijati u tako malom akv.
Japanke su hladnovodne ribe i nisu za akvarijume vec za vrtna jezerca i sl.
*...onoliko riba koliko ih ima u prirodi..* Mi ribama nikada necemo moci da ugodimo u toj meri kako Nedara kaze,bar nas 80% koji nemamo uslove za fish room i sl.ali se opet trudimo da ispostujemo neka osnovna pravila.

Offline Mishoni

• Početnik
  • *
« Reply #15 on: 26 August, 2014, 13:27:42 »
Moja prvobitna zelja je da ostane maticni par Transkriptusa (vremenom ce se izdvojiti), a savet da tu idu obavezno Brevisi i Leleupi, da mora da ih bude najmanje 15 uz ancistrusa, dobio sam od... uz napomenu da treba sto vise kako bi se smanjila napetost. Ne moram reci ko je dao savet, da ne ispadne kako je alfa i omega za ciklide u Srbiji neupucen ili mozda zeli da proda sto vise pocetniku u svetu ciklida.

Hvala za savet, meni je isto smisao akvaristike da na odredjenom prostoru imam onoliko riba koliko ih ima i u prirodi, gledati i uzivati koliko je to moguce u mikro svetu u svom domu.

Offline profiterole

• Član
  • Beograd
« Reply #16 on: 26 August, 2014, 13:35:30 »
Svi znamo ko je to,ne moras ni da kazes. Opet ne verujem da ti je rekao za Leptosome na 60cm. Mozes da probas da uradis kako ti je rekao pa vremenom poklonis/prodas ono sto je visak. Nego reci mi jel ima jos Kelema?

Offline Mishoni

• Početnik
  • *
« Reply #17 on: 26 August, 2014, 13:59:13 »
Leptosome naravno nisu preporucene, to je doslo sa druge strane, a sve kroz razmisljanje sta umesto Leleupi za koje mi svi kazu kako ne bi bas... od familije i prijatelja, svi sa 500l i veci akvarijumi, saveti su u stilu, probas i ako ne, onda dalje... lako je njima sa bazenima da eksperimentisu.

Kalemie sam uzeo od istog koji mi je napravio akvarijum i policu, znam da ima jos malaca, vremenom ce biti jos, pa ako te zanima mogu da pitam... ovo mozemo nastaviti na priv.

Offline profiterole

• Član
  • Beograd
« Reply #18 on: 26 August, 2014, 14:13:39 »
to je ok po meni. leleupi,brevisi i transkriptusi po 5kom. videces ponasanje i ko je visak pa ces resavati,dok ne dodje vreme mresta neces ni imati probleme.

Offline Mishoni

• Početnik
  • *
« Reply #19 on: 26 August, 2014, 17:00:30 »
Gledajuci i citajuci, za sve navedene patuljaste, dolazi se do toga kako je 70l minimum, ali za samo jednu od tih vrsta i da za smiren pogled na akvarijum uvek treba razmisljati kako ugoditi ribama. Imati ih sve zajedno, tako male, svi ce se snalaziti, traumirati i ako sve dozive predmaticnu fazu, doci ce do opste tuce, a to ne zelim da gledam... borba koja ce od 15 riba ostaviti 3-4 u ko zna kakvom fizickom i mentalnom stanju. Zato sam posle svih saveta resio da za sada ostanem samo na Transkriptusima i docekam njihov maticni par. :) Spadam u akvariste koji uzivaju u pogledu na mikro svet, podvodni, bez borbe, skladan i koji donosi potomke. :)

Hvala svima na misljenjima i savetima

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 April, 2018, 11:29:52

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154746
  • Total Topics: 9327