Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Pterophyllum altum  (Read 20414 times)

Offline ramirezi

• Značajni član
Pterophyllum altum
« on: 06 January, 2006, 00:32:26 »
Perophyllum altum

Perophyllum altum(Pellegrin 1903) jedan je od najfascinantnijih riba iz porodice Perophyllum . Mogu da narastu do 23cm u duzinu a visina im se moze kretati do 38 cm.
U svom prirodnom stanistu naseljavaju zatravljene recne oblasti Venecuele basen reke Orinoko.

Za zivot im je potreban akvarijum duzine oko 120 cm, kapaciteta 200 l ali bi naravno bilo pozeljno iako im je ovakav prostor dovoljan obezbediti im vise zivotnog prostora. Akvarijum bi trebalo da je dobro zatravljen jakim i robusnim biljkama. Omogucite im dosta mesta za skrivanje sastavljenih od kamenja, korenja i drveta.
Altumi preferiraju vodu filtriranu kroz treset.
Za uspesno odrzavanje ovih riba parametri vode bi trebalo da se krece u okviru sledecih jedinica, naravno ukoliko imamo nameru da ove ribe u kasnijim stadijumima njihovog zivota i mrestimo: pH 4,5-7,0 (naj optimalnije 5,8), dH 0-6 (naj optimalnije 1,uz kH >0,5 ili <80ms) i temerature 27-30C.

Perophyllum altum je miroljubiva i plasljiva riba koju mozemo drzati u zajednici sa ostalim ribama iz porodice Perophyllum, diskusima, ramirezima,... Ukoliko ih kombinujemo sa diskusima porebno je voditi racuna o zivotu ove zajednice posto im diskusi nikako ne predstavljaju konkurenciju te mogu izvuci i deblji kraj ukoliko dodje do medjusobni okrsaja.

Altumi zahtevaju veoma raznovrsnu ishranu: zivi krvni crvi, Tubifex, Artemija, larve komaraca, industrijska hrana, spanac,....

Polovi se osim u vreme mresta ne razlikuju.

Perophyllum altum smatra se ribom teskom za mrest a njihovi mrestovi u zarobljenistvu smatraju se retkoscu. Uspesni mrestovi postizani su u vodi ciji su parametri: pH  5,8-6, dH 2-4 ,uz kH <0,5 ili <80ms i temerature 29-31C. Par je izdvojen iz grupe od deset jedinki i postavljen u akvarijum od oko 450 l u kojem su se skvake nedelje vrsile redovne zamene vode identicnih parametara. Roditelji su hranjeni razlicitim spektrom zivih hrana i hrana za pojacanje boje. Zenka je polozila oko 500 kom ikre a ikra je nakon toga bila uklonjena i mladj je odgajena u vodi koja je bila identicna onoj u akvarijumu. Mladj se iz ikre izvalila nakon tri dana a slobodno je proplivala nakon 5 dana kada je i pocela da jede sveze izlezenu artemiju.
Nazalost vecina altuma je na trziste (kod nas ih nema vec godinama) stigla iz svog prirodnog okruzenja tj. uhvacena je u prirodi.

Perophyllum altum je do sada uspesno ukrstan sa Perophyllum scalare.

Perophyllum altum je riba  koja je voma osetljiva na sve vrste hemijski i biohemijskih zagadjenja u akvarijumu koji uticu na njihovoj preosetljivosti na mnoge vrste  bakterijskih i virusnih infekcija.
opusteno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
Re: Pterophyllum altum
« Reply #1 on: 06 January, 2006, 12:18:35 »
Bas mi se svidjaju Altumi...dobro je sto ih nema...dosao bi u glupu situaciju.  CIKLID_106

Da li ima razlicitih varieteta?

Offline ramirezi

• Značajni član
« Reply #2 on: 06 January, 2006, 14:40:30 »
Koliko je meni poznato ne postoje jasno definisani varijeteti mada je uocljiva razlika u spoljnima karakteristikama izmedju jedinki iz razlicitih stanista tzv. geovarijeteti.

Offline ramirezi

• Značajni član
« Reply #3 on: 13 February, 2006, 13:31:11 »
Za sve koji su zainteresovani za prirodno okruzenje altuma evo jednog finog linka sa odlicnim podvodnim fotografijama.
www.finarama.com/gallery/amano.htm

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #4 on: 14 February, 2006, 16:08:32 »
Fenomenalno!  Kao morska riba u mutnoj vodi!! ;-)

Offline Zagor

• Početnik
  • *
Altumi
« Reply #5 on: 21 June, 2006, 19:34:58 »
Pozdrav svima!

Citam vas vec neki period i nisam primjetio da je neko iznio licna iskustva o Altumima koji mi se jako dopadaju. Mozda sam previdio, ali nisam u zadnje vrijeme sreo nekog ( u Beogradu ) ko ih ima? Isto tako ni u trgovinama ih nisam sretao...
Jasno je da je zahtjevna riba i da se direktno izlovljava iz prirode i da je potreban velik ( bolje reci visok akvarijum ) za nju, ali ne vidim zasto je bi mnogi ljubitelji gajili ako bi imali mogucnost kupovine...Apel na uvoznike, a sve vas pitam za iskustva da li ste imali ili culi bar

Zahvaljujem

Offline ramirezi

• Značajni član
Re: Altumi
« Reply #6 on: 22 June, 2006, 07:13:18 »
Zagore nesto o altumiman imas u ranijim postovima.

Inace kod nas ih niko ne uzvozi zbog cene koja je relativno velika a nasi uvoznici vole dobro da zarade a altumi su veoma osetljive ribe i veoma cesto se desava da uginu u toku transporta.

Inace mrest ne bi trebao da bude problem posto zahtevaju slicnu negu kao i diskusi.

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #7 on: 03 March, 2008, 16:39:00 »
...video sam prvi put uživo Altume u jednoj radnji...

...ostao sam zapanjen.  :o  Sreća moja da česmovačom ne teče "kiselica".

Offline Leconi

• Član u razvoju
  • **
« Reply #8 on: 13 March, 2008, 23:05:28 »
Jel Altume zovu divlji skalari?

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #9 on: 13 March, 2008, 23:49:45 »
Pterophyllum altum je odvojena vrsta, bio divlji ili uzgajan...

Vece su sanse sresti se sa divljim primerkom, zato sto se tesko mreste u zatocenistvu...

Ima ovde strucnijih od mene po tom pitanju, pa ce ti nadam se oni detaljnije ovo objasniti...  ;)
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 January, 2018, 15:45:50

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [Today at 15:23:53]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]