Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Prelivni filter dimenzije?  (Read 1746 times)

Offline ZoranP

• Početnik
  • *
Prelivni filter dimenzije?
« on: 16 October, 2013, 22:10:56 »
Imam akvarijum dimenzija 170(D) x 60(V) x 47(D), to su spoljne dimenzije, oko 420 litara prazan unutra, hteo bih da zamenim kanistere sa unutrasnjim prelivnim filtrom koji bi mogao da i mehanicki i bioloski ocisti ovakav akavrijum u kome ce biti oko 50 mbuna, sada na velicini od 4-5cm, a kasnije..., pa molim za savet kojih spoljnih dimenzija bi trebao da bude takav filter koji bi bio postavljen duz zadnjeg stakla i koliko cm u sirini treba da budu minimalno taloznik i komora sa pumpom. Hvala unaped

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: Prelivni filter dimenzije?
« Reply #1 on: 16 October, 2013, 22:43:42 »
Ako sam dobro razumeo, uz zadnju stranu akvarijuma bi pravio unutrašnji filter... celom dužinom ili delom zadnje strane?
« Last Edit: 16 October, 2013, 22:45:17 by nedara »

Offline ZoranP

• Početnik
  • *
Prelivni filter dimenzije?
« Reply #2 on: 17 October, 2013, 00:54:56 »
Filter bi bio uz zadnju stranu unutar akvarijuma, ne bih celom duzinom koja je 170cm, samo potrebne duzine da filltracija bude dobra, efektivna dubina akvarijuma je 45cm, a visina oko 55cm, zbog dubine filter nece biti sirok (14-15cm), pa me zanima sa obizorom na visinu od 55 koliko mora da ide cm uz zadnju stranicu i koliko cm sirine treba da bude taloznik i komora sa cistom vodom za pumpu, predpostavljam da bi atman od 3000l/h bio dovoljan?

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #3 on: 17 October, 2013, 07:27:36 »
Ok, evo mog viđenja:

- širinu filter komore sa čistom vodom za pumpu (odnosno širinu celog filtera) određuju dimenzije vodene pumpe koju bi stavio. U ovoj temi: http://www.ciklidi.org/forum/index.php/topic,11287.0.html možeš naći fotku sa dijagramima starijih modela Atman vodenih pumpi (ako neko ima novije modela, neka okači). Navedenih 14-15cm će sigurno biti dovoljno, mada mislim da bi mogao da smanjiš za koji cm.

- vodena pumpa protoka oko 3000 l/h bi bila dovoljna, po meni - taman za kristalno čistu vodu i nešto jače strujanje.

Što se dimenzionisanja svake komore tiče, predlažem:

*** predhodno smo usvojili širinu filtera npr. 15cm

1. taložnik - 10x15cm - radi smeštanja grejača i lakšeg čišćenja

2. komora za filter materijal - 50x15cm - da ima mesta za veću količinu filtracionog materijala

3. komora sa čistom vodom za pumpu - 20x15cm

Ukupna dužina filtera: 80cm

Offline DJ Aca LiveStyle

• Značajni član
« Reply #4 on: 17 October, 2013, 13:02:25 »
Ispade, 60 l zapremine filte.... Pompezno...  :) Evo ja da iznesem moje misljenje, pa ako gresim, slobodno me ispravite, posto sam jos zelen... Bolji je prelivni filter na jednoj strani, sa zazorom , a ne sa zadnje strane, i na njemu jos nakacen jak unutrasnji filter, sa velikim protokom, koji ce prljavstinu terati na stranu gde je i postavljen zbog cirkulacije vode.. Eto prakticne primene mehanike fluida..  :D

Offline ZoranP

• Početnik
  • *
« Reply #5 on: 17 October, 2013, 16:19:17 »
Akvarijum je u dnevnom boravku na takvom mestu da se gleda sa strane, a kako je i dobre duzine za kamenjare, filtru uz zadnje staklo sam dao prednost u odnosu na filter uz bocnu stranicu.

Prema nedarinom savetu, usput hvala za odgovor, filter uz stranicu bi trebao da bude sirok 25-30cm, sto bi smanjilo sirinu akavrijuma prilicno, mislim da sve sto je duze od 45-50cm uz zadnju stranicu sa stolice pored akavrijuma ne bih mogao da dohvatim, upravo sam probao, i to ako je komora sa cistom vodom do spoja zadnjeg i bocnog stakla a taloznik blize sredini zadnjeg stakla, cini mi se da bih tesko i taloznik cistio, zato sam i postavio pitanje da bih znao da li da pravim takav filter.

Akvarijum sada filtrira Aquael unimax 700 kanister ( 5 fioka, 1. keramika 2l, 2. i 3. sundjer, 4. siporax 2l, 5. siporax 1l, JBL sintomec 1l i jedno pakovanje Easy LIfe symbiont) koji ima zapreminu filter mase od 15l i protok 1700l/h, kao drugi Eheim EcoPro 3l eheim filter mase protok 750l, pa sam hteo da ih zamenim unutrasnjim kao sigurnijim, jeftinijim i trajnijim resenjem.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
24 April, 2018, 03:06:55

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154748
  • Total Topics: 9327