Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Pitanja i odgovori  (Read 20098 times)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
Pitanja i odgovori
« on: 29 March, 2013, 13:39:15 »
Zapocinjem ovu temu u cilju bolje edukacije o morskoj akvaristici.
Cilj mi je da ovde postavljamo sva pocetnicka pitanja, na koja ce iskusniji morski akvaristi davati odgovore.
Voleo bih da sve ovo imamo u jednoj temi, kako bi smo mi i novi clanovi lepo imali sve na jednom mestu.
Evo zapocecu sa primerom, a vi dopunjavajte temu u skladu sa svojim interesovanjem.

- Kolika razlika u salinitetu je prihvaljiva u jednom morskom koralnom akvarijumu?
(Pod ovim podrazumevam razliku pri zameni vode, i pri rucnom dosipanju vode koja je isparila)
-U akvarijumu sa acroporama nije bio nikakav problem ni sa opadanjem ni za 4-5 jedinica odnosno sa 1026 na 1022 u par sati sto znaci da u akvarijumu sa nekim jednostavnijim koralim tek ne bi bio prob.

- Koji je optimalni preporuceni procenat mesecne zamene vode, kada je odrzavanje vec stabilnog sistema u pitanju?
-Zavisi od broja riba i korala i samog sistema i to niko ne moze tacno da kaze nego sam akvarista po svom akvarijumu mora da oderdi kontinuitet i kolicinu zamene vode! Ali da navedem da je neka sredina 10% na 15dana u srednje naseljenom akvarijumu

- Koliko posuda skimmera treba da bude ispunjena na dnevnoj/nedeljnoj bazi kada je skimmer korektno podesen?
Stvar ukusa,ako se akvarijum bas zagadjuje treba ga podesiti na wet tj da izvlaci brze i sa vise vode..ako nema mnogo otpada onda moze da se smanji skimmer na minimum.Evo ja trenutno drzim na wet skimu jer skoro mesec dana nisam imao skimer u sumpu pa sad do sledece zamene vode drzim tako,kad promenim vodu idemo na minimum..

- Koliko je optimalno trajanje glavnog osvetljenja u morskim koralnim akvarijumima, u satima?
-12 sati full foto period ali uz obaveznu rastucu odnosno opadajucu jacinu (simuliranje svitanja i sumraka) i nikako paljenje full svetla odjednom

- Koliko dugo cirkulacione pumpe smeju maksimalno biti ugasene?
(Pri zamenama vode i pri ciscenju algi, hranjenju korala.)
-Pri restrikcijama mi se desava da pumpe ne rade i po 2,3 sata ali mislim da je to nuzni maksimum zbog bakterija a sto se tice samih korala nije problem i preko 24sata. Tako da mislim da je za hranjenje dovoljno 15ak minuta a kad menjam vodu ne gasim pumpe

- Koliko se optimalno hrane ribe u morskim koralnim akvarijumima na dnevnom nivou?
-Moje se hrane jednom dnevno ali debelo u velikom aq.  a u malim sistemima jako malo zbog zagadjivanja vode

- Koliko stepeni ne sme da predje temperatura vode u morskom koralnom akvarijumu u letnjem periodu?
-Tvrdi korali 28-29 a meki do 30

- Koje je ocekivano priblizno vreme da se prosecni koral aklimatizuje nakon ubacivanja u drugi akvarijum, promene osvetljenja, presvlacenja (kod mekih korala)?
- Od 15-30 dana

- Koliko dugo zamesana slana voda (pri konstantnom mesanju) moze da stoji pre nego sto je iskoristimo za zamenu vode u morskom koralnom akvarijumu?
-ako je zamesana sa RO vodom moze danima cak i vise ako je dobro zatvorena a ako je sa cesmom sto krace to bolje

- Koja je preporucena minimalna i maksimalna cirkulacija vode u morskom koralnom akvarijumu (Berlin sistem filtracije)?
(Pod ovim podrazumevam pitanje koje se odnosi na koliko puta celokupna litraza akvarijuma treba da bude obrnuta za sat vremena.)
-Radice i sa 10x i sa 50x zavisi od vrste korala i njihovih potreba

- Koje alge su opasne a koje bezopasne u morskom koralnom akvarijumu?
-Nijedna nije opasna ako nema uslova za njeno razmnozavanje a ako nam je voda djubre nista nas ne spasava (refugium je nesto drugo)

-Dali ribama,koralima i ostalom smeta tvrdoca vode s obzirom da ro aparat nije bas jeftin?
Kada kazemo kvalitet vode tu nije samo bistrina i miris u pitanju...pitanje je koliko nitrata,fosfata i ostalih elemenata ima..sve to zbog bujanja algi treba proveriti..u svakom slucaju probaj pa ako vidis da naglo krece sa algama znaci da nesto nije kako treba

-Uz opremu i kakvu takvu rasvetu dali bi fish only funkcionisao bez kontrole vode neko vreme...?

Heminizam vode ( amonijak , nitrit i nitrat, fosfat , Ph, Kh , Ca, Mg)
Kako nastaju i cemu sluze ?
Kako ih povecati ili smanjiti ?
U kojim granicama treba da se drze ?
Da li zavise jedni od drugih ? (npr. da li se povecanjem nitrata povecava i fosfati itd.)

-Amonijak treba uvek da bude 0 u zacikliranom akvarijumu, nastaje od ribljeg izmeta i prljavstine...
-Nitriti isto kao i za amonijak 0, nastaju preradjivanjem amonijaka od strane bakterija
-Nitrati zavisno od toga sta zelimo da drzimo u akvarijumu zato sto neki korali vole vodu sa vise nitrata (meki, LPS) a neki sa manje (SPS) po meni je neka granica za SPS akvarijum 5, a za ovo drugo stvarno ne znam posto mogu nitrati da budu i oko 30-40 a da akvarijumu nista ne fali... Nastaju preradom nitrita
-Fosfati, ista prica kao i za nitrate granica za SPS 0.02-0.03 a za mekane moze da bude i vise...
-KH treba da bude oko 8 ali nista nece faliti ni da bude od 7 do 11 tako da to ne treba da bude razlog za brigu ako neko izmeri i malo su mi nizi ili visi... Dodaje se ballingom a spustaju se sami posto korali crpe iz vode...
-Ca od 380 do 420... Takodje se dodaje ballingom i korali ih trose za izgradnju skeleta kao i KH
-Mg oko 1300... Dodaje se takodje ballingom i Mg trose meki korali pri rastu...
Sto se tice toga dal zavise jedni od drugih jedino zavise amonijak nitiriti i nitrati zato sto nastaju jedni od drugih a sto se tice fosfata nema nikakve veze sa prethodnim jedino sto nastaju takodje od prljavstine u akvarijumu i ribljeg izmeta...
Za one koji ne znaju sta je balling, to je metoda kojom se elementi (KH, Ca, Mg) dodaju u vodu, koji su neophodni za rast korala jer ih korali stalno trose iz vode... Ta metoda se zasniva na balling solima koje se rastvaraju u RO vodi i tako dobijamo "tecnosti" za podizanje vrednosti KH, Ca, Mg ali to treba pisati u posebnoj temi...

Mg, Ca i kH su takodje u medjusobnoj vezi i moguce je da dodje do precipitacije ukoliko je jedan od ovih parametara u velikom disbalansu.
Sto se ravnoteze ta tri parametra tice, u principu je bitno prvo dovesti Mg na potrebni nivo, a zatim Ca i kH.

zasto su morski akvarijumi uglavnom otvoreni?neki poseban razlog ili tako vecina zeli,kako mogu da primetim ima zatvorenih fabrickih akvarijuma?
dali bi se napravio neki problem da zatvorimo akvarijum osim sto svetlo slabije dopire do dna?
koja je razlika izmedju suvog,zivog i svezeg kamena?hoce li suv opet oziveti kada se ubaci u slanu vodu,hoce li ziv opet postati svez nakon cikliranja a svez mi je rekao bi jasan...
« Last Edit: 07 April, 2013, 12:42:00 by Petar »

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
Re: Pitanja i odgovori
« Reply #1 on: 29 March, 2013, 14:41:22 »
Najlepse bih vas molio da se potrudite i date argumentovane odgovore koji bi svima bili od koristi.
Voleo bih da u ovoj temi konkretno izbegnemo odgovore tipa: "Hranim ribe kad se setim", "Menjam vodu kad vidim da se zaprljala", "Meni alge ne smetaju, pa ih ni ne sklanjam"...itd. :)

Najlepse hvala unapred.

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #2 on: 29 March, 2013, 15:14:24 »
Kucao sam sa tel. Pa ti mozes odgovore da prebacis i u ovaj post
« Last Edit: 29 March, 2013, 15:38:15 by igoRR »

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #3 on: 29 March, 2013, 16:26:06 »
Hvala ti puno na odgovorima Igore, jer znam da je malo zeznuto kucati i videti sve sa telefona.
Jos bolje je da ostanu ispod svakog pitanja zbog bolje preglednosti, a ja cu dodavati u isti post sva pitanja/odgovore koje clanovi budu imali ubuduce, pa cemo imati jedan celokupan post sa pitanjima i odgovorima.

Offline vlada33

• Značajni član
« Reply #4 on: 29 March, 2013, 19:00:04 »
evo da pohvalim temu,ovako ce sve biti na jednom mestu...

pitanje u vezi cesmuse...

dali ribama,koralima i ostalom smeta tvrdoca vode s obzirom da ro aparat nije bas jeftin?

Offline Aleksandar@@

• Da je voda dobra riba bi imala sto kila
  • Značajni član
« Reply #5 on: 29 March, 2013, 19:21:29 »
Veci problem kod cesmovace je njen kvalitet,ja licno vec tri meseca ne koristim RO vec samo cesmovacu i nemam nikakvih problema..

Offline Aleksandar@@

• Značajni član
« Reply #6 on: 29 March, 2013, 19:24:05 »
- Koliko posuda skimmera treba da bude ispunjena na dnevnoj/nedeljnoj bazi kada je skimmer korektno podesen?

Stvar ukusa,ako se akvarijum bas zagadjuje treba ga podesiti na wet tj da izvlaci brze i sa vise vode..ako nema mnogo otpada onda moze da se smanji skimmer na minimum.Evo ja trenutno drzim na wet skimu jer skoro mesec dana nisam imao skimer u sumpu pa sad do sledece zamene vode drzim tako,kad promenim vodu idemo na minimum..

Offline vlada33

• Značajni član
« Reply #7 on: 29 March, 2013, 20:12:10 »
recimo da je kvalitet vode stalan,izuzetno bistra i uvek sa istim karakteristikama (naime Leskovac je dobio novi vodovodni sistem koji se pravio 25 godina,3 godine je u funkciji i nijednom jos voda nije bila ni mutna ni sa nekim mirisima ili sta vec) dakle voda u odnosu na ranije je izuzetna i sa malim kolebanjima karakteristika (zima_ leto) i to se podrazumeva sa postepenim prelazom,jedini problem moze biti tvrdoca ali i ona je znatno bolja nego pre ali nemam podatak o kojoj tvrdoci je rec...

Offline Aleksandar@@

• Značajni član
« Reply #8 on: 29 March, 2013, 20:56:14 »
Kada kazemo kvalitet vode tu nije samo bistrina i miris u pitanju...pitanje je koliko nitrata,fosfata i ostalih elemenata ima..sve to zbog bujanja algi treba proveriti..u svakom slucaju probaj pa ako vidis da naglo krece sa algama znaci da nesto nije kako treba

Offline vlada33

• Značajni član
« Reply #9 on: 29 March, 2013, 23:02:12 »
evo teksta o vodi...

Ispitivanja pokazuju da akumulacija ima veoma dobar kvalitet vode. Najniža temperatura vode je zabeležena u januaru i iznosi 3°C, dok je maksimalna u julu i iznosi 25°C. Providnost vode je promenljiva i iznosi 0,5m do 3,1m. Stepen zasićenosti vode kiseonikom se kreće od 3,46 mg/dm3, (odnosno 30%) na dnu akumulacije u septembru, pa do 19,71 mg/dm3 (240% zasićenosti) na površini vode tokom jula, pH vrednost vode akumulacije se kreće od netralne do slabo bazne. Biološka potrošnja kiseonika (BPK5) je u granicama II kategorije i kreće se u opsegu 1-3,5 mg/dm3 tokom većeg dela godine, sa izuzetkom letnjih meseci kada je zabeležen porast na 3,8  do 5,6 mg/dm3.

Osnovni biogeni elementi odgovorni za produkcione procese u akumulaciji su: azot u obliku amonijaka i nitrata, i fosfor u obliku ortofosfata. Za razliku od ranijih rezultata (iz 1996. godine), kasnije analize pokazuju da je sadržaj fosfata tokom letnjeg perioda manji. Sadržaj fosfata je u površinskim slojevima isti ili čak i veći nego pri dnu, što je odlika dobrog kvaliteta vode. Prisustvo nitrata u toku većeg dela godine nije ustanovljeno ili se javlja u koncentracijama manjim od 0,05 mgN/dm3.Sa probiološkom analizom utvrđeno je da najveći broj zabeleženih vrsta algi u fitoplanktonu, što predstavlja indikatore oligo, oligo-beta i betamezosaprobnog tipa voda. U skladu sa povećanom brojnošću planktona, akumulacija je poribljena sivim i belim tostolobikom,smuđem i štukom.

takodje me interesuje dali je potrebno tj.neophodno kontrolisanje vode u only fish akvarijumu (naravno ako nesto izgleda lose podrazumeva se) ali dali moze da se desi da sve izgleda uredno a sutradan da ribe plivaju naopacke...ovo sve pittam zbog sto jeftinijeg starta lako je kasnije dogradjivati sistem i slicno no start je prilicno nezgodan a jednostavno te tera da sto pre uradis sve...

dakle uz opremu i kakvu takvu rasvetu dali bi fish only funkcionisao bez kontrole vode neko vreme...?
« Last Edit: 29 March, 2013, 23:05:32 by vlada33 »

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 January, 2018, 22:33:36

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [21 January, 2018, 15:23:53]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]