Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: TOP - jos par pitanja  (Read 938 times)

Offline kidloco

• Član
TOP - jos par pitanja
« on: 04 March, 2014, 10:20:31 »
Par pitanja posto sad vec neko vreme imate u upotrebi iste. Radio bih top za akvarijum 140-40-50 visine. E sad, top dakle dize visinu akvarijuma na 65cm jel tako (ako je 15cm). Da li tih gore 15cm koji idu oko akvarijuma i sam top rade od tanjeg stakla pa se sve to gore nekako lepi ili se ceo akvarijum digne na 65cm i kako to onda utiče na proračun debljine stakla, mislim jeste akvarijum viši ali zar ne ostaje voda ionako na 50cm?

Da li se bolje pokazala varijnata sa taloznikom ili ona sa perforiranom cevi, iskren da budem to sa taloznikom mi nesto cudno deluje... U smislu voda se preliva preko ivice i curi uz ivicu filtera...

Sta je meni cudno s tim topom i nikako mi nije jasno a vas molim za odgovor za laika budalu mene: jer taj kvadar mislim ceo taj filter pun vode ili ne? Jer meni deluje da voda iz te perforirane cevi pada samo na određene tacke na filteru i da onda imamo filter masu koja okolo bleji i filter masu koja filtrira vodu koja prolazi samo kroz tacke ? Pazi vec znam da sam glupi i da to nije logicno ali ne vidim gde gresim?  :embarrassed:

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: TOP - jos par pitanja
« Reply #1 on: 04 March, 2014, 14:57:42 »
Top ne mora da bude sastavni deo akvarijuma, već zasebna celina (ili deo) koja se postavlja na vrh akvarijuma npr. na njegov poklopac, lajsne, ojačanja, filter... Ne mora da bude integrisan ili nešto specijalno sakriven u haubi. Dakle, ne treba da povećavaš visinu akvarijuma, samo ga staviš na pogodno mesto iznad akvarijuma. Čak ne mora da bude od stakla, nego recimo od plastike (kutija, saksija,...). Evo kako sam to izveo na mom aq: http://www.ciklidi.org/forum/index.php/topic,11346.0.html

Što se taložnika tiče, mislim da nema neku ozbiljniju ulogu.

Taj kvadar je ispunjen filter masom kroz koju samo prolazi voda, ne zadržava se... voda može da pada samo na jednoj tački (npr. izlaz iz creva ili cevi) ili na više tačaka (perforirana cev) i sila gravitacije je vuče na dole. Okolna filter masa ne ''bleji'' nego je i ona vlažna/mokra pod uticajem kapilarnih sila. Tokom funkcionisanja, filter masa se prlja i dolazi do zapušavanja tačaka na koje direktno pada voda, tada se voda razliva na okolnu filter masu i opet ide na dole. Tek u slučaju da se zapuši cela površina top-a, došlo bi do toga da je taj ceo kvadar pun vode.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
25 April, 2018, 12:30:38

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154749
  • Total Topics: 9328