Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Koju so koristite?  (Read 2246 times)

Offline boske

• Član u razvoju
  • **
Koju so koristite?
« on: 11 January, 2014, 08:53:55 »
Pozdrav.
Posto sam u fazi menjanja soli u aq ,interesuje me koju Vi so koristite i kako ste trenutno zadovoljni sa njom?
Bilo bi ok kada bi u kometarima napisali kako ste zadovoljni sa onom koju trenutno koristite a ako neko zna da napise i paramtre tek pripremljene soli koju korsti.

Napravio sam spisak po tome sta moze kod nas i u okolini da se prondje ,koliko ja znam ,ako postoji jos neka ,napisite u koment.

Cuo sam od nekih akvarista da vole neutralnije soli ,pa onda pomocu balling metode dodaju sve potrebne elemente - jer prilikom zamene znaju ribe i korali da se sokiraju ako je promena parametara nagla ,a neki opet samo redovnom zamenom nadoknadjuju potrosene elemente.

Ja sam dugo koristio Red Sea Coral Pro i bio sam prezadovaljan ,ali opet nesto me teralo da probam i druge soli i uzeo sam malu kantu Reef Crystals i danas je pala prva zamna. Iskreno na nju sam presao jer sam pronasao da ima KH veci od RSCP soli (zaboravio da izmerim parametre pre dodavanja  ,bice na sl zameni) ,pa ce mozda biti potrebna manja dodavnja KH. U fazi cikliranja (i za "crne dane") sam korsitio Blue Treasure (sinteticka so -jeftina ,a i dosta ljudi je preporucuje).  :)

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
Re: Koju so koristite?
« Reply #1 on: 11 January, 2014, 10:39:53 »
Generalno su sve soli dobre samo zavisi za koju vrstu organizama nam trebaju
Ja sam koristio sve soli sa spiska sem ove kineske (blue tresure) i naravno tetra i sera jer ta dva brenda nemaju dodirnih tacaka sa morskom akvaristikom pa verujem da im je i so losa za neke ozbiljnije korale, ako gresim neka me neko ispravi

Sa svim solima sam imao odlicne rezultate ali ja se opet dosta bavim hemijom pa uvek nadoknadim ono sto fali

ReefCristals koristim kad zelim da pocastim aq jer mislim da je best buy ali za moju litrazu i kolicinu menjanja je skupa pa je ne koristim stalno. Inace svaka zamena mi je sa drugim brendom jer u svakom su drugacije izbalansirani elementi

Tropic Marin precen! Skuplji od ReefCristals, ranije sam ga redovno koristio i nista nisam specijalno video cak ni u odnosu sa aquamedicom koja se vodi kao jeftinija so, ali standardno dobra! Ko ima viska para moja preporuka! Bio activ prejak, samo za ozbiljne sisteme! Jaki micro elementi i ako nema sta da ih trosi vec u drugoj zameni pojavljuje se cijano

Najbolji odnos cena kvalitet bih prepisao aquamedic-u i ati-ju

Red sea ima jonski problem i prejake elemente i kad se radi prevelika zamena vode obavezno dolazi do disbalansa u elementima, dva bureta sam bacio jer se naglo kalcifikovala pri dodiru sa vodom a provereno se taj slucaj desavao i kod drugih ali ko radi male i bas redovne zamene preporucujem je

Ostale su standard tako da nista pametno nemam da napisem

Offline boske

• Član u razvoju
  • **
« Reply #2 on: 11 January, 2014, 11:24:28 »
Zbog toga sam i pitao - cena/kvalitet ,ali i zapazanje vas iskusnijih akvarista. Mala litraza mi dozvoljava trenutno skuplje soli ,ali kad bude povecanje litraze moracu da racunam sta je jeftinije. Dosta pohvala sam cuo za aquamedic-a ,pa cu verovatno gledati u tom pravcu.. samo onda ce trebati i dozirka i...  :D

Offline Bokinjo

• Napredni član
  • Beograd
« Reply #3 on: 11 January, 2014, 12:59:12 »
Iskreno ne znam koji so koristim, odem do igorra daj kilo, dav, tri i to je to  :grin:
Za sad je sve ok!

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #4 on: 11 January, 2014, 18:47:55 »
Ja nemam sta previse da dodam ovome sto je Igor rekao, osim da sam i ja probao 4-5 vrsta soli i da nisam primetio neku razliku. Mozda jedino gde se videla razlika, ali je bila i ocekivana, je kod Instant Ocean kojom sam napunio prvi put ovaj veliki akvarijum. Ona je uglavnom za fish only akvarijume, dok je Reef Crystals od istog proizvodjaca za koralne akvarijume. Tu sam dakle jedino video neku razliku jer su bili nizi elementi, kalcijum i karbonati, ali to je kao sto rekoh bilo i ocekivano.

Od drugih sam koristio AquaMedic, TropicMarin, Fauna Marin, De Joong, RSCP i sada sam uzeo Reef Crystal i nigde nisam video preveliku ili bitnu razliku. Za RSCP je tacno da se cesto desava precipitacija kalcijuma koji onda ostavlja bele naslage, a smanjuje naravno i kolicinu rastvorenog kalcijuma u samoj vodi. Meni se to ipak nijednom nije desilo, mozda zato sto jako sporo dodajem so u vodu, a mozda samo jer sam imao srece.

Sve u svemu, po onome sto sam ja iskusio i citao po stranim forumima, cini se da daleko vise na akvarijum utice sam kvalitet vode, svetla i protoka, nego same soli koja se koristi.
« Last Edit: 11 January, 2014, 18:49:40 by acabgd »

Offline reeff

• Član u razvoju
  • **
« Reply #5 on: 06 November, 2015, 13:03:21 »
Ja sam odabrao KENT so, cena odlična, a kvalitet definitivno u top 5. Tako da odnos cena kvalitet za mene najbolji. Nemam nikakvog iskustva, ali vidim da daje super rezultate kod merenja, a i korali odobravaju.  :grin:

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
25 September, 2018, 01:17:00

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1899
  • Latest: Rades7
Stats
  • Total Posts: 154901
  • Total Topics: 9356