Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Ugrozene i nestale vrste  (Read 33631 times)

Offline saulosi

• Napredni član
Ugrozene i nestale vrste
« on: 05 January, 2006, 12:43:23 »
Ovo su samo neki od prelijepih Haplochromisa i Tilapia iz jezera Viktorija koji su nestali u svom prirodnom stanistu ili su prisutni u  vrlo ogranicenim populacijama .
Naravno, razlog je dobro poznati Nilski grgec (Lates niloticus) koji je za samo 30-ak godina uspio da iz jezera istrijebi veliki broj vrsta.
Prema nekim podacima, Nilski grgec je u jezero ubacen 50-ih godina, naravno dvadesetog vijeka, ali je do eksplozije njegovog prisustva doslo pocetkom 80-ih godina.
Razlog za njegovo introdukovanje je vjerovatno bila stimulacija sportskog ribolova i naravno onog sto slijedi ,turizam.
Na fotografijam se nalaze i neke vrste koje se danas mogu naci samo u akvarijumima a ovi se nalaze u Aquarium for Wildlife Conservation u Brooklyn-u.

Offline saulosi

• Napredni član
Re: Ugrozene i nestale vrste
« Reply #1 on: 05 January, 2006, 12:52:40 »
Ovo je cetvrti pokusaj da stavim fotke i nadam seda ce sada biti uspjesan

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #2 on: 05 January, 2006, 12:54:08 »
jos...

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #3 on: 05 January, 2006, 12:56:35 »
i jos.

Offline dr.Lucky

• Veoma napredan član
    • Sve o MUŠIČARENJU na jednom mestu
« Reply #4 on: 05 January, 2006, 12:57:00 »
Ljudska glupost je beskonacna. Zao mi je ciklida, ali moram da priznam da me ribolov ovog skota veoma pali!
Is it wrong to be strong Brotherhood

Treba kupiti semenke, jer one oće semena

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #5 on: 05 January, 2006, 12:59:23 »
Ma dobro je da se nadju u akvarijumima,jer neki od tih ciklida ,nestalih,nadje se samo u alkoholu ili kao crtež.zato jeste svaki akvarista ,koji ima victorija ciklide u neku ruku i spasitelj tih vrsta,naravno ako mu se mreste.
Sad taj nilski grgeć,po nekim informacijama,bio je namjerno pušten u to jezero,dok je po drugim informacijama,bio kao "pobegao" iz odgajivačnice na jezeru victoria.No kako god da bilo,taj ciklid nema prirodnih neprijatelja,pa se slobodno razmnožavao i tamnio priobalne ciklide,niko neče nikad znati koliko je vrsta iščezlo.A da bi bila tragedija još veča,lokalni ribari su hranili original Victoria ciklide,tako,da su ih sušili na suncu,što kod tog nilskog grgeća ne dolazi u obzir,jer se on može samo dimiti pa su ti ribari isekli goleme površine.A kad ima nesreče ima je i u vidu lokalnih velikih ribarskih kamopanija,koji su na nesreču lokalnih ribara desetkovali grgeća i tako barem malo pripomogli,da se neki ciklidi i oćuvaju.No ipak mali lokalni ribari su bili gladni,pa ja gledao neki dokumentarac,kako su čekali pred fabrikom za prerdu tog grgeća,da su na kraju dobili glave i to kuvali i jeli,ipak oni su pronašli neke male ribetine kod obale,pa im sad oni budu glavni vir ishrane.
Tužne li sudbine.

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #6 on: 05 January, 2006, 18:00:27 »
Lucky, slazem se s tobom da ljudskoj gluposti nema kraja i mislim da je covjek jedini krivac sto se nesto ovakvo desilo.
Ne treba kriviti Nilskog grgeca, jer ipak je on po prirodi grabljivac ,a i oni treba da postoje.
Medjutim jezero Viktorija je pravi dokaz da gdje god je covjek mijenjao prirodu nije uradio nista dobro.Nilski grgec nije nikada zivjeo u jez Viktorija i tako je trebalo i da ostane.Na nesrecu stradali su nam omiljeni ciklidi.
Na slican nacin su sirom svjeta istrijebljene mnoge vrste.
Kod nas je Babuska potpuno potisnla zlatnog karasa, smanjila prisustvo linjaka, a znamo i za ruskog cebacoka, suncanicu itd...

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #7 on: 05 January, 2006, 18:34:47 »
Bilo je reci o nekim specijalni francuskim patentiranim mrezama, kojima se valjda samo doticni lovi, bez opasnosti po ostale ribe, mada je moguce da sam istripovao nesto iz mora...
Pozz
Piroman

Offline MILPER

• Veoma napredan član
« Reply #8 on: 05 January, 2006, 18:45:40 »
Ajmo se vratiti Haplochromisima...
Ja sam imao muzjaka i zenku Haplochromis obliquidens (zahvaljujuci Dabi)...

Muzjak je prelep, raskosnih boja,extremno agresivan (ubio zenku i vecito se tukao sa svim Malawi ciklidima), dok je zenka bila siva i ruzna...

Mrestili su mi se bezbroj puta, ali zbog agresije muzjaka,zenka ni jednom nije iznela do kraja...

Kakva su iskustva ostalih clanova koji su imali Viktorijance?

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #9 on: 05 January, 2006, 19:08:32 »
Milperu, ova tema se zove:
"Ugrozene i nestale vrste" te niko nije skrenuo sa "teme"...
Pozz
Piroman

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
25 April, 2018, 05:16:11

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154749
  • Total Topics: 9328