Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: voda i podloga 2 pitanja  (Read 2830 times)

Offline acabgd

• Veoma napredan član
Re: voda i podloga 2 pitanja
« Reply #10 on: 15 April, 2014, 18:21:54 »
"Renovira" se tako sto se vadi deo po deo DSB-a i onda se stavlja nov pesak. To je i razlog zasto (ako ga uopste koriste) napolju sve cesce stavljaju u odeljak u sumpu - mogu da prekinu dotok vode, izvade sve odjednom bez bojazni da ce ko zna kakvi otrovi da izadju u akvarijum, dobro ociste odeljak i zatim vrate novi pesak za DSB.

Ali, kao sto rekoh gore, DSB je vec pomalo prevazidjen i prakticno donosi vise stete nego koristi.

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #11 on: 15 April, 2014, 19:27:11 »
To je lepo Petre ali kako se renovira?

Evo Aca je sve lepo objasnio. Svakako se razume vise od mene, jer se ja nisam ni raspitivao kako se odrzava jer ga nikad nisam ni koristio, niti cu. Sto se tice podloge, mozda nekad i probam koralni pesak, ali ne deblje od 1cm svakako.

Offline Vlada

• Veoma napredan član
« Reply #12 on: 15 April, 2014, 19:41:48 »
Znači zaobići DSB...1cm do 2cm...zakon..lepo i lako za održavanje...zahvaljujem... ;)

Offline Ivke

• Veoma napredan član
  • -Bice skoro propas sveta-
« Reply #13 on: 16 April, 2014, 13:13:21 »
Jasta more :-)  , kako imati ak bez peska , ja sam i u kocki i u ovom vecem ak sa peskom i ne bih mogao da gledam golo staklo po dnu jer je previse sterilno i lici mi na teglu a ne na ak , ljudi se dovijaju na svakakve nacine tipa beli pleksiglas po dnu umesto peska, krupniji koralni pesak u sto tanjem sloju malte ne samo da se prekrije staklo, ne ciste dno od algi uopste pa se posle nekog vremena staklo i ne vidi od njih ... U mom slucaju je krupno mrvljeni koralni pesak , sifoniram ga 1 mesecno a tom prilikom i pumpom produvam sav kamen da i iz njega izadje stroke i detritusa ako sta ima , pa na taj nacin malo im i simuliram buru sto kazu da valja ;-)  nije problem u pesku vec u ljudima , ako se odlucis da ga imas u ak onda ces i morati da ga sifoniras povremeno i nemas da brigas ;-)  ali kao sto rekoh u sto tanjem sloju i miran si,ili kupis nekog od gobija koji stalno prevrcu po pesku i na taj nacin ga i ciste od stroke,ima i jezeva koji jedu detritus iz peska tj i zive u pesku. U svakom slucaju iznesmo svi svoje zakljucke po pitanju peska al dok Igor ne iznese svoje misljenje ne prelamaj ni tamo ni na vamo :-D
« Last Edit: 16 April, 2014, 13:17:29 by Ivke »

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #14 on: 16 April, 2014, 15:06:48 »
Sifoniranje peska po meni nije nista veca obaveza od akvarijuma bez peska. Ja pri svakoj zameni vode sifoniram sav detritus svakako.

Offline Ivke

• Veoma napredan član
« Reply #15 on: 16 April, 2014, 15:52:24 »
Pa ja to i kazem , isti djavo samo sto moras malo da budes pedantniji i malko vise teeba vremena da izsifoniras sav pesak ali ako imas 5 min za detritus sa stakla imas i 10 za pesak , tako da neka bira sta god ko vole :-D

Offline Ivke

• Veoma napredan član
« Reply #16 on: 19 April, 2014, 14:59:01 »
E sad imam i ja jedno pitanje ?
Sve ovo sto rekoste u vezi peska i detritusa koji se zadrzava u njemu , kontam dali bi bilo resenje mozda pesak 0 ili ti brasno kako ga zovu ? Sitan je jako i ne verujem da bi moglo bilo sta da se zavuce u njega , jedino sto je lak i sto bi ga pumpe nosile po ak ali isto tako znam da se posle nekog vremena da kazem zacementira tj stvrdne pa mislim da bi i to pomoglo da ga pumpe ne nose po ak . Jel neko probao ovo, sta mislite o ovome ?

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #17 on: 19 April, 2014, 15:02:05 »
To i mene kopka odavno. :)
Ako se vec zacementira, bila bi dobra opcija mozda da se koncipiraju pumpe tako da se detritus baca na jedno mesto odakle bi se lako izvlacio. E sad, veze namam kako taj sitni pesak utice na hemiju vode kako vreme prolazi.

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #18 on: 19 April, 2014, 15:21:59 »
Ja sam imao relativno sitan pesak u nano akvarijumu i muka je zbog protoka. Eventualno ako se drzi FOWLR ili samo softy korali pa protok ne mora da bude veci. Inace leti na sve strane. Takodje, skloniji je "cementiranju" od bakterijskog filma i mora redovno da se "prevrce". A onda ako se prevrce (da li rucno ili neki goby, nebitno), onda opet leti po akvarijumu. Muka ziva...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
18 October, 2018, 21:02:50

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154909
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 111
  • Online Ever: 450