Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Lamprologus speciosus  (Read 1809 times)

Offline Svarog

• Član u razvoju
  • **
Lamprologus speciosus
« on: 25 March, 2016, 16:21:26 »
Pre oko godinu dana sam nabavio 6 Lamprologus Speciosusa i ovo su neka moja zapazanja.

Uzeo sam vrlo mlade ribe na oko 2.5-3 cm nepoznatog pola. Kod ovih riba, bilo mi je jako tesko da utvrdim pol. Sve sto sam citao o njima ispostavilo se bas suprotno u sta sam se uverio tek kada sam video malce. Npr: Moja zenka je veca od muzjaka i dosta agresivnija i obojenija. Mislim da je jedino moguce odrediti polove posmatranjem njihovog ponasanja. Zenka ukopava skoljku tako da se samo otvor vidi i strogo se drzi svoje male teritorije dok je muzjak mnogo aljkaviji, zakopava delimicno ili uopste ne, i krece se po celom akvarijumu. Takodje zenka ne trpi nikog od drugih riba u blizini, imala male ili ne, a muzjak je mnogo tolerantniji prema drugim vrstma. Od tih 6 prvobitnih riba ostale su samo dve u glavnom akvarijumu, to je par,  i jedna odvojena zbog agresije, nepoznatog pola.

Zenaka pre parenja ukopa kucicu koliko moze, kod mene nekih 5 cm, i ostavi samo ulaz slobodan. To radi nekoliko dana, kao da nije odma zadovoljna uradjenim. Kada je spremna, ispliva ispred muzjaka i brzim pokretima peraja ga doziva. Kada uhvati njegovu paznju brzo dopliva do kucice i ceka ga. Tako sve dok se on ne smiluje da se pari. Dok sam ja posmatrao oko sat vremena. Toliko je odprilike trajalo i polaganje i oplodnja jaja.

https://youtu.be/PYk6DdujpoY

Posle 10 dana cuvanja malih zenka je ponovo pocela da kopa. Iskopala je opet do stakla ali ovog puta nije zatrpavala kucicu vec je prosirija jamu na nekih 10cm precnika i tada su se mali pojavili. Pretpostavljam da je to radila kako se mali nebi gubili ili da ih je teze videti za predatore. Ali kada ih je Julidochromis Dickfeldi smeknuo, poceo je da napada. Zenka se nije dala oterati iako joj je pokidao usta i srecom na vreme sam primetio i odvojio je sa skoljkom u drugi akv.

Postavicu i ovde snimak parenja i nekih slika, iako su i u mojoj temi, cisto da bi ova posebna tema bila kompletnija.
« Last Edit: 25 March, 2016, 16:39:03 by nedara »

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: Lamprologus speciosus
« Reply #1 on: 05 May, 2016, 15:56:03 »
Svarogov mužjak na oporavku kod mene:

Offline Svarog

• Član u razvoju
  • **
« Reply #2 on: 22 May, 2016, 23:37:47 »
Malci nakon 2 meseca. Oko 1cm.

Offline Svarog

• Član u razvoju
  • **
« Reply #3 on: 23 May, 2016, 21:55:26 »

Offline Svarog

• Član u razvoju
  • **
« Reply #4 on: 22 July, 2016, 22:41:58 »
Posle 4 meseca. Nesto manje od 2cm.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #5 on: 15 September, 2016, 20:34:45 »
Jedinka iz posta #1 četiri meseca kasnije:

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
24 February, 2018, 20:48:22

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Arowana by nedara
    [30 January, 2018, 13:08:58]
  • Robot za alge by kovac88
    [29 January, 2018, 09:18:35]
  • Koi by nedara
    [21 January, 2018, 15:23:53]