Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Ugrozene i nestale vrste  (Read 34018 times)

Offline MILPER

• Veoma napredan član
Re: Ugrozene i nestale vrste
« Reply #10 on: 05 January, 2006, 19:14:09 »
Izvinjavam se....
Slobodno obrisite moj post, ako nije adekvatan za ovu temu.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #11 on: 05 January, 2006, 19:24:08 »
Ma bre Milperu, opusti se, samo sam hteo da ti kazem da nismo prekrsili zapovesti :)
Pozz
Piroman

Offline ducia

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
« Reply #12 on: 05 January, 2006, 23:14:06 »
kada poseces poslednje drvo,
zatrujes poslednju ribu i reku,
svatices da ipak ne mozes,
da ubijes ovu planetu....
Ateis rap (3 jutra Zemlje)
Is it wrong to be strong Brotherhood

Offline ramirezi

• Značajni član
« Reply #13 on: 06 January, 2006, 00:35:44 »
Ljudska glupost je vecita!
Nazalost ista situacija je i na nasim rekama!
opusteno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #14 on: 06 January, 2006, 00:47:52 »
Nisam imao prilike drzati nijednu od vrsta iz Viktorije i zaista bih volio cuti iskustva ljudi koji su imali tu srecu da ih drze.
Ono sto me jos vise zanima je da li je kod JZH-a moguce nabasati na Viktorijance, poslednji put kad sam bio u ZH nisam se sjetio da ga pitam.I uopste uzevsi fascinira me citava ova prica o istrebljenju ovih vrsta od strane Nilskog grgeca.
Nasao sam podatke koji kazu da se u jezeru Viktorija danas nalazi oko 400 vrsta ciklida.Ako je tako,koliko ih je onda bilo do dolaska nilskog grgeca.
Sve u svemu Viktorija je zaista nevjerovatno jezero. Trece po velicini u svijetu,najvece od Africkih jezera.Dubina jezera-do 95 metara,prozirnost vode 1-8metara, starost jezera 12,400 godina pa ipak toliki broj vrsta ciklida
Proces specijacije vrsta u jezeru Tanganjika koje je staro oko 6miliona godina donio je oko 300 vrsta, u Malawiju starosti 1-2 mil godina danas zivi oko 400-500 vrsta ciklida,po nekima i vise. Uporedite ih sa Viktorijom i vidjecete zasto mislim da je prica nevjerovatna.
A sto se tice specijalnih mreza za hvatanje nilskog, ne znam sta bi to moglo da bude ako nisu u pitanju jednostavno mreze sa velikim okcima koje onemogucavaju ulazak sitnijih riba. Mislim da je to sasvim zadovoljavajuce orudje za hvatanje krupnijih primjeraka.Sta li rade sa mladima?

Offline vladan

• Banmaster
  • Veoma napredan član
  • Vladan Stojanovic
    • Judo club Partizan
« Reply #15 on: 06 January, 2006, 00:51:06 »
Ja od Viktorijanaca takodje imam obliquidense,jednog muzjaka i dve zenke.Sadasu zvanicno Haplochromis sp.44.Muzjak je prelep,i dosta agresivan tako da ne zazire od tuci i sa tri puta vecim Malavijcima.Svidjaju mi se svi ovi Viktorijanci sa fotografija,voleo bih da se nadju kod nas.

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #16 on: 06 January, 2006, 01:24:11 »
Sigurno su najdrecavije obojeni ciklidi koje sam vidjeo, ili bar ciklidi sa najvise boja na sebi.
Onomad kad sam bio u Kragujevackom akvarijumu(prije 2 godine) imali su u jednom od akvarijuma prelijepog crnog muzjaka sa crveno obojenim bokovima. Bio je sam u akvarijumu a posto nisu znali tacno koja je vrsta, pisalo je samo Haplochomis.
Ako nadjem sliku postavicu je pa da vidite te boje ili mozda neko ima nesto sl.

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #17 on: 06 January, 2006, 23:57:35 »
Introdukovanje Nilskog grgreca je znacajno uticalo na smanjenje kako broja vrsta ciklida tako i ukupne ihtiomase samog jezera,ali su pored njega introdukovane jos dvije vrste koje su takodje imale udjela u cijeloj ovoj prici.
Prva vrsta o kojoj je rijec je takodje ciklid, ali ne toliko poznat po drzanju u akvarijumima vec po trpezi na kojoj je poslednjih godina cest gost i to ne u samo u Africi. To je Nilska tilapjia-Oreochromis niloticus koja je introdukovana da bi nadomjestila a na neki nacin i zamjenila vrstu Oreochromis esculentus cija je brojnost svedena na minimum, kako stalnim izlovom od strane lokalnog stanovnistva tako i prozdiranjem od strane nilskog grgeca.
Nilska tilapija je daleko efektivnija vrsta kada je rijec o reprodukciji i porastu, sto je za one koji su je ubacili bio faktor odluke.
Druga vrsta koja je imala  indirektan pa i direktan uticaj na nestanak i smanjenje broja vrsta ciklida u jezeru je juznoamericka vodena biljka-Eichornia crassipes, inace ukrasna biljka koja je danas poznata i kao najrasireniji vodeni korov u globalnim razmjerama.
Jako brzo raste prekrivajuci velike vodene povrsine.Snizava kolicinu kiseonika u svojoj sjenci na nivo koji je dovoljan za opstanak malog broja vrsta riba.Stvarajuci sijenku ona sprecava razvoj algi koje su osnovna hrana mnogim ciklidima.Reklo bi se potpuna katastrofa za nase ciklide.
Medjutim, neki Haplochromisi ipak uspjevaju da opstanu u poljima Eichornie i na taj nacin nadju spas od nezasitog Nilskog grgeca koji tu ne zalazi.
No,po mom misljenju to je slab razlog da bi ova biljka bila proglasena za spasitelja.

Postoji u cijeloj ovoj prici jos mnogo faktora koji su uticali na smanjenje broja vrsta u jezeru, kao sto su zagadjenje, prekomjeran izlov ali to su vec one standardne pojave koje covjek stvara po citavom svijetu.

Offline ducia

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
« Reply #18 on: 07 January, 2006, 00:42:36 »
Zaboravio si da kazes da je Eichornia crassipes prouzrokovala i sirenje raznih bolesti kako medju ribama tako i medju ljudima. Zato sto je znatno smanjila kretanje vode u jezeru i pospesila razvoj svakakvih bolestina kao i nagonilavanje mulja. Pre par godina naucnici su pokusali (i donekle uspeli) da suzbiju sirenje te biljke tako sto su iz Juzne Amerike doneli nekog insekta koji je tamo najljuci neprijatelj ove biljke. Kao larva zivi u stablu a kao odrastao hrani se listom. Inace po jednoj "legendi" u Vitoriju je ova biljka dospela tako sto je muz svojoj zeni doneo Eichornia crassipes za nihovo jezerce u basti a onda je biljka slucajno, putem drenaze, zavsila u jezeru.
Is it wrong to be strong Brotherhood

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #19 on: 07 January, 2006, 00:54:08 »
Ducia hvala na dopuni, nisam zaboravio da napomenem za bolesti jer sam u sustini htio da se drzim direktnog uticaja ove biljke na ciklide.
Da budem iskren nisam znao za ovog insekta,cuo sam samo za hemijska sredstva koja su dosta dugo koristili u borbi protiv ove biljke pa su na taj nacin kontaminirali ovim sredstvom i samo jezero sto se opet odrazilo na ribe.
Ne bih se zacudio ako bih cuo da je otkriveno da ovaj insekt gaji strast prema psenicnim poljima :) i da im je unistio usjeve, tako ljudska glupost funkcionise.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
16 July, 2018, 08:36:58

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154859
  • Total Topics: 9347