Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Pitanja i odgovori  (Read 22062 times)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
Re: Pitanja i odgovori
« Reply #20 on: 07 April, 2013, 12:40:44 »
odlicna tema ljudi , PETRE SVE POHVALE ZA IDEJU , na jednom mestu covek moze svasta da nauci,procita,podseti se a i sta god da ima od problema ili nedoumica pita i dobije pravi i konkretan odgovor od iskusnijih moreplovaca !!!
samo napred jako korisna tema :)

Hvala Ivke! :)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #21 on: 07 April, 2013, 12:45:46 »
- Koliko posuda skimmera treba da bude ispunjena na dnevnoj/nedeljnoj bazi kada je skimmer korektno podesen?

Stvar ukusa,ako se akvarijum bas zagadjuje treba ga podesiti na wet tj da izvlaci brze i sa vise vode..ako nema mnogo otpada onda moze da se smanji skimmer na minimum.Evo ja trenutno drzim na wet skimu jer skoro mesec dana nisam imao skimer u sumpu pa sad do sledece zamene vode drzim tako,kad promenim vodu idemo na minimum..
Koliko procenata posude ti se napuni i u kom vremenskom roku na wet skimmingu a koliko na minimumu?

Offline vlada33

• Značajni član
« Reply #22 on: 16 April, 2013, 15:32:39 »
zasto su morski akvarijumi uglavnom otvoreni?neki poseban razlog ili tako vecina zeli,kako mogu da primetim ima zatvorenih fabrickih akvarijuma?

dali bi se napravio neki problem da zatvorimo akvarijum osim sto svetlo slabije dopire do dna?

ovo pitam cisto jer nesto i nisam ljubitelj isparenja...znam da je vlaznost slane vode zdrava no sa svih strana imam namestaj od iverice koja i ne voli previse vlagu i vodu pogotovo

i jos jedno pitanje pored onog gore...

koja je razlika izmedju suvog,zivog i svezeg kamena?hoce li suv opet oziveti kada se ubaci u slanu vodu,hoce li ziv opet postati svez nakon cikliranja a svez mi je rekao bi jasan...

bilo ko?

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #23 on: 16 April, 2013, 15:49:41 »
zasto su morski akvarijumi uglavnom otvoreni?neki poseban razlog ili tako vecina zeli,kako mogu da primetim ima zatvorenih fabrickih akvarijuma?

dali bi se napravio neki problem da zatvorimo akvarijum osim sto svetlo slabije dopire do dna?

ovo pitam cisto jer nesto i nisam ljubitelj isparenja...znam da je vlaznost slane vode zdrava no sa svih strana imam namestaj od iverice koja i ne voli previse vlagu i vodu pogotovo

i jos jedno pitanje pored onog gore...

koja je razlika izmedju suvog,zivog i svezeg kamena?hoce li suv opet oziveti kada se ubaci u slanu vodu,hoce li ziv opet postati svez nakon cikliranja a svez mi je rekao bi jasan...

bilo ko?

Ja htedoh da odgovorim, ali sam cekao da se ipak javi neko iskusniji od mene, kako ne bih pisao nesto polovicno ili pogresno.

Morski akvarijumi su obicno otvoreni zbog bolje razmene gasova, kako bi se balans u hemiji vode u vecoj meri doveo u konstantu.
Sto se tice kamenja, svez zivi kamen ima u sebi bakterije koje ce vrsiti funkciju bioloske filtracije cim ga ubacis u akvarijum, i kada se bakterije isbalansiraju sa okolinom.
Naravno, tu postoje dve vrste kao sto je "cured" i "non-cured". Kod "cured" opcije ne postoji bojazan od rasta amonijaka usled dodavanja mrtvih organizama zajedno sa kamenom, sto je slucaj sa "Non-Cured" kamenom.
Pored svezeg zivog, imas i zivi kamen, koji takodje ima bakterije u sebi ali mnogo manje organizama od svezeg zivog kamena.
Suvi kamen nije "zivi" kamen, ali nakon procesa cikliranja u akvarijumu na njemu nastaju bakterije i on postaje "zivi kamen" koji u potpunosti kao i svezi zivi kamen obavlja funkciju bioloske filtracije.
Osim sto je jefitniji, sa njime izbegavamo unosenje i bilo koje vrste parazita ili nepozeljnih organizama kao sto su Aiptasie i dr.

Offline vlada33

• Značajni član
« Reply #24 on: 16 April, 2013, 16:25:02 »
a reci mi dali se iz svezeg kamena pojave i neki organizmi,koji ?na osnovu cega,jel to ima mozda legla nekih organizma pa se oni pojave ili se ipak pojavljuju sami od sebe,neznam kako da preciznije postavim ovo pitanje...jer sam negde procitao u necijoj temi da mu se pojavila zvezda u toku cikliranja ili sam ja to ipak moza lose i procitao...

Offline PeraCar 55

• Napredni član
« Reply #25 on: 16 April, 2013, 19:57:16 »
Zbog čega je potrebno tako dugo cikliranje u morskim akvarijumima i koliko bi koštao da se oformi akvarijum 100l,od prilike?

Offline vespaholik

• Napredni član
  • Makedonija-Skopje
« Reply #26 on: 16 April, 2013, 20:36:43 »
Pa sada cikliranje morskog akvariuma je relativna stvar to est zavisi kakvu vrstu kamena koristis, dali je suvi kamen papocibjes maltene od nule ,ujedno to mu dodze najduze cikliranje onda zivo kamenje sveze koje je za mene najbolje i cikliranje traje svega par nedelja i kamenje koje je vec u funkcii i koje za 2 do 3 dana stavljas ribe i organizme ali postepeno a cikliranje bilo u morskoj bilo u sladkovodnoj akvaristici traje isto i to je proces koji traje dok se odredzeni biomedium ne nastani sa odredzenu vrstu bakterije koje preradzuju otpad iz hrane , izmeta ribe , mrtve organizme i svega i svacega

Offline vespaholik

• Napredni član
  • Makedonija-Skopje
« Reply #27 on: 16 April, 2013, 20:40:38 »
100 litara morski ali kakav morski?
Morski reef u kojem ces da cuvas zahtevne korale najskuplji
Morski reef u kojem ce da budu ponezahtevni korali skupo ali jeftinije od ovo prvo
Morski sa zivim kamenom i samo ribetine nesto jeftinije
Morski samo za ribetine najjeftinije znaci moze da bude 2000 eur a moze da bude i 200 eur

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #28 on: 18 April, 2013, 09:04:38 »
a reci mi dali se iz svezeg kamena pojave i neki organizmi,koji ?na osnovu cega,jel to ima mozda legla nekih organizma pa se oni pojave ili se ipak pojavljuju sami od sebe,neznam kako da preciznije postavim ovo pitanje...jer sam negde procitao u necijoj temi da mu se pojavila zvezda u toku cikliranja ili sam ja to ipak moza lose i procitao...

Da, iz svezeg kamena, kao i iz vec zivog kamena (ne toliko svezeg) se pojavljuju organizmi.
U principu veci organizmim koje mozes videti golim okom su zvezde, raznorazni crvi, poneki koral, krabe, kozice, puzevi...itd

Offline vlada33

• Značajni član
« Reply #29 on: 05 December, 2013, 08:51:42 »
zna li se kog je porekla kamen, u smislu jel to vulkansko kamenje ili pak neki delovi nekih stena ili kako vec?

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 July, 2018, 11:03:49

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348