Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: RAck - postolje (polica) na sprat  (Read 4291 times)

Offline Dzo

• Napredni član
RAck - postolje (polica) na sprat
« on: 04 August, 2013, 16:35:46 »
U Nedarinoj temi Fish room je naceta tema o polici na sprat i dimenzijama koje su idealne za odgovarace primene. Voleo bih da se ovde ukljuce ljudi koji imaju prakticno znanje i savete...
Zbog ustede prostora zeleo bih da napravim/kupim ovakvu policu i vec sam dobio savete kako da je pravim ako hocu da bude na rasklapanje ili iz jednog dela.

Takodje sam dobio savete da prva horizontalna precka bude izdignuta minimum 20cm zbog slobodnog pada tokom zamene vode, zatim mi je receno da visina i dubina ne prelaze 40cm zbog manipulisanja u akvarijumu. Medjutim ti saveti su dosli od odgajivaca a ja hocu da pravim ukrasne akvarijume.
Cilj mi je da ja mogu da uzivam i posmatram ribe, ali da takodje mogu da lako menjam enterijer i manipulisem kamenjem, drvetom ili sta god da zahteva promenu, da lako moze da se cisti... Bitni su i detalji kao sto je tezina cele skalamerije i punih akvarijuma, koliko bi to opteretilo pod, vrsta metalne kutije koja bi trebala da se koristi za odredjene tezine (visine/duzine akvarijuma)...
So long and thanks for all the fish...

Offline Mandic

• Napredni član
Re: RAck - postolje (polica) na sprat
« Reply #1 on: 04 August, 2013, 21:09:34 »
Napiši okvirno (ili tačno) litraže, dimenzije i broj akvarijuma koji bi se nalazio na tim policama...
Tako će se lakše steći uvid u ono što želiš, pa će se samim tim i lakše doći do idealnog rešenja.
Verujem da ti je veoma bitna ušteda, pa uz to ide i prateća oprema o kojoj treba razmišljati da bude dostupna onome ko radi oko akvarijuma, tj. da bude praktična, a ne skarabužena i sastavljana pomoću štapa i kanapa. Tu recimo spadaju: kuleri, rasveta, poklopci (ako bi se uopšte i pravili. To kažem, zato što postoji i mogućnost ''oborenih vrata'' koja često srećemo u pet-shopovima. To je veoma praktično i jeftino, a ne gubi se na estetici, ukoliko se odradi kako treba). Itd... Da, filteri... Svašta nešto...
Kod takvih, aj' da kažem malo većih investicija i projekata treba na vreme i mnogo razmišljati i savetovati se od drugih. Bilo bi krajnje idiotski ako bi, recimo, uradio policu za 6 akvarijuma i kod svih 6 da se nađe neki problem, tipa prelivne cevi i onda posle svega skontaš da je najbolje imati akv. sa zazorom. To sam dao kao primer, ali prilično realan. Imaš dosta iskustva oko manipulisanja oko akvarijuma i DIY igrarija, tako da verujem da si naučio mnogo stvari koje će ti pomoći u onome što sledi.

Htedoh još reći da mi je drago što se upuštaš u tako nešto, estetski veoma prihvatljivo. Poseduješ strašno lepe i retke vrste na našim prostorima i prava bi šteta bila da se one ne nađu u akvarijumima koji će maksimalno prikazati njihovu gracioznost. Neće se samo tebi to svideti, a ni samo ribama kao što je bilo do sada, nego i tebi i njima, a i drugima.

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #2 on: 05 August, 2013, 01:50:15 »
Cao Dzo! :)

U pravu su kad ti kazu za manipulisanje. Mene je Sale iz Smedereva tako posavetovao i covek je u potpunosti bio u pravu.
Ja sam ostavio 15cm iznad svakog akvarijuma (da mi stanu 4 do 2 metra i na vrhu moze i peti), i sasvim mi je dovojno za manipulaciju.
Sve mi je akvarijume napravio po meri i ja sam PREZADOVOLJAN!
Doduse, prvi mi je skroz na podu, i tu nema slobodnog pada, ali sam tako planirao prostor za jos jedan akvarijum vise.
Vodu praznim iz njega tako sto je izbacujem Atmanovom pumpom, i kada mi ostane pola cm vode, ja to pokupim "Viledom". :)
Ako uzimas magacinske police, kao sto sam ja uradio, i stavljas ih blizu coska u prostoriji, onda imas opciju da tiplovima osiguras citavu policu od pozadi i sa strane u zidovima. Evo kod mene ni zemljotres nema da ih mrdne. Takodje, imas opciju da narucis ove police sa ojacanjima za po 100kg po tacni recimo, a ofarbas ih po zelji naravno.
« Last Edit: 05 August, 2013, 01:52:50 by Petar »

Offline Dzo

• Napredni član
« Reply #3 on: 05 August, 2013, 04:19:15 »
Hvala na savetima... Ja se jos malo selim pa konacno imam priliku gde da stavim nesto ovako veliko.  A i naisao sam na polovnu policu koju cu mozda uzeti... U svakom slucaju ovo ne treba da bude samo moja tema. Mozda ce jos neko zeleti da pravi policu pa ce mu trebati savet. ZAto bih i voleo da se tema obradi do detalja...

Magacinske police zvuce kao sjajno instant resenje ali se brinem da li su dovoljno robusne za vece akvarijume. Ideja mi je bila da imam dva velika akvarijuma od po 120*55*50h ( ili mozda cak 150 *60*50h ) jedan iznad drugog i da na sam vrh postavim vecinu trenutnih akvarijuma koji su 30 cm visoki.  Mogao bih da pravim i cetiri reda ali smatram da sam sa visinom akvarijuma od 50cm pokrio minimalne uslove za ribe koje traze vecu dubinu i samim tim imam univerzalni akvarijum. Ako bih imao cetiri reda to bi izbilo daleko iznad 2m.
Taj akvarijum po sredini bi trebao da bude idealno pozicioniran da dok sedim dno bude nekih 20 cm ispod linije pogleda, tako da imam lep pregled nad citavom povrsinom prednjeg stakla. Gornji akvarijumi trebaju da mi budu pregledni dok stojim tako da dno ne bi trebalo da bude iznad 160. To ostavlja 20 cm iznad ova dva akvarijuma ako prvi bude 20 cm iznad poda. Medjutim kad se tu odbiju debljina celicne kutije, ploca, stiropor ostaje u najboljem slucaju 12 cm iznad stakla...

Naravno ovo ne mora da bude ovako kako sam zamislio zato i zelim da malo prodiskutijemo.
 Sto se struje tice mislim da tu ne bi bilo problema jer bih to instalirao direktno na plocu iznad. Osvetljenje bih postavio na slican nacin ili bih ga ostavio na staklu i prekrio folijom. Poklopac - padajuca vrata ili neki slajderi prikaceni direkno za metal.
Najveci problem jeste filtracija jer sam pobornik top filtera a ovde je to skoro nemoguce napraviti. Tako da se kao razumno resenje namece kanister ili filter sa zazorom. Mada su svi ovi problemi sada relativno trivijalni jer je prvo najbitnije naci optimalne dimenzije same metalne police uzimajuci u obzir faktore tezine, izdrzljivosti i neke druge faktore prakticne prirode ...

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #4 on: 05 August, 2013, 09:46:59 »
Evo nekih mojih zapažanja/saveta/uputstava koja sam pokupio posmatrajući postolja i praveći moje:

- najčešće se metalna postolja prave od pravougaonih ''kutijastih'' metalnih profila dimenzija 30x30mm (debljina zida 1,8mm), dakle kvadratnog poprečnog preseka, jer je tako najlakše uklopiti uglove i spojeve. Same dimenzije ovakvih metalnih elemenata su dovoljno ''male'' tj. elegantne (pogotovo kada se oboje u crno) kako ne bi postolje delovalo dominantno u odnosu na akvarijume. Maksimalno podužno rastojanje između dva stuba ovih dimenzija je oko 130 cm (to bi bila dužina akvarijuma), odnosno na horizontali se ne javlja ugib usled opterećenja punim akvarijumom. Cena šipke dugačke 6 metara je oko 750 dinara.

* cene ostalih profila u dodatku.

- naravno, mogu se koristiti drugi preseci i druge dimenzije, sve zavisi od uslova i zahteva korisnika. Pri tome treba obratiti pažnju da se elementi pravilno postave i uklope, kako se ne bi pojavile nepoželjne stvari na stalku (izbočine, ivice, otežano varenje,...).

- prva stvar pri projektovanju ovakve police je određivanje dimenzija akvarijuma koje će biti na njoj! Treba obratiti pažnju na nekoliko cm sa obe strane akvarijuma i onih ''famoznih  20cm'' iznad. Taj prostor iznad akvarijuma mora biti dovoljan za laku manipulaciju opremom (probajte da ubacite grejač od 40cm u prvu filter komoru, vodenu pumpu sa crevom u njenu komoru ili da baratate mrežicom u samo 10-ak cm iznad površine vode) i da još u njega stane osvetljenje. Zbog toga često taj prostor ''pojede'' još jedan sprat na takvoj polici.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #5 on: 05 August, 2013, 10:02:40 »
Nakon izrade projekta police, sledi nabavka glavnog materijala ali i još puno propratnih stvari:

- najčešće vam cevi mogu iseći na samom stovarištu, međutim obratite pažnju na to da seku vrlo grubo (pod uglom i da je brusilica gruba i pojede 5mm npr. naručite da vam cev od 6m iseku na 4 cevi od 1,5 m a zapavo dobijete 4 cevi od 148cm sa lošim krajem).

- cevi su najčešće jako masne (tako se štite od korozije) i potrebno ih je oprati, ja sam to radio razređivačem i krpom.

- samo varenje nije komplikovano, ali predhodi pipavo sklapanje elemenata (da budu pod 90 stepeni, fiksiranje stegama, provere...). Računajte da vam treba i solidna količina kvalitetnih elektroda, za nekih 500 do 1000 dinara.

- nakon varenja, čitavu konstrukciju treba očistiti od eventualne rđe i nečistoća, a zatim je prefarbati osnovnom bojom za metal i zatim željenom završnom bojom u bar 2 sloja. Najlakše i najlepše je farbanje malim valjkom od 5cm, sve to košta oko 1000 dinara.

- nakon sušenja od 24h, mogu se namontirati plastični čepovi za noge ili još bolje one ''visinski štelujuće nožice''. Cena od 200 do 1000 dinara.

Po gore navedenom, vidite da ima dosta posla i da se može otegnuti na nekoliko dana. Najvažnije je naći dobrog varioca koji će pristojno sklopiti elemente i kasnije navariti kvalitetne šavove/varove. Kada se sve sabere, suma za prosečan stalak se približava ceni jednog većeg akvarijuma.

Ako vas mrzi da sve nalazite, kupujete i organizujete... čitavu stvar možete prepustiti profesionalnom majstoru.

« Last Edit: 05 August, 2013, 10:05:39 by nedara »

Offline ViK

• Napredni član
« Reply #6 on: 05 August, 2013, 13:58:07 »
Moj savet ti je da lepo osmislis sve (ne stedi na prostoru iznad, posle bude jako jebeno za manipulaciju) i das profiu da ti odradi sve. Majistor ti uzme od 50% do 100% cene materijala, ali cevi nisu skupe, pa to i ne izadje puno. Skupa je iverica, ako budes nesto zatvarao. Taj deo odradi sam.Tu ti puno para uzmu za ruke, a u sustini sve naruce da se isece po meri, iskantuje a oni samo sastave. Posto je u pitanju ukrasna varijana, gledaj kako ces filtere da uklapas. Meni su i dalje najbolji unnutrasnji filteri sa zazorom. Ako ih stavis pozadi (estetski lepse) neces nista videti. Bolje ih stavis sa strane (na te vece aq) pa okrenes tako aq da dodju na krajeve police, a onda ih maskiras nekako, dal sa nekim limom ili nekim laminataom, u svakom slucaju nesto sto se otvara po potrebi (stavis sarke). Od istog materijala uradis i ta "oborena vrata" koje ti je Mandic predlozio, a koja dosta znace, da se ne rasipa svetlost po prostoriji. Ja da sam na tvom mestu bih radio u tri nivoa. U sredini najveci i najlepsi (obrati paznju na da budu u visini ociju kada sedis). Dole (na podu) takodje veliki (dva ili tri) ali plici, ako treba i gore manji aq za mrest, karantin.... Na ovaj nacin pravis dva "stola" koja se sklapaju i rasklapaju po potrebi (mogu jednog dana da stanu i jedan pored drugog i da nose mega dugacak aq) i nose srednji i gornje aq, a donji ti stoje na podu/stiroporu. Ako se ukljuci Admiral u raspravu moze i da slika ovo(on ima ovako resenu policu). Ako imas mogucnost, misli i na zamenu vode. Uradis sa obe ili jedne strane police verikalu od plasticne cevi i stavis ispod nivoa aq "T komad" na tu cev. Na ovaj nacin ces mnogo lakse menjati vodu, a investicija nikakva.
Svemir Svemircima!!!!

Offline ivan_bg

• Napredni član
  • a kako ovo radi?
    • BPNB
« Reply #7 on: 05 August, 2013, 20:34:36 »
U svakom slucaju ovo ne treba da bude samo moja tema. Mozda ce jos neko zeleti da pravi policu pa ce mu trebati savet. ZAto bih i voleo da se tema obradi do detalja...
Da. Ima nas koji čitaju i ćute (uglavnom ;) ). Korisna tema. Što više iskustava i ideja, to bolje.

Offline ducia

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
« Reply #8 on: 06 August, 2013, 10:19:38 »
Maksimalno podužno rastojanje između dva stuba ovih dimenzija je oko 130 cm (to bi bila dužina akvarijuma), odnosno na horizontali se ne javlja ugib usled opterećenja punim akvarijumom.

Na policama od 150 cm nije bilo apsolutno nikakvog ugiba.

Taj prostor iznad akvarijuma mora biti dovoljan za laku manipulaciju opremom (probajte da ubacite grejač od 40cm u prvu filter komoru, vodenu pumpu sa crevom u njenu komoru ili da baratate mrežicom u samo 10-ak cm iznad površine vode) i da još u njega stane osvetljenje. Zbog toga često taj prostor ''pojede'' još jedan sprat na takvoj polici.
Za ovo postoji vrlo efikasno resenje. Spoljni prelivni filter tj filter koji se moze izvlaciti. Kada se radi sa njim, dovoljno je da se izvuce na pola, recimo na 20 cm i vise razmak izmedju vrha AQ i sledeceg nivoa police postaje prilocno nebitan i veci deo filtera je vise nego pristupacan.

Za razmak izmedju nivoa je najbitnija velicina objekta koje hocete da stavljate u AQ. Razmak sa kojim sam ja uspesno tj bez vecih problema baratao je 13 cm. Sa hvatanjem riba nisam imao apsolutno nikakvih problema a kamenje sam birao da bude sto tanje da bi moglo da prodje. Pretpostavljam da za ukrasni AQ necete da budete ograniceni sa debljinom kamenja tj objekata, tako da izracunajte sebi sta hocete da stavljate u AQ i tako odredite visinu nivoa police.

Da naglasim jos par stvari oko visine nivoa. Racunajte da je iznad poslednjeg (najviseg) nivoa plafon i da taj nivo treba da bude sa malo vecim razmakom od istog jer nemate prostora za glavu i ramena te da se morate izvijate prilikom manipulacije u tom AQ. Evo racunice o cemu treba razmisljati. Npr. 40 cm visina AQ + 15 cm razmak + 1 cm za dasku na kojoj su AQ + 1 cm za stiropor + 3 cm za celicnu kutiju. E sad jedan savet. Ako celicni ram uvucete 7-8 cm od ivice police (napravite ga uzim) dobijate + 3 cm za visinu celicne kutije tako da razmak izmedju ivice AQ i ivice sledeceg nivoa vise nije 15 nego 15+3=18 cm  ;) . I da, sirina police, znaci i AQ slobodno moze do 50 cm.
Is it wrong to be strong Brotherhood

Offline Dzo

• Napredni član
« Reply #9 on: 06 August, 2013, 14:40:48 »
Da sigurno ne bi bilo ugiba mogle bi samo za duze horizontale da se koriste i kutije istih dimenzija ali deblje od 1.8 mm. U ovom cenovniku na slici ima elegantnih 30*30 debljine 3mm a cini mi se da sam na nekom sajtu video i 2.5...

Obzirom da ja volim male ribe i jos uvek nemam svoj stan mozda je bolje da sledim Petrovo resenje samo malo skalirano ... Gledao sam neke magacinske police i deluju sjajno... Moze da se kupuje modularno sa razlicitom nosivoscu i napravi sta god se zamisli.
 Vikova ideja o dva stola koji se uklapaju jedan u drugi kao kreveti na sprat je takodje genijalna. Pogotovo za ljude koji se sele i ne zive uvek u prizemlju pa ne smeju uvek da opterete sve jednom vertikalom...

Moracu da uposlim ortaka da mi nacrta nekoliko resenja pa bi mogle da se malo uporedjuju cene...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 September, 2018, 09:51:21

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154899
  • Total Topics: 9354
  • Online Today: 87
  • Online Ever: 450