Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Bloat prvi put  (Read 1451 times)

Offline milan011

• Značajni član
Bloat prvi put
« on: 23 February, 2014, 09:44:17 »
Znam da se o bloatu dosta pisalo pa u koliko je negde dat odgovor na moje pitanje ne zamerite, ovih dana nemam bas puno vremena za detaljno iscitavanje tekstova.
Prvi put sam se sad susreo sa bloatom i izgubio desetak tropheusa ikola. Po svemu sudeci je u pitanju moja greska zbog dodavanja jake proteinske hrane.
Nisam bio u mogucnosti da pristupim adekvatnom lecenju pa eto i ishoda koji sam naveo malopre. Od pomora je proslo neka 3-4 dana i ostalo je 6-7 riba, uglavnom zenke i jedan manji muzjak koji se za sad ponasaju sasvim normalno cak jedna zenka ima male u ustima.
Zanima me da li preostale ribe ceka ista sudbina, da li da preduzimam nesto ili da ne diram pa sta im Bog da?
Generalno mi je veliki problem da vadim ribe iz tog akvarijuma jer je pozadina od vulkanske lave u 900l vode i preko 100kg kamena, sto znaci uhvaticu ih NIKAD! 
Ako je neko imao slicno iskustvo interesuje me da li postoji sansa da ostatak ekipe ostane u zivotu i da li postoji potencijalna opasnost ako bi ubacio nove ribe?
« Last Edit: 23 February, 2014, 09:51:23 by milan011 »

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
Re: Bloat prvi put
« Reply #1 on: 23 February, 2014, 11:43:45 »
Milane, sa slicnom situacijom se susreo svako ko je drzao tropheuse. Ti si definitivno identifikovao uzrok bolesti a verovatno nisi pristupio lecenju u nedostatku odgovarajuceg leka...

Ja bih definitivno odradio jedan tretman Octozinom (sa zamenom vode 30% odmah, 40-50% nakon 8. dana). Nakon toga akvarijum bi bio kao "nov". Nakon toga sve ribe koje prezive ce biti prociscene.  Problem kod tebe i lecenja pomenutim sredstvom je litraza jer ti treba oko 120 tableta.

Cene Octozina se krecu od 25-50Eur (200 tableta) u zavisnosti od mogucnosti nabavke. Iz mog iskustva uspesnost lecenja je 90% ako se primeni kod manifestacije prvih simptoma...

Ako neko ima drugi savet predlazem da te kontaktira, ja nisam koristio alternativne metode.  Preventiva je najbitnija ali kada dodje do ovoga mora da se reaguje sto pre.

A

Offline milan011

• Značajni član
« Reply #2 on: 23 February, 2014, 11:51:07 »
Upravo tako, osnovni problem predstavlja velicina akvarijuma i dostupnost lekova ali i moje poslovne obaveze u poslednjih deset dana.
Vodu sam zamenio i sipao adekvatna sredstva pri zameni. pokusacu da se organizujem oko nabavke leka.
Ako neko ima lek nek da ponudu,
Hvala!

Offline bimilosh

• Član
« Reply #3 on: 23 February, 2014, 16:35:05 »
Ako ti ostale ribe jedu, obavezno im nadji hranu sa sto vecim procentom spiruline i nju natopi sa rastvorenom tabletom octozina ili sera bactopur direct. I to ponavljaj tri dana.
Ako ti se neka riba vec nadula, slaba vajda i od ubacivanja ovih lekova u vodu. Probaj da tu ribu uhvatis i stavis u neki manji akvarijum. Uzmi u apoteci lek Dulcolax i dobro rastopi 5mg leka na 10l vode, povecaj temperaturu na 30, jaku aeraciju i spusti ribu tu 24-36 sati. Posle toga promeni 2/3 vode i rastvori octozin ili bactopur direct, prema upustvu. To je meni vise puta spasilo ribe, ako im organi nisu bili previse osteceni od naduvavanja i parazita. Obavezno, bar 24h zamraci potpuno akvarijum po ubacivanju tih antibiotika.

Offline milan011

• Značajni član
« Reply #4 on: 23 February, 2014, 16:46:45 »
Malte ne je nemoguce da ih uhvatim, a za bactopur su mi rekli da ubija korisne bakterije...
Hvala u svakom slucaju na savetu, videcu da nabavim octozina

Offline bimilosh

• Član
« Reply #5 on: 23 February, 2014, 16:50:38 »
Istina, ali nista sto kasnije zamenom vode i ubacivanjem kulture korisnih bakterija ne moze da se popravi. Ako ti akvarijum nije pretrpan, nemas cega da se plasis. Najbitnije je sto brze reagovanje, da bi ti procenat prezivljavanja bio sto veci.

Offline milan011

• Značajni član
« Reply #6 on: 23 February, 2014, 16:59:53 »
Ok, sve jasno.
Hvala jos jednom!

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 July, 2018, 04:27:15

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348