Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Julidochromis marlieri  (Read 15974 times)

Offline JZH

• Veoma napredan član
Julidochromis marlieri
« on: 12 March, 2004, 10:50:04 »
Julidochromis marlieri”Makakola”               Poll,1956

Poreklo: Afrika,Tanganjika jezero,severozapadni i severoistocni deo ,lokacije Makakola,Kigoma i Kalambo

Staniste: peskovito dno sa kamenjem velicine fudbalske lopte,nalazi se na dubini od 2 metra  i dublje,preferira veoma blizak kontakt sa supstratom I kamenjem , retko se moze videti da pliva iznad peska.

Ishrana:u prirodi se hrani  sitnim bezkicmenjacima ,larve insekata,racici,mali puzevi itd. U akvarijumu prihvataju sve vrste kvalitetne suve hrane ,listici,granule,sticks (stapici).

Karakteristike: dostizu velicinu do 13 cm,pored razlike u genitalnoj papili(kod muzijaka tanja I spicastija,kod zenke zaobljena I deblja),I nema neke razlike u polovima. Po tvrdnjama nekih naucnika  zenka  je veca od muzijaka sto je prava retkost kod  Ciklida.

Akvarijum: velicina od 60 do 250 litara,kamenje ,pecine za skrivanje,sitni kvarcni pesak I dosta bilja,uglavnom svi ciklidi iz jezera Tanganjika ne jedu akvarijumsko bilje za razliku od svojih africkih rodjaka iz jezera Malawi I Viktorija. Za upareni par Vam je dovoljan akvarijum od 60 litara,a ako se odlucite da ih drzite u grupnom Tanganjika akvarijumu isti ne bi trebao da bude manji od 150-200 litara.Veoma dobro se slazu sa svim ciklidima naravno priblizno iste velicine.Ne preporucujem drzanje sa vecim predatorima kako iz Tanganjike tako iz Malawi-ja (ciklidi preko 20 cm) .

Ponasanje I razmnozavanje u akvarijumskim uslovima:  monogamna vrsta , zive u parovima,ikru polazu u pecinama od kamenja,a redje na pesku, rado prihvataju saksiju polozenu na bok I praznu skoljku od veceg morskog puza.Poloze I izvedu od 50 do 100 mladih,odlicni su roditelji I veoma dobro cuvaju svoje potomstvo. Na temperaturi od 26 C  mlade ribe se izlegu u roku od 2 do 2,5 dana, 5-6 dana posle izleganja pocinju slobodno da plivaju naravno pod budnim okom svojih roditelja. Za ishranu mladji najbolji su zivi Artemija racici, u nedostatku istih treba im dati kvalitetniju hranu u tabletama npr. Sera spirulina tabs ili Tetra plecomin. Kao I svi Tanganjika ciklidi I Julidochromis marlieri zahteva tvrdu I alkalnu vodu (ph 7.5 – 8.5), cestim zamenama trecine vode npr. dva puta mesecno,stvoricete im uslove skoro kao u prirodi. Jedna vazna napomena,sve vrste Julidochromis-a  su osetljive na naglu promenu zivotne sredine ! Promena vece kolicine vode,promena dekoracije, ili odvajanje mladih od roditelja moze prouzrokovati pravi rat izmedju muzijaka I zenke nekada I sa fatalnim posledicama.

Od mnogobrojnih geografskih varijanti  pored vec navedenog  Julidochromis marlieri “Makakola” ,svojom lepotom se izdvaja I Julidochromis marlieri”Karilani’ kome je boja tela oranz sa karakteristicnim crnim horizontalnim I vertikalnim prugama, dok su peraja samo oranz boje oivicena crno-plavom linijom.

Nadam se da cete uzivati u drzanju ovih prelepih ciklida isto toliko kao I ja !
Pozdrav, Joca

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #1 on: 12 March, 2004, 13:05:26 »
Svaka cast Joco :violent2:

jos da napises 20 ovakvih clanaka i eto nam mikro enciklopedije o ciklidima...
Pozz
Piroman

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
Julidochromis marlieri
« Reply #2 on: 12 March, 2004, 16:23:29 »
Eto i par slicica.

Guest

• Guest
(No subject)
« Reply #3 on: 12 March, 2004, 19:16:24 »
Pa par dodatnih rijeći neče naškoditi.
Ta vrsta dobila je ime po G.Marlieriju,takodjer ihtiologu direktoru I.R.S.A.C. instituta,koji takodjer proučava ciklide iz jezera Tanganyika.
Sve više se priča/to ihtiologi/,da bi mogla biti variite sa kalamba sasvim samostalna vrsta ali zasad je još tako ,kako je.
Inaće ta vrsta je iz grupe Lamprologini.
A ciklidi sa kojim se slaže:
-Altolamprologus
-Lamprologus
-Lepidiolamprologus
-Neolamprologus
-Chalinochromis
-Julidochromis
Eto samo toliko :D

Offline piroman

• Gubitnik vremena
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #4 on: 12 March, 2004, 22:50:23 »
Jos kada bi se Bojko ulogovao pre nego sto napise poruku, sve bi bilo izvanredno i savrseno...

Bojko, da li si zaboravio pass?

Nema te u poslednje vreme na forumu, da ti nije zena zabranila da koristis internet?
Pozz
Piroman

Offline JZH

• Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #5 on: 13 March, 2004, 11:37:49 »
:wav:  :rr:  :rr:  :wav:  :!:
Pozdrav, Joca

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #6 on: 13 March, 2004, 19:24:17 »
pa ja sam sve uredno uradio,pa sam poslije stavio sliku,pa mi kompjuter nešto pametan,pa eto ispadnem ko gost.
Sve u svemu,ipak je post najbitniji i kao takav nije se izgubio.

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
(No subject)
« Reply #7 on: 13 March, 2004, 21:15:19 »
"HOCU I JA"!  :glasses1:

Evo jedne vrste na prvi pogled slicne nekim Julidochromisima a opet interesantne na svoj nacin. Ima nekoliko podvrsta ovih Lamprologina od kojih
neki prelaze i 30cm (Elongatusi) te nisu pogodni za prosecne akvarijumske uslove.

Lepidiolamprologus Nkambae (Staek 1975) - Nkamba Bay (Zambia)

Zive na dubinama izmedju 3 do 6 metara a ceto i vecim, blizu stena koje
im pruzaju utociste i mesto za zasedu jer su notorni predatori.
U odsustvu manjih riba, kao plena, utehu ce pronaci u malim Krabama i larvama insekata.
Raste do 16cm (zenke nesto manje) i veoma je tesko, skoro nemoguce, vizuelno
razlikovati polove.
U akvarijumima parovi brane teritorije oko 0.5m2 sto znaci da mesta za
dva ili vise parova moze biti samo u ogromnim akvarijumima.
Uspesno koegzistiraju sa ostalim mesozderima iz Tanganyike a idealni
susedi u akvarijumu mogu biti Frontoze koje nisu preterano aktivne.
Spadaju u ikrasice i zenka moze da izbaci oko 150 jajasaca.  Larve se izlegu
posle 2-3 dana na temperaturi od 26c a polsle 5-6 dana mladunci pocnu
slobodno da plivaju.  Zenka ih i dalje cuva dok muzjak patrolira po teritoriji
i tera uljeze.  Svoje male nece pojesti medjutim kada nesto odrastu ili ce ih oterati
ili ubiti.  Inace su veoma netolerantni prema pripadnicima svoje vrste.

(AQUALEX - Tanganyika Cichlids)

Naravno, oni koji su ih drzali u svojim akvarijumima mogu imati slicna ili opet neka
drugacija iskustva i dobrodosli su da ih podele sa nama.

Licno, planiram da uzmem 4-5 komada cim mi se ukaze prilika.

Inace u Zoo Hobiju mozete videti 3 izuzetna (preostala) primerka od oko 10cm kao
i nabaviti CD iz koga sam ja izvukao ove osnovne informacije. :glasses1:

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #8 on: 13 March, 2004, 21:33:38 »
Pa moram da dodam samo par riječi.
Pravo i valjano ime za tu vrstu jeste :Lepidiolamprologus elongatus /Boulenger 1898/.
Jeste,da je Staeck opisao ovu vrstu,kao što je i Alzo napisao.No kasnije je utvrdjeno,da je ta vrsta L.nkambae ipak na kraju krajeva L.elongatus,pa je to postao samo sinonim za vrstu L.elongatus.
A u taksonomiji starije ime uvijek valja :D

Offline piroman

• Gubitnik vremena
    • piroman.rs
(No subject)
« Reply #9 on: 14 March, 2004, 00:28:27 »
Quote from: "Aulonocara baenschi"
Lepidiolamprologus elongatus /Boulenger 1898/.
L.nkambae ipak na kraju krajeva L.elongatus

Bojko, u cemu je stos, vidim sa si malim slovima napisao i NKAMBAE i ELONGATUS? Da li to znaci da su oba imena potpuno ravnopravna? Koliko ja znam ako se pisu malim slovom, to znaci da su ihtioloski obradjene vrste i imena su definitivna. Nisam znao da jedan ciklid, moze da ima dva ravnopravna ihtioloska imena?
Pozz
Piroman

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 October, 2018, 08:25:00

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154910
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 80
  • Online Ever: 450