Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: UHNS Ultra High Nutrient Sistemi  (Read 3447 times)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
UHNS Ultra High Nutrient Sistemi
« on: 22 March, 2013, 10:44:30 »
Odlucio sam da pokrenem zasebnu temu kako bih zajedno sa svima vama komentarisao, uz testiranje jedne nove teorije.
Problem sa kojim se suocavamo kod morskih akvarijuma je kolicina nutrijenata u vodi koji uticu na kvalitet same vode. Preostaje nam dobar balans izmedju ubacivanja nutrijenata (hranjenja), i izbacivanja nutrijenata (filtracije).
U tom balansu cesto korale ostavljamo u ishrani skoro iskljucivo fotosintezom, ili nedeljnim hranjenjem pored fotosintese kroz koju im zooxantela pruza hranljive materije.
U prirodi je retkost da korali dolaze do hranljivih materija iz same vode jednom nedeljno, vec je to konstantan proces. Ako bi smo ih dodatno hranili svakodnevno, poremetili bi smo balans izmedju kvaliteta vode, brzine filtracije i nutrijenata u vodi.

Nakon kratkog testiranja sam dosao do zakljucka da agresivno hranjenje mekih korala dovodi do povoljnih rezultata, medjutim disbalans u hemizmu vode degradira rast i razvoj korala naknadno.
Trenutni test koji planiram je agresivno hranjenje, uz izvlacenje svih mogucih stetnih materija iz vode maksimalno.
Ideja je svakodnevno hranjenje mekih korala, uz jak wet skimming i uz doziranje vodke koja podstice rast bakterija koje bi jele sve Fosfate i Nitrate preostale posle wet skimminga.
Nitrate bih drzao u opsegu 0-5, a Fosfate ispod 0.03.
Takodje, redovna zamena vode, kako bi se obnovili svi potrebni elementi u vodi je obavezna.
Adekvatno osvetljenje u ovim uslovima nije od presudnog znacaja, ali se ibavezni minimum mora ispostovati.

Pisite sve komentare i licna iskustva, jer bih jako voleo da ih cujem, i ovde prodiskutujemo o tome.
« Last Edit: 22 March, 2013, 10:46:59 by Petar »

Offline Dule1996

• Napredni član
Re: UHNS Ultra High Nutrient Sistemi
« Reply #1 on: 22 March, 2013, 11:02:53 »
Zanima me sta ti podrazumevas pod hranjenjem korala? Cime ces da ih hranis?

Za ovo sto si pisao u vezi zooxantella, one se hrane nitratima i fosfatima iz vode i na taj nacin hrane koral... Zato su u ULNS-u onako bledi korali jer ima jako malo zooxantella zbog nedostatka nitrata i fosfata a korali se hrane na drugi ne bas prirodan nacin (aminokiseline i ostale hrane za korale)...

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #2 on: 22 March, 2013, 11:21:41 »
Hvala Dule sto si se javio, tvoje iskustvo svakako mnogo pomaze.
Naime, ja sam laik i trudim se da dodjem do nekog recepta testiranjem i uvidjanjem gresaka.
Evo recimo primera u ovom testu.

Clavularija je hranjena na bazi phytoplanktona (fotografije od dve nedelje).
Rhodactis je hranjen zamrznutim Mysisom na dnevnoj bazi (fotografije od dve nedelje).
Ili mi se cini, ili je Rhodactis poceo polako da se deli?

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #3 on: 22 March, 2013, 12:17:40 »
Dajte ljudi recite ima li ovaj test uopste smisla? :)
Koji su rizici?
Imate li slicna iskustva?
Da li da izguram ovaj test ili da stopiram?

Offline Aleksandar@@

• Da je voda dobra riba bi imala sto kila
  • Značajni član
« Reply #4 on: 22 March, 2013, 15:21:24 »
Petre svaki test je dobrodosao..ja licno nikad nisam hranio direktno korale pa ne mogu da ti dam moje utiske..ja ubacim samo u akvarijum smrznutu hranu pa verovatno nesto uzmu i korali ali u svakom slucaju pratimo tvoje utiske.. ;)

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #5 on: 22 March, 2013, 15:55:07 »
Ja bih voleo da znam sta zelis da postignes tim testom, verovatno i pise gore u tekstu ali ne mogu da ga iscitavam sa tel. mnogo je dugacak :D to cu veceras kad legnem!
U svakom slucaju samo napred! Ja nikad nisam konkretno hranio korale to mi je uvek bilo besmisleno sto ne znaci da je to dobro ;)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #6 on: 23 March, 2013, 00:49:09 »

Ako budem mogao da dokazem da dohranjivanjem mozemo da drzimo mekane korale sa minimalnim osvetljenjem, to je onda poen vise za "Napredni Low-Budget". Naime meki korali (verovatno nece) imati naj reprezentativnije boje, ali ce sa sigurnoscu rasti i deliti se. Po frekvenciji presvlacenja mekih korala mozemo da utvrdimo koliko im sam hemizam prija, ili ne prija. Meni se vec preko dva meseca vecina korala uopste ne presvlaci, ali napreduje jako brzo.
Hemizam vode odrzavamo redovnim zamenama vode, kao i doziranjem Vodke (sto je jos u test fazi).
Ovo je inicijalna ideja za smanjenje troskova osvetljenja, pogotovo ako pricamo o T5 osvetljenju koje bi se menjalo na godisnjem nivou recimo.
Sve ovo nema mnogo smisla kada pricamo o "display" akvarijumu od 60L, ali bi ovaj recept takodje mogao da se primeni i na 200L-300L-400L..itd akvarijume koji bi u slucaju uspesnosti ovih testova kostali priblizno kao i klasican ciklidni akvarijum istih dimenzija sa klasicnom T8 rasvetom.
Ideja mi je da sastavim konkretan spisak korala koji provereno dobro napreduju pod odredjenim i jasno definisanim minimalnim uslovima.
« Last Edit: 23 March, 2013, 11:16:21 by igoRR »

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #7 on: 23 March, 2013, 00:53:48 »
Ljudi kad procitaju kako ti nikad ne hranis korale, a ja kreten izmisljam toplu vodu pa ih hranim, nece ni citati moje tekstove. :)
Samo zelim da naglasim da je jedina razlika u tome sto ti imas svemiski brod od akvarijumskih sistema, a ja palim svoje akvarijume na kurblu.  :laugh:
Samim tim je i logicno da nam se pristupi drasticno razlikuju, a postoji ogromna sansa da ja samo lupam gluposti i da mi ovo uopste nece uspeti, vec ce unazaditi sav moj trud do sada.
Svakako konstantno pratim organizme, i sa sigurnoscu tvrdim da mogu momentalno da odreagujem ako bilo sta krene naopako.  :)

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #8 on: 23 March, 2013, 01:30:38 »
Moje misljenje je da ces jakim svetlom vise postici nego prehranjivanjem. U tvom slucaju je problem leti zbog temp. Ali cim zahladni udri po svetlu :) Hrana prlja vodu, prljava voda utice na boju korala, svetlo ne prlja vodu a korali imaju mnogo jace boje, ja bih se vodio tom logikom ali meni su boje posle zdravlja na prvom mestu i sve sto radim radim zbog njih dok nekome i nisu, isto tako meni brzina rasta nije bitna uopste ali sve mi raste dobro. Mada opet u tom tvom malom akvarijumu imas toliko hrane da nisi ni svestan koje dolaze od riba a ti bi jos i da ih dohranjujes! Moje misljenje je da treba da se dohranjuju samo korali koji ne zive u adekvatnim uslovima. Npr: lps korali u uln-sistemu i naravno non-fotosintetik
U svakom slucaju ako ti je dosadno probaj pa vidi sta ce biti, mozda i izmislis toplu vodu ;)

Da dodam! Bas zato sto ja imam svemirski brod ja bih trebao vise da ih hranim jer u mojoj vodi nema niceg hranjivog kao u tvojoj, i ja u moj sistem moram da dodajem i nitrate i fosfate kao sto dodajem i kalcijum i magnezijum ;)
« Last Edit: 23 March, 2013, 01:42:07 by igoRR »

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #9 on: 23 March, 2013, 08:36:48 »
Sve ovo sto si napisao itekako ima smisla, a ja se sad osecam kao kreten.  :laugh:
Istina je da mi je dosadno, pa samom sebi izmisljam testove kako bih cackao akvarijume sto vise.
Hajde hranicu ih jos mesec dana posto sam vec u ovoj temi zapoceo ovaj test, pa mozda nesto korisno ipak i ispadne, a mozda i zeznem hemizam totalno.
Svakako ce iz ovoga izaci neki zakljucak za sve akvariste.
Hvala na iscrpnom odgovoru.
« Last Edit: 23 March, 2013, 11:17:44 by igoRR »

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 October, 2018, 16:13:18

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154909
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 108
  • Online Ever: 450