Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: evo me  (Read 26160 times)

Offline ljubisa

• Značajni član
evo me
« on: 21 March, 2004, 01:17:16 »
eto, sad sam zvanicno drug clan...cucemo se obavezno da se dogovorimo...najbolje bi bilo da me sacekas jedan dan do 17, ako mozes...no dogovoricemo se...inace od skoro imam i  afrikance... calvuse, pa ako neko ima nesto da kaze o njima, i za njih (a da vec nije receno), neka napise...prijatelji ciklida su i moji prijatelji...pozdrav...

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #1 on: 21 March, 2004, 03:40:14 »
Dakle dobro nam dosao,

Kalvusi su izvanredne ribe, i licno ih izuzetno preferiram, cak do te mere, da ce sledeci specie akvarijum posle tropheus-a, da bude akvarijum sa klavusima. Imao sam dva kalvusa, koja su zivela sa masom nigrofasciatus-a. Obzirom da su se nigrofasciatus-i redovno (citaj non-stop) mrestili, moji kalvusi su se usko specijalizovali za tamanjenje njihove mladji. Kada kalvus zauzme pozu u kojoj mu je glava malo nagnuta napred, to znaci da je odabrao zrtvu, i sledeci korak je munjeviti napad. Ovaj napad je kratak i vremeneski i po pitanju trajektorije, ali su sanse za uspeh izvanredne, preko 80% ili cak 90%. Moj problem se ogledao u cinjenici da se kalvusi "ne brane", ove ribe kao odbrambenu taktiku, koriste cudan prilaz, jednostavno se izviju i pokazu bok ili dupe napadacu. Po jednoj teoriji, na ovaj nacin stavljaju na raspolaganje napadacu deo tela koji je dobro zasticen endoskeletom, i napadac ubrzo odustane. Druga teorija koju sam cuo, je da napadac biva zbunjen time sto kalvus ne bezi, vec mu "otvoreno" montira telo za napad, i onda napadac biva zbunjen i odustaje. Treca teorija koju sam cuo, je ujedno i najneverovatnija, a i mnogi je negiraju, glasi: da kalvusi, u toj odbrambenoj pozi, izbacuju krajeve rebara, ili nekih drugih kostiju kroz kozu i napadac se nabode na iste prilikom pokusaja ugriza. Moje licno misljenje je da ni sam klavus ne zna zasto to radi, ali but jebi ga :)

Moji kalvusi odavno plivaju prostranstvima Dunava, sto je verovatno posledica nepravilnog i preobilnog hranjenja, ali se vise i ne secam tacnog razloga njihovog preranog nestanka :(

Navodno se klavusi mreste u uskim precepima u stenju, jer druge ribe ne mogu zbog svoje konstrukcije da udju u iste, i to im je tehnika za ocuvanje mresta. Moji kalvusi se nikada nisu mrestili, tako da ne mogu da potrvdim ili negiram ovu pricu.

Sta jos da dodam za kraj, naravno, postoji vise varieteta kalvusa, crni, beli, zuti, zlatni itd, ali u svakom slucaju, kalvus je mnogo elegantnija i gospodskija riba od slicnog kompresicepsa. Kalvus nema debilno "slomljenu" nagore njusku, kao ova nesretna riba, i zato je pravi ukras u akvarijumu.

Pozz
Piroman

Offline Buca

• Početnik
  • *
(No subject)
« Reply #2 on: 21 March, 2004, 14:26:37 »
Jel nego drzao iste sa lelupima ili julidochromis regani-ma i kakva su iskustva?

Piromane ja sam cuo za primere da su ih ljudi drzali i u ne-tanganjika akvariumima i da su se dobro snalazili u istim, tj da sve sto je njegove velicine, fino zivi u zajenici sa njim. U to naravno ne spadaju gupike :lol:

Offline zdule

• Značajni član
(No subject)
« Reply #3 on: 21 March, 2004, 17:45:19 »
Piromanovi calvusi su odlicno napredovali dok nije nestala struja na skoro celu noc.
(taj akvarijum mu je na poslu pa nije mogao da primeti) Ujutru su sve osetljivije ribe
plivale ledjno.

ZDule...

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
Altolamprologus calvus
« Reply #4 on: 21 March, 2004, 19:51:23 »
Altolamprologus calvus (grupa Lamprologini)

Rasprostranjeni su u juznom delu jezera Tanganyika i zive u kamenitim podrucijima na manjim dubinama od 1+ do 5m ili nesto vise, gde zive pojedinacno ili u parovima.

Ishrana: U prirodi se hrane larvama ili drugim manjim zivim organizmima ali manje ribe ili mladj je definitivno deo njihovog jelovnika.  U stanju su da izduze tj. izbace vilicu kako bi mogli sto dublje da prodru izmedju stena ili pukotina kako bi ulovili plen a tome im dodatno pomaze i njihova izduzena i pljosnata figura.  I pored toga, u akvarijumima kao i u prirodi, radije prihvataju manje komade hrane.

Fizicke karakteristike: pljosnat trup i velika glava sa strmim celom. "Calvus" (celav, latinski) je tako nazvan zato sto ima veoma mali broj krljusti na gornjem delu cela dok je donji deo bez istih pa je tako "celav" u odnosu na druge Lamplrologine.
Koloracija zavisi od podvrste ali zajednicke su im srebrno-bele tackice na bokovima i perajima. Rastu od 8 do 12cm i kod odraslih primeraka zenke su znatno manje a muzijaci su i robusniji.  Kod mladjih primeraka jako je tesko razlikovati polove samo na osnovu fizickih karakteristika.  Iskusniji akvaristi mogu izdvojiti muzijake iz grupe mladjih primeraka na osnovu ponasanja, rasta itd.

Drzanje & Mrest: Kao i svi africki Ciklidi mogu biti prilicno agresivni ali uglavnom prema pripadnicima svoje vrste i njima slicnih vrsta. Piroman je vec opisao njihove metode odbrane i pretezno su defanzivni i brane se tim izvijanjem.  naravno, ako je napadac dosta veci onda ce jednostavno pobeci (kao zanka kalvus od nasrtaja veceg muzijaka).  Kao i ostali Tanganyikanci nece dirati biljke a idealna podloga je pesak ili sljunak sitnije granulacije gde ce njihov 'talenat' za preuredjivanje sklonista doci do izrazaja jer ce nositi pesak u ustima i izbacivati ga cak 15-20cm dalje dok kopaju rupu ili prosiruju zaklon ispod stene ili kamena.  Preporucuju se akvarijumi od najmanje 200L gde je moguce drzati i vise primeraka ali treba uzeti u obzir da ce dominantni muzjak cuvati teritorije i vece od 30-40cm2.  parovi se mogu drzati i u manjim akvarijumima ali pozeljno je imati dosta zaklona za zenku koja ce konstantno biti na udaru partnera ukoliko nema vise drugih Ciklida da mu odvrate paznju.
Zenka polaze ikru (50-200 kom) u uskim pecinama ili skoljkama velikim taman toliko da samo ona, a ne i muzjak, moze da stane u njih ili da ih zatvori svojim telom.  Nakon sto muzjak oplodi ikru proci ce 5-7 dana dok nesto nalik na mladunce ne krene da isplivava iz sklonista.  Zenka brani skloniste od svih uljeza pa cak i od muzijaka dok on patrolira po svojoj teritoriji i tera ostalje uljeze.  Kad mladunci proplivaju i napuste skloniste od tada su na svome i nemaju pouzdanu zastitu roditelja.

[size=9](izvor: Aqualex Tanganyika CD)

Naravno iskustva akvarista mogu biti razlicita a zavise od uredjenja akvarijuma i broja calvusa i ostalih riba koje dele akvarijumsko staniste.  Posto sporo rastu i treba im vise od godinu dana da dostignu polnu zrelost (vise od dve da dostignu max. velicinu) prilicno su retki slucajevi mresta kod nas.  Voleo bih da me isprave u vezi ovoga oko mresta i podele dragocena iskustva sa ostalim ljubiteljima calvusa.

PRAKSA:  Mladunci calvusa/compressiceps-a su dosta veliki u odnosu na velicinu ribe i u odnosu na mladj nekih drugih ikrasica.  po izleganju imajo oko 3mm i solidni su plivaci a zadrzavaju se na dnu, na ili blizu podloge tako da je veoma bitno da se podloga odrzava na najbolji moguci nacin jer su mladunci osetljivi na prljavu vodu, a ona je na dnu najzagadjenija.  Potrebno ih je hraniti artemijom mada su dovoljno veliki da konzumiraju i sitnu hranu za mladj.  Losa strana iste je sto dodatno zagadjuje vodu i mladuncima je teze da je pronadju za razliku od slobodno plivajuce artemije.  Compressiceps-i brze polno sazrevaju od calvusa i sa mrestom ce poceti i pre navrsene 1. godine zivota.  Radije ce se mrestiti u skoljkama nego u pukotinama u stenju ili medju kamenjem iako muzijaci cesto preuredjuju 'teren' za mrest bitno je gde se smesti zenka.  Ne bi bilo na odmet 'destimulisati' mrest vadjenjem skoljki dok zenka ne dostigne bar 5cm duzine (duuuuuuuug proces) kako bi mogla da polaze vise ikre i bila jaca za cikluse mresta koji idu na 3-4 nedelje.  Kada zenka zauzme mesto za mrest i kada ga cuva, a muzjak je ne tera odatle, bitno je ne menjati nista u akvarijumu pa cak i odloziti promenu vode za koji dan, kako se par ne bi uznemirio i napustio ili pojeo ikru ili sl.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #5 on: 22 March, 2004, 00:54:33 »
Quote from: "Buca"
Jel nego drzao iste sa lelupima ili julidochromis regani-ma i kakva su iskustva?

Piromane ja sam cuo za primere da su ih ljudi drzali i u ne-tanganjika akvariumima i da su se dobro snalazili u istim, tj da sve sto je njegove velicine, fino zivi u zajenici sa njim. U to naravno ne spadaju gupike :lol:

Ja sam imao kalvuse i leleupe, leleupi su i dalje zivi i veseli, i nisu nikada imali sukobe, jer su se u mom akvarijumu leleupi izborili za mesta u pecinama, a kalvusi su se drzali gornje polovina kavarijuma. Moji kalvusi su ziveli sa nigrofasciatus-ima, karleusama, leleupima, raznim pseudotropheus-ima i sl. Znaci opsta leskovacka muckalica, i lepo su napredovali, do trenutka koji je ZDule opisao, a ja potpuno zaboravio na njega :( smrc...

Alzo, svaka cast za ovaj post o klavusima, skidam kapu i "gace" :)

Ali stvarno bi trebao takve stvari da pises i u bazi ciklida, jer je ovakav overview stvarno korisna informacija!!!
Pozz
Piroman

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #6 on: 23 March, 2004, 12:48:16 »
:wav: ,bravo Alzo, :wav:  :rr:  :!:
Pozdrav, Joca

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
Mrest Compressiceps-a
« Reply #7 on: 24 March, 2004, 19:13:43 »
Gde su Calvusi tu su i Compressiceps-i.

Evo i slike (ocajne priznajem) mresta mojih Compressiceps-a RED.  Obratite paznju na intenzitet boja.  Zenka je pod stresom pa je skoro skroz potamnela a inace boja im je smedje-narandzasta sto se ovde i ne vidi toliko jer blic ubi boje.

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #8 on: 24 March, 2004, 19:23:58 »
:wav:  :rr:  :wav:  BRAVO ALZO VRAGOLANE :!:
Pozdrav, Joca

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
Mrest Compressiceps-a
« Reply #9 on: 24 March, 2004, 21:46:34 »
Jos da se ispravim...na slici nije prikazan mrest vec deo rituala posle istog kome ja nisam prisustvovao na zalost.  Zenka se ne odvaja od skoljke i svim silama se trudi da blokira ulaz od muzijaka koji je skoro duplo veci (3,5 & 6 cm).  Medjutim suvise su mladi (nemaju vise od 7-8 meseci) da bi ovo uspelo iz prve, cak sam bio iznenadjen da su vec polno sazreli!?  Zenka non stop cuva skoljku a za oko 7 dana cemo videti kakav ce biti ishod.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 April, 2018, 22:50:39

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154748
  • Total Topics: 9327