Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Neolamprologus similis  (Read 15440 times)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Neolamprologus similis
« on: 20 January, 2006, 19:17:21 »
Opisao Buscher 1992.
Školjkaš medju manjima uopšteno iz familije ciklida,meri u dužinu 5 cm.,ženka izmedju 2 i 3 cm.Ja sam nekako uvek priželjkivao školjkaše,nekako su mi bili simaptaićni baš zbog njihovog načina života,života u praznim kučama puža Neothauma tanganyicense.
Imam zasad samo muškog predstavnika,jer ostalih nisva uspejla uvatiti,ali je taj pravi divljak odnosno FO .Tek se prekjućer ohrabrio,pa je tako puno vidljiv,negoli prve dane,kad se stalno krio u kučici.Po pitanju ishrane,dobro mu dodju granule,koje se natope i padaju prema tlu,jer je to ciklid,koji NEĆR iči po hranu u gornji dio akvarija,dapače ne mrda on od svojih kuča.Te kuće naprosto obožava,voli ih ukopavati,premještati,pa je akvarij,odnosno dio sa kućama svaki dan drukčije aranžiran.
Pošto je miran,eto opalio sa kinezem neku "dobru" fotku,a kad ih bude više,detaljni izveštaj,naravno sledi.
« Last Edit: 27 January, 2013, 15:54:38 by nedara »

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
Re: Neolamprologus similis
« Reply #1 on: 20 January, 2006, 19:40:14 »
Bojko je sve rekao, ali samo da dodam...

Similis na latinskom znaci slican. Ove ribe su dobile taj naziv zato sto su otkrivene posle multifasciatusa. U pocetku se mislilo da je u pitanju ista vrsta, a onda kad je primeceno da similisi imaju mnoooogo vece oci (pogledajte na fotkama po netu), izdvojeni su samo kao varijetet nazvan BIG-eye multifasciatus. Kasnije, daljom revizijom roda neolamprologus, primeceno je jos razlika, a medju njima najvaznija - linije koje similisi imaju i preko glave!

Eto jedna zanimljiva pricica... Inace similisi i multifasciatusi su dve vrlo slicne ribe, i po izgleda a i po ponasanju!
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #2 on: 20 January, 2006, 20:34:29 »
Pa dobro da je ciklid gile naveo tu zanimljivost,jer ču se i ja malo nadovezati na taj post.U knjizi The tanganyika secrets iz 1992 baš puno puta pominje se taj ciklid Neolamprologus multifasciatus sp Big eye.To je dobro,jer treba glav a stalno da radi.
No vratimo se mi našem N.similisu,to je,zanimljivo i za školjkaše ciklid,koji živi u koloniji,koja je sastavljena od više 20-tak primerka,i iako žive u takvoj koloniji to su ipak monogamni ciklidi.Naravno sad svaki ciklid traži svoju kučicu i ako nestane praznih kuča,tako reči "beskučnici" se prosto odsele na novu teritoriju gdje ima praznih kuča i tako se oniu ujedno i šire.
a njihova navika važi i u akvariju,pa njim stvarno treba obezbediti pun o kuča.
Naravno to važi i za N.multifascaituse.

Offline franko

• Član
« Reply #3 on: 21 January, 2006, 21:14:43 »
Bojko bice ti zanimljivo odgajati similise! Dok sam ja ziveo u Crnoj Gori ih sam troje imao, ali svi muzjaci. Piroman se odmah nudio da mi pokloni jednu zenku ali stvari su se komplikovale...(moja selidba). Sada sam u Italiji i ih opet odgajam. Imam jedan muzjak (1 od njih) i 2 zenke. Svi su F0. Posle mesec, jedna zenka a posle druga su se mrestile. Iako slike nisu lepe, mislim da se moze zamisliti lepu situaciju u mom akvarijumu gde osim njih odgajam 4 Cyprichromis Mpulungu i 4 Neolamprologus Crassus.
Zanimljivo je bilo kada na pocetku sam mislio da se samo prva zenka mrestila. Ali posle par dana sam primetio da i druga ima jednog malog.
Sada jedva cekam da i ostali povecaju porodicu.
Puno pozdrava.
Franko

Offline frle

• Značajni član
« Reply #4 on: 21 January, 2006, 22:58:42 »
Stasno je lep, taj mali skoljkas. S kojom vecom vrstom sme u isti AQ, tipa trofeusa, calvus-a....

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #5 on: 22 January, 2006, 09:09:53 »
ne bih ih držao sa calvusima,jer mi je bivši vlasnik rekao,da je u početku imao i calvuse sa tim školjkašima i kad su mali školjkaši provirili iz kućica,baš se calvus brinuo,da ih je bilo svakog dana manje.
Ustvari,tako mi reče,calvus je locirao kuču,gdje su bili malci i postavio se vertikalno iznad otvora kuče i čekao,kad je mali ciklidič provirio vani,u djeliču sekunde završio u ustima calvusa.

Offline aleks667

• Značajni član
« Reply #6 on: 22 January, 2006, 22:26:54 »
Jesu li i similisi kao i multifasciatusi takvi da opstaje vise generacija malaca zajedno ili kad se pocnu drugi put mrestiti moras vaditi malce?

Offline ljubisa

• Značajni član
« Reply #7 on: 23 January, 2006, 22:45:30 »
Altolamprologus Calvus je prirodni "prozdrljivac" mladji, tako da je skoljkasima jako tesko da u zajednickom akvarijumu zastite svoju mladj. Tako da bih predlozio da, ukoliko zelite da gajite skoljkase, odvojite poseban akvarijum za njih, gde ce moci da uzgajaju vise generacija u jatu.

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #8 on: 23 January, 2006, 23:58:04 »
Slazem se sa Ljubisom... Altosi nisu pravi zibor za akvarijum sa ribama koje "polazu" ikru ma gde god to bilo...

Aleks, po mnogim izvorima similisi jesu kolonijalni i u stanju su da podizu vise generacija malaca odjednom... Ali me je JZH jednom ispravio i rekao da nisu... Ja vise verujem Jovanu, mada treba pokusati... Bojkovo i Frankovo iskustvo ce nam mnogo toga reci... :)
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline aleks667

• Značajni član
« Reply #9 on: 24 January, 2006, 14:49:10 »
Nekako sam nasao mesta za maleni aq 40x30x30, 36l i planiram da drzim skoljkase. Naravno plan je jos u razvoju. Potencijalni stanovnici su Neolamprologus multifasciatus ili N.similis ili N.brevis. Jel ima jos neki koji moze u ovoliko litara?

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 November, 2018, 05:21:52

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154925
  • Total Topics: 9361
  • Online Today: 84
  • Online Ever: 450