Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Premestanje akvarijuma - savet oko vode  (Read 2411 times)

Offline Andjelija

• Član
Premestanje akvarijuma - savet oko vode
« on: 12 May, 2014, 13:08:07 »
Definitivno sam odlucio da premestim akvarijum, na novo, mnogo bolje mesto u kuci... u prostoriji gde je trenutno, temperatura previse oscilira, i vec sad vidim da preko leta ne bi bilo odrzivo...

E sad, imam dilemu koji je minimum vode koji moram da sacuvam i prebacim takodje, a koliko mogu da dospem nove...
Filtere necu dirati, a akvarijum ne bi bio prazan duze od sat vremena (ispraznjena voda)... Da li bi napravio problem ako bi sacuvao recimo 50 litara vode, a ostalih 130 (znaci negde oko 70%) nasuo novu? naravno, uz dodavanje Sera akutan-a, i nitriveca ako je potrebno..
Ja generalno pri nedeljnom menjanju promenim oko 40% vode, i tu nema nikakvih problema...

U pitanju je Malawi, 180 litara, unutrasnji Juwel filter, plus kanister Atman EF3. Malawi ciklidi...
hvala unapred i pozdrav

Offline zilda

• Napredni član
Re: Premestanje akvarijuma - savet oko vode
« Reply #1 on: 12 May, 2014, 14:02:55 »
sve kako ste naveli i nema nikakvih problema...

Offline zilda

• Napredni član
« Reply #2 on: 12 May, 2014, 14:05:39 »
da, bilo bi pozeljno sacuvati barem 50% VODE ...

Offline DJ Aca LiveStyle

• Značajni član
« Reply #3 on: 12 May, 2014, 16:59:34 »
Malo ti je to 50 l. . . Sacuvaj 100 l vode.. Nadje neko  bure , ili desetak kofa.....

Offline Dzo

• Napredni član
« Reply #4 on: 12 May, 2014, 17:37:58 »
Zar je moguce da ne postoji slicna tema?
Sacuvati vodu je nepotrebno ako imas vodu istih ili jako slicnih hemijskih karakteristika (hlor je tvoj najveci neprijatelj). Bitno je da ti filter bude sto krace bez protoka, da ne menjas previse temperaturu i da ne osusis podlogu (pesak i ostalu dekoraciju)...
So long and thanks for all the fish...

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #5 on: 12 May, 2014, 19:20:18 »
Postoji vrlo slična tema, kada je nađem spojiću je sa ovom.

Slažem se da je potrebno sačuvati 50% vode kada se radi opisano.

Offline bimilosh

• Član
« Reply #6 on: 12 May, 2014, 22:34:47 »
Ja sam selio 2 akvarijuma sa oko 400l vode, u sred leta. Ceo proceh hvatanja ribe, praznjenja, transporta i pustanja u rad je trajao oko 4 sata. Uspeo sam da sacuvam manje od 1/3 vode, ostatak nalio cesmovacu uz dodatak toxiveca i sve je ispalo ok. I to je bila vrlo delikatna tanganjika. Jedino sto nisam hranio ribe dan pre i dva dana posle. I sada u malaviju menjam oko 60-70% vode nedeljno jer mi je prenaseljen akvarijum, i nemam problema. Jedino bih ti preporucio da nekih nedelju dana pre selidbe operes filtere, ukoliko se nesto oduzi.

Offline Dzo

• Napredni član
« Reply #7 on: 13 May, 2014, 00:04:34 »
Lepo iskustvo Milosa, ja sam preseljavao 5-6 akvarijuma i sacuvao manje od 20% prvobitne vode (samo ona kolicina u kojoj su prenosene ribe), sa delikatnom Tanganjikom i jos delikatnijom Juznom Amerikom i zapadnom Afrikom. Ali kao sto sam naveo imao sam dehlorisanu odstojalu vodu na istoj temperaturi koja je cekala akvarijume...
Jedino mi nije jasan taj poslednji savet oko pranja filtera. Zasto treba da pere filtere nedelju dana pre selidbe?

Offline bimilosh

• Član
« Reply #8 on: 13 May, 2014, 17:15:37 »
Ako mu je jako zaprljan filter, a premestanje se oduzi, zbog potencijalnog pomora bakterija i nakupljene necistoce, moze dovesti do suprotnog efekta od zeljenog, tj do skoka amonijaka. Na zalost, opet pricam iz iskustva...

Offline Dzo

• Napredni član
« Reply #9 on: 13 May, 2014, 22:21:02 »
A taman sam pomislio da ce biti razglabanja o nekom izmisljenom pravilu u vezi sa filterima... :) Slazem se da u tom slucaju kad se oduzi ne bi valjalo da ima prenaseljene filtere mada ako pobije bakterije u filteru nece biti neke prevelike razlike za pomor bio on prljav ili cist.
Tokom selidbe u frizider torbu gde su mi stajale ribe sam ubacivao i grejac i relativno prljave filter medijume (voda se malo zamutila). Naravno grejac sam lepio za stranicu posude a medijum je bio na dnu. Tako da ni temperatura ni protok nisu trpeli duze od sat vremena... Samo mora da se pazi da se ribe ne ugnjece.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 January, 2018, 17:46:54

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]