Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Doziranje Vodke  (Read 4873 times)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
Doziranje Vodke
« on: 12 March, 2013, 14:06:40 »
Od danas zapocinjem test doziranjem Vodke u Naprednom Low Budget sistemu.
Mislim da ima puno ljudi koji bi ovo probali ali nisu sigurni smeju li da se upuste u ovo zbog rizika koji postoji. U to ime sam odlucio da ja budem taj koji ce to testirati u sistemu koji sadrzi jako mali broj organizama koji ce mi pomoci da vidim reakciju korala i same hemije kroz ovaj proces.
Citav proces, kao i svrhu svega cu vam detaljno opisati ovde, a svi grafikoni testiranja sa detaljnim i frekventnim merenjima Nitrata, Fosfata i pH ce biti postavljeni u ovoj temi.
Iako ovaj akvarijum nije dovoljno "star" kako bi se sam izbalansirao i time dokazao da doziranje Vodke mozda i nije neophodno, mislim da je ovo pravi trenutak za test kako bih video odnos izmedju Nitrata i Fosfata sa algama koje se pojavljuju, dok su organizmi dovoljno aklimatizovani kako bih uocio razliku u napretku.
Napisacu sve do detalja uskoro.

Offline Dule1996

• Napredni član
Re: Doziranje Vodke
« Reply #1 on: 12 March, 2013, 14:41:56 »
Vodka je potpuno nepotrebna za sistem bes SPS korala... Cak moze i da se kaze da bi stetila posto ti korali vole prljaviju vodu..

Offline jeferson

• Veoma napredan član
« Reply #2 on: 12 March, 2013, 14:48:45 »
Probaj,svi smo mi ...bar ja ,to sve probao  :grin:
slazem se u potpunosti sa Duletom
zakucaces nitrate a to ne vole ni meki ni lps korali.
Ali izvestavaj pa da vidimo reakciju  ;)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #3 on: 12 March, 2013, 18:05:12 »
Potpuno se slazem sa vama, jer apsolutno kapiram o cemu pricate.
Medjutim, umesto da idem na reef varijantu, ja sam se opredelio da se posvetim mrestu riba u ova dva mala akvarijuma.
Sa tim u vezi, ja ubacujem ludacki puno razlozenih organskih materija svakodnevno, sto nikako nije preporucljivo ni za jedan morski akvarijum.
Svakako cu gledati da doziram Vodku na taj nacin da mi ne obara Nitrate ispod 10ppm, ali da smanjim zamene vode koje su trenutno na 30% na svakih 5-6 dana.
Ideja mi je da stvorim dobar balans u ovom akvarijumu koji cu da zatrpavam zivom i zaledjenom hranom, sa mesecnim zamenama vode.
Sto se samih Nitrata i mekih korala tice, i tu sam imao test u Low-Budget akvarijumu.
Naime, Nitrati su se popeli jako visoko, ali razlozenih organiskih materija nije bilo na dnevnoj bazi.
Korali nisu napredovali onako kako sam ja zeleo, pa sam spustio Nitrate drasticno, ali i dodao ubacivanje razlozenih organskih materija na dnevnoj bazi. Naravno, zivnuli su i prosto "procvetali". Takodje sam probao da ih drzim na nizim Nitratima duzi vremenski period, bez ubacivanja razlozenih organskh materija, i rezultat je bio potpuno isti.
Meki korali nikako ne funkcionisu dobro u Low-Nutrijent sistemima bez dodatnih razlozenih organskih materija.
Iz ovoga moram da zakljucim da razlozene organske materije koje koriste mekim koralima, i Nitrati kojima se bakterije hrane, nisu u direktnoj vezi sto se tice potreba samih mekih korala.
Kreiranjem disproporcije u ovome mozda mogu da odrzim korale u odlicnim uslovima, a opet da smanjim frekvenciju zamene vode na prihvatljiv nivo.
T.J. da "prljam vodu redovno na dnevnoj bazi, ali da nemam astronomsko gomilanje Nitrata koje proizilazi iz toga.

To je ideja. :)
« Last Edit: 12 March, 2013, 18:07:43 by Petar »

Offline jeferson

• Veoma napredan član
« Reply #4 on: 12 March, 2013, 18:12:52 »
A tooooo bi ti :)
znam sta pricas...radio sam to jedno vreme...moze,ali moras naci precizno balans i to polako pratiti...ja sam sa paletima to radio,hranio ko sivonja i ribu i korale,a opet kidao sve to sa vodkom i paletsima.
ja nisam iskreno nasao balans....tj u jednom trenutku da...ali sam ispao

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #5 on: 12 March, 2013, 18:14:15 »
Na sta mislis kad kazes razlozene org. materije?

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #6 on: 12 March, 2013, 19:47:20 »
Na sta mislis kad kazes razlozene org. materije?
Konkretno mislim na otpad koji ribe odbace nakon varenja hrane, i na sadrzaj u vodi gde je razna hrana rastopljena kako bih je ciljano lakse ubacivao ribama.
Iako ispiram recimo zaledjenu artemiju, ipak se deo toga razlozi u samoj posudi pri hranjenju, i korali direktno koriste ove razlozene organske materije.
Od njih kasnije nastaje amonijak, pa nitriti pa tek na kraju nitrati.
Zelim da kazem da sami nitrati kojima se hrane bakterije koje zelim da podstaknem, nisu (po mom zapazanju) iskorisceni od strane mekih korala.

Kako ribe ne bi odmah izbacile svarenu hranu, vec nesto i zadrzale u organizmu i bolje iskoristile, koristim i rastopljene alge u kojima natapam i oblazem zaledjenu Artemiju (Ovo se odnosi samo na Kardinale).
U slucaju da jedu samo "meso" onda funkionisu kao protocni bojler, pa i izbace sve sto pojedu ubrzo, sto mi ne odgovara jer zelim da im podignem imunologiju i dam osnovu za zdrav rast.
To pogotovo treba muzijaku kada i ako jednom odluci da ponese mladj.

Jako bih cenio da mi neko kaze ako lupam gluposti, jer ja ipak tek pocinjem sa svim ovim, pa je moje shvatanje funkcionisanja morskog akvarijuma vecinom bazirano na teoriji i jako malo prakse. :)
« Last Edit: 12 March, 2013, 19:58:43 by Petar »

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #7 on: 15 March, 2013, 12:34:44 »
Jos nisam testirao vodu, vec cu to uraditi pre i nakon zamene vode.
Moja zapazanja do sada, nakon tri dana doziranja vodke su sledeca:

- Nema nikakvih promena na koralima, niti u ponasanju riba.
- Misteriozno i neocekivano, bez ikakvog logicnog objasnjenja, braon alga nestaje iz akvarijuma jako brzo za ova  tri dana. Mislim da je ipak u pitanju koincidencija, obzirom da nemam konkretno objasnjenje za ovo i povezanost sa doziranjem vodke.
- Vodku u prva tri dana doziram 0.05ml (na 62L minus zapremina kamena) dnevno.
- Cetvrti dan sam podigao na 0.1ml dnevno.

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #8 on: 16 March, 2013, 03:04:54 »

- Vodku u prva tri dana doziram 0.05ml (na 62L minus zapremina kamena) dnevno.
- Cetvrti dan sam podigao na 0.1ml dnevno.
E interesovalo bi me kako si uspeo da izmeris 0.05ml, stvarno  :huh:
Inace me veoma interesuje kakvi ce ti biti rezultati i super je sto si poceo sa ovim.

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #9 on: 16 March, 2013, 03:09:39 »

E interesovalo bi me kako si uspeo da izmeris 0.05ml, stvarno  :huh:
Inace me veoma interesuje kakvi ce ti biti rezultati i super je sto si poceo sa ovim.

Ma ne pitaj, muka ziva. :D
Koristio sam spric od 2ml, i pokusao da ostavim tecnost u predelu polovine prvog podeoka.
Sad sam vec presao na 0.1ml dnevno, pa je to mnogo lakse. :)
Za testiranje je jos rano, ali javljam pod obavezno cim testiram vodu pre i posle zamene.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 April, 2018, 04:13:17

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154746
  • Total Topics: 9327