Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Lethrinops  (Read 14040 times)

Offline frle

• Značajni član
Lethrinops
« on: 01 January, 2006, 21:53:55 »
Ovako bi |valjda trebalo da izgleda Lethrinops sp. "Red cap - Itungi"  kad poraste. Za sada se kod jednog od 8 kom nazire crveni nos.

Offline manitu

• Početnik
  • *
Lethrinops lethrinus
« Reply #1 on: 10 July, 2007, 22:44:17 »
Da li neko može da mi kaže nešto o ovoj ribi? Sa kojim ribama u kombinaciji, ishrana, mrest...???

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Re: Lethrinops lethrinus
« Reply #2 on: 11 July, 2007, 21:11:23 »

Lethrinops lethrinus

Opis :opisan sa strane ihtiologa Gunther-a ,godine 1893 kao Chromis lethrinus.Chromis jeste i ime genusa morskih koraljnih riba i to ukazuje nam ,da su ipak ciklidi proizišli iz morskih riba.No priča ide dalje i godine 1922 ihtiolog Regan uvede novo ime roda:Lethrinops i taj ciklid prestavi se u taj novi rod,te postaje type species.

Prirodno stanište: nadje se ga po celome jezeru Malawi,pronadjen je i u susednejem jezeru malaobe,a pošto voli da se zadržava i kod izljeva reka u jezeru,pronadjena je i u rijeci Shire.Voli pješčana tla,ali kod ušča rijekla i u sami rijeci zadržava se u blatnjavom dnu.

Ishrana:I njegova hrnaa je jako raznolika,neki autori navode,da se hrane sa larvama mušica,opet neki drugi autori navode da predstavljaju beskralježnici glavni dio ishrane tog ciklida,no opet George F.Turner navodi,da je u stomaku pronašao i alge diatomeje.

Dužina i razlikovanje spolova: taj ciklid dostiže 12.5.cm. i samim tim ubraja se u srednje velike ciklide iz genusa Lethrinops.Ženka i mladi su u sivi boji i imajujednu ili dve horizontalni crni crti preko tela,što ih pravi jako lako prepoznatljive.Dominantnii mužjaci su jako koloritetni i njihova prevladujuća boja jeste turkiz plava,sledeče je zelena a po stomaku su narančaste boje,dok med perajama krasi jih vatreno crvene crte,stvarno lepotan bez konkurencije

Mužjak

Ženka

I eto jedne zanimljivosti,mužjak L.lethrinus jako je sličan mužjacima iz genusa

Protomelas,tako da su ihtiolozi dugo bili u dvojbi,da ga presele u rod Protomelas,ali zbog nekih  malenih odklona u zgradi kostura ostavili su tu vrstu i dalje u rodu Lethrionops.

Akvarij: taj ciklid ne traži veči akvarij ,nekako 240 l več bi bio dovoljan.Kod tih ciklida treba voditi brigu o:

dekoracija,treba napomenuti,da taj ciklid ne voli toliko kamneja ko m'bune,nego treba na fini pesak staviti par kamenja,koji mu služe kao orientir  i možda neka granica teritorija,koga si zna usvojiti.
grupa ti ciklidi obićno žive u povečim grupama i tako se i u akvariju preporućuje imati više od 6 primerka,kako bih nekako zadovoljili tu njihovu pripadnost grupi.No imati te ciklide u grupi,znači još nešto,da se ti ciklidi u grupi osječaju snažnije i napram uljezima djeluju ko jaka i cjelovita snaga.
ma sve smo mi to uradili kako valja eto ti več mužjak počne nešto kopati,naravno ako smo dobili malce,do tog momenta akvarista čeka negdje oko 18 meseci.I eto ti mužjak napravi mali kraterčič i več se odjene u najsjajnije boje i mamami ženku.No žćenka nije ravnodušna i prilazi mu,i tako počineje mreščenje.U to vreme znade biti taj ciklid malo agresivniji,no nakon uspjelog "ljubljenja" sa ženkom agresija se gubi.Naravno ženka nakon 21 dan izbaci sad te ljubavi u obliki 40-tak mladunca.

E miran je to ciklid,treba mu mirni sustanari,najbolje neki ciklidi iz grupe Haplochromisa.

Ishrana u akvariju: u akvariju prihvata svu hranu,mada ja sam svoje Haplochromise  hranio biljnom hranom,a povremeno su dobili smrznutu hranu /cyclops/ koju su jako obožoavali,pa je kao takvu i preporučujem.

Komentar:kao  što več napisao to je idealan ciklid za početnike,miran,zanimljiveg koloriteta i za neko dalje upoznavanje sa ciklidima iz grupe Haplochromis više nego idelana.Kako ga dobiti?Ja sam ga dobio od akvariste ali kako se u poslednje vreme pokazalo ,da ako se nešto oče to se i dobija,tako da i taj ciklid,koji je inače jako popularana medju akvaristima ne bih smeo biti teži problem oko nabavke.

Offline milan011

• Značajni član
Lethrinops
« Reply #3 on: 11 February, 2009, 23:19:54 »
Od Malavija Aulonocare i kad uspem da nadjem "Lethrinops Albus Kande Island Sauvage" Mbune ne sigurno.

http://www.youtube.com/watch?v=Ow0MbbHXsP0

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
Lethrinops
« Reply #4 on: 12 February, 2009, 00:06:58 »
Jel znas koliki akvarijum treba za lethrinopse?
C.C.A.

Offline milan011

• Značajni član
Lethrinops
« Reply #5 on: 12 February, 2009, 00:15:48 »
Koliko sam nalazio na netu rastu do 15 cm a preporucena velicina akvarijuma je 300l a moj ima 850l

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
Lethrinops
« Reply #6 on: 12 February, 2009, 00:37:38 »
Nisi dobro nasao, rastu do 35cm...  ::) Ja imam mlade ribe koje jos nemaju ni trunku boje a imaju preko 15cm...
C.C.A.

Offline milan011

• Značajni član
Lethrinops
« Reply #7 on: 12 February, 2009, 00:43:32 »
Sad si me bacio u rebus,evo gledam na par sajteva i isto pisu od 12 do 15 cm.
Cekaj jel bas imas "Lethrinops albus kande island"?

Offline milan011

• Značajni član
Lethrinops
« Reply #8 on: 12 February, 2009, 00:45:47 »
Ovo je meni stvarno prelepa riba

Offline milan011

• Značajni član
Lethrinops
« Reply #9 on: 12 February, 2009, 00:49:41 »
Ovo  je  Lethrinops red cap "Itungi"

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
14 December, 2018, 08:41:46

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154930
  • Total Topics: 9363
  • Online Today: 80
  • Online Ever: 450