Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Cikliranje i preparati za ubrzano cikliranje akvarijuma  (Read 28193 times)

Offline Moody

• Početnik
  • *
Re: Cikliranje - Help!
« Reply #70 on: 07 April, 2012, 11:54:39 »
LIcno misljenje(moje) je da imas malo kamenja. A jato od 9 Tropheus-a ce ti mozda biti ok dok su mali ali kako sazrevaju moze lako da se desi da ostanes na samo par komada. Nije to dovoljno riba ta vrste da se rasporedi agresija kako treba.
Sto se tice cikliranja sve si odgovore vec dobio.

Sada dolazi 9 riba a za koji dan jos 5 tako da cu tek tada kompletirati jato.. Znam da 9 riba nije ni blizu dovoljno..

Offline Moody

• Početnik
  • *
« Reply #71 on: 07 April, 2012, 12:02:55 »
6-7 puta sam pokretao toliki aq, uvek sa hemijom(kako vi to kazete), odnosno sa korisnim bakterijama i nikada nije bilo ni najmanjeg problema. nisam toliko cekao nikada i nevidim razlog tolikom cekanju. danas sipam vodu u aq i pistim da rade filteri, sutra bakterije i prekosutra jedno jato riba (6-7-8 kom.). nedelju dana nakon toga ide dalje naseljavanje. za bakterije imam samo reci hvale i nikada necu razumeti odbojnost velikog broja ljudi prema istim. pri tome, nepostoji covek koji ima lose iskustvo sa njima. barem koliko ja znam. koliko sam samo puta procitao "ne hemiju" a da pri tome nema objasnjenja ZASTO? niko da navede barem jedan razlog, samo se kaze "ja nisam pristalica hemije".
bakterije nisu hemija. s druge strane, vise puta sam procitao da ljudi preventivno aq-e tretiraju sa raznim lekovima kao sto je npr orvagil. e to je hemija!!!
kako god, da je taj aq moj, vec bi u njemu plivala prva tura tropheusa. jedina stvar sto mi se ne svidja kod tebe je sto kazes da ti voda nije bas naj bistrija. nesto ti ne stima. mozda ubacujes previse hrane. promena dela vode ce ti doneti samo prividno poboljsanje. sa novom vodom u aq unosis i hlor a on je ubica bakterija. znaci dobices cistiju vodu ali ces i ubiti deo bakterija. probaj da odradis jos jedan tretman sa bakterijama i nemoj im vise ubacivati hranu. ako se posle tretmana voda iskristalise, raspali sa tropheusima. naravno, treba da budes veoma obazriv sa hranjenjem dok je aq jos nov.

Hranu sam jucer tek prvi put ubacio.. Znam da je moja greska ali kako nije bilo riba prvih 5 dana mislio sam da ni za tim nema potrebe.. Ni meni nije jasno zasto voda nije skroz bistra (najbolje se vidi kada se akv pogleda sa bocne strane).. Prema ponasanju ancitrusa sve izgleda ok..
Mozda je problem sa vodom sto veca kamenja koja sam ubacio nisam otkuhavao u vodi vec samo pravo vrelom vodom (uzeta iz dvorista iza zgrade :) ) Pijesak je kvarcni jako sitne granulacije pa se on nije mogao dobro isprati (mada pise da vec opran), tako da je moguce da je to razlog..

Po preporuci uzimam jos bakterija pa javim situaciju.. Takodje, imam i 40l bajate vode iz koje je vec izlapio hlor pa cu i to ubaciti..

Hvala svima!

Offline nesa1

• Napredni član
« Reply #72 on: 07 April, 2012, 12:45:54 »
Cekaj jos 7-10 dana. Ne zuri.

Offline Moody

• Početnik
  • *
« Reply #73 on: 20 April, 2012, 18:34:05 »
Ljudi,

Duboisije sam ubacio prije 10 dana i sve je izgledalo ok do jucer kada sam vidio da mi se kolicina nitrita povecava odjednom  :huh:.. Vodu sam mijenjao svakih 5-6 dana (20-25%).. Tu je samo 7 malih duboisija i 2 ancitrusa.. Ribe su za sada happy..

Sta da radim? Da tretiram sa necim ili da pustim majku prirodu da oradi svoje? Imamo 6 u 1 test pa ne znam tacnu visinu nitrita, mada mi se po boji na testeru cini da ih je oko 1 mg/l.. Nitrati su na 20-25 mg/l..

Na vasu preporuku prije 10-ak dana sam tretirao akvarij sa Easy Start preparatom (proizvod Esy Life-a) a nakon sto sam vidio da se nitriti povecavaju ubacio sam jos jednu dozu jucer ali nije bilo nikakvog efekta na test..

Voda jos uvijek nije skroz bistra.. Akvarij je napunjen prije 20 dana..

Hvala na pomoci!

Offline original ivan

• Član u razvoju
  • **
« Reply #74 on: 21 April, 2012, 08:57:29 »
Po svemu procitanom verovatno ti kamenje muti vodu dzaba menjas vodu ako uzrok postoji.

Offline Moody

• Početnik
  • *
« Reply #75 on: 21 April, 2012, 10:50:10 »
Mućenje vode ako nesto od kamenja nije dobro oprano nije problem.. Vremenom ce se to rijesiti, a svakako voda je skoro pa bistra tako da ne mislim vaditi i prati sve ponovo..

Ipak, brine me povećana koncentracija nitrita.. Kao da su se odjednom pojavili jer nema dovoljno bakterija da ih pretvore u nitrate.. Mada, i nitrata je oko 25 mg/l. Ovo je jako cudno jer broj riba je minimalan a hranim ih 2 puta dnevno (istina, u nesto vecim kolicinama).

Jucer sam izmijenio nekih 40-ak litara.. Isto cu uraditi i sutra.. Kazu da ovo usporava proces cikliranja ali da se na taj nacin stite ribe, sto i meni jeste cilj..

Neka sugestija?

Offline bojan74

• Veoma napredan član
« Reply #76 on: 21 April, 2012, 14:11:49 »
  hranim ih 2 puta dnevno (istina, u nesto vecim kolicinama).

upravo to hranjenje je uzrok tvojih problema + cesto menjanje vode u nedovoljno iscikliranom aq-u.
nemoj ih hraniti 2-3-4 dana a nakon toga jednom dnevno sa duplo manjom kolicinom u odnosu na onu koju si im davao do sada u jednom obroku. prekomerno hranjenje je glavni problem. nema potrebe za tim. to sto im ti bacis danas, oni u prirodi ne mogu da pokupe za nedelju dana. dodavanjem nove vode unosis i hlor. on je ubica bakterija a to u neiscikliranom aq-u nikako nije pozeljno. nov ti je aq i situacija kod tebe je veoma klimava. veoma lako mozes i ostati bez tih riba. jezicak na vagi se dvoumi na koju ce stranu. nastavis li sa hranjenjem, ode u onu losu. pomozi mu da ode na onu pravu. momentalno prestani da hranis ribe, nemoj da menjas vodu i odradi jos jedan tretman sa bakterijama. voda mora da se izbistri za 2-3 dana ukoliko nije mutna od nekog kamenja a ja mislim da nije. posle 10-15 dana promeni 1/4 vode sa vodom koja je odstojala barem 24 sata

Offline bojan74

• Veoma napredan član
« Reply #77 on: 21 April, 2012, 14:26:01 »
Moody, Moody, sada videh da sam ti ovo vec pisao u temi a ti me nisi poslusao  :sad:

Offline Moody

• Početnik
  • *
« Reply #78 on: 21 April, 2012, 17:55:31 »
Bojane deruze.. Hvala ti na savjetima..

Ja teoriju dosta dobro poznajem i mislio sam da su pokazatelji takvi da mogu da hranim ribe sa toliko hrane.. Ipak, cini se da akv nije bio spreman za to..
Kod izmjena vode sam pazio tako da sam sipao uvijek vodu staru 2 dana.. Kod jucerasnje izmjene (posto je bilo iz cesme) sam dodao Aquasafe za uklanjanje hlora i teskih metala pa se nadam da nije bilo previse stete..
Uzeo sam Denitrol JBL sto je proizvod bas za ove situacije (žive bakterije, uklanja amonijak i nitrite, hrani vodu sa dobrim bakerijama itd.).. Dozirat cu dnevno pa se nadam da ce problem biti rijesen za nekoliko dana..
Svakako cu te poslusati i necu hraniti ribe prema preporuci, a necu ni vodu mijenjati..

Uglavnom moja brzopletost me kostala love za ove preparate, ali mi je bitno da ribe ostanu zive..

Javim kako ce proci..

ps. Ribe se super ponasaju i sada je sve za kucnut u drvo..

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 January, 2018, 10:17:58

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]