Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Početnik sa akvarijem 180x55x60 pun pitanja i nedoumica  (Read 9583 times)

Offline galejr

• Početnik
  • *
Početnik sa akvarijem 180x55x60 pun pitanja i nedoumica
« on: 10 February, 2013, 18:23:01 »
Poštovanje,

akvarij imam od 94., jednom sam imao postavu ciklida, ali sam ju zbog nedostatka bilja i premalenog akvarija zamjenio sa živorotkama, neonkama, skalarima i nekoliko malih ciklida.
Sada sam se odlučio napraviti veći akvarij u kojemu ću držati samo ciklide, ali kako sam totalni laik došao sam ovdje da me posavjetujete. Kako imam previše pitanja, neznanja i nedoumica, ja ću napisati dimenzije akvarija, a Vas molim da mi napišete sve ostalo :)

Dakle, akvarij je dimenzija 180x55x60....
kakvu rasvjetu staviti, kako napraviti pozadinu i kamenje od one pjene, kakav šljunak staviti, koji filter koristiti, trebam li onaj uređaj za pravljenje valova itd itd. Mogu li negdje naručiti tvornički napravljen poklopac, dečko koji će raditi akvarij mi može napraviti od drveta, kantirati ga itd. jer bi mi se venge boja uklopola sa ostalim, ali nekako mislim da su sigurniji i kvalitetniji tvornički napravljeni poklopci.
To bi bila moja prva pitanja (ona vezana uz tehnikalije)
Sva ostala pitanja su vezana uz izbor riba, dakle koliko čistača trebam staviti, koliko mogu ciklida držati u njemu, koje ciklide staviti (više mi se sviđaju oni jačih boja: plavi, žuti, narančasti i one kombinacije tamnih boja sa nekom jakom bojom), dakle nemam pojma kako se koji zovu, znam samo kakvi mi se sviđaju. Gdje da kupim te ribe, iz Vinkovaca sam, ali nije mi problem doći po ribu u Srbiju ili BiH.
Volio bih imati i bilje u akvariju, čuo sam da anubiasi mogu ići sa ciklidima, kako je sa ostalim biljem (valisnerijom i sl.)
Dakle, jako puno pitanja-želja i dosta volje, znanja ni malo.

Eto toliko za početak, nadam se da vas nisam naživcirao mojim pitanjim i da če se nekome dati odgovarati na njih.

LP
Ivan

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: Početnik sa akvarijem 180x55x60 pun pitanja i nedoumica
« Reply #1 on: 10 February, 2013, 20:54:14 »
Pozdrav i dobro došao na forum!

Imaš akvarijum odličnih dimenzija za sve ciklide i na tebi je da se odlučiš koje ćeš imati. Na većinu tvojih pitanja je odgovoreno u ovoj temi: http://www.ciklidi.org/forum/index.php/topic,12415.10.html ali i u drugim sličnim temama. Pročitaj je (ih) i slobodno postavi konkretna pitanja.

Offline galejr

• Početnik
  • *
« Reply #2 on: 10 February, 2013, 21:17:19 »
Hvala,

Prvo pitanje, kakvu rasvjetu da stavim, koliko trebam lampi, volio bi imati odabir kada zelim upaliti plavu, a kada crveno noćno svijetlo. Dakle pitanje je: kako urediti poklopac, idu li samo lampe u poklopac?

Offline ivanpanon

• Član
« Reply #3 on: 10 February, 2013, 23:00:02 »
posto zelis saditi (zivo) bilje moras imati 0,6 watti po litru da bi ono raslo uspesno...e sad to je malo prejako za ciklide opet zavisi koje ces da uzmes...za pocetak probaj sa 6 neonki od 1200mm mislim da ce da bude i vise nego dovoljno!
Ja sam stavio npr...2 bele i dve ljubicaste neonke! bele su od 6400kelvina a ljubicaste od 15000kelvina...te ljubicaste ce ti izrazavati crvenu i plavu boju kod riba...a i ne bacaju takvu svetlost da se stvaraju alge...
za podlogu uzmi treset za cvece...naravno bez nekih hemikalija cist! i naguraj ih u najlon carape napravi kao pljeskavice...jer ciklidi vole da kopaju da ti sve to ne ispliva...i preko stavi neki fini pesak kvarc 1-2mm granulacije! Stavi dosta kamenja koj panj i to je to...
Filter ti treba sto bolji...ja imam aktivni ugalj, 3 vrste vate, perlon kuglice keramicke i za sada radi posao...uzmi za taj ak dosta jaku pumpu bar da okrene vodu svu za 3h...za talase ti ne treba nista...trebace ti pumpa vazdusna za ubacivanje kiseonika i to je od prilike to...sta te zanima samo pitaj i mene je mrzelo da citam bas sve...! pozz   :cool:

Offline smcm5

• Napredni član
« Reply #4 on: 10 February, 2013, 23:56:05 »
kombinacija zahtjevnog bilja koje treba kvalitetnu podlogu zaboravi,nikakve pljeskavice od treseta itd..potpuno uzaludan posao

sve ce ciklidi da obrste,stavi neko ne zahtjevno bilje tipa valisnerije ili sta ja znam ,nana moze proci isto ,a za dnevnu rasvjetu jedna sylvania aqastar,ako hoces naglasiti boju ribe moze se dodati sylvania gro-lux,od nje ti i alga raste samo da znas

ako imas zivaca i volje mozes im napraviti i nocno svjetlo,moon light,ja ga ima od led dioda al slabo ga palim
Gizmo

Offline smcm5

• Napredni član
« Reply #5 on: 11 February, 2013, 00:00:55 »
ivanovi predlozi mi se uopste ne svidjaju,sacekaj jos savjeta,ima ovde dosta iskusnijih ciklidasa koji znaju jako puno o ovom hobiju
i samo strpljivo jer ce ti nedaj boze greske biti preskupe,uci na nasim greskama
Gizmo

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #6 on: 11 February, 2013, 07:43:41 »
...za pocetak probaj sa 6 neonki od 1200mm mislim da ce da bude i vise nego dovoljno!

...uzmi za taj ak dosta jaku pumpu bar da okrene vodu svu za 3h

Ivane, znaš li šta pišeš?
6 neonki od 36w?... ribe će misliti da su došli ''vanzemaljci'' da ih kidnapuju.  :rolleyes:
 Da filter, za ciklidni akvarijum od skoro 500 litara, pokreće vodena pumpa protoka od 200 l/h?  :huh:

Offline smcm5

• Napredni član
« Reply #7 on: 11 February, 2013, 07:51:10 »
napokon, glas razuma
Gizmo

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #8 on: 11 February, 2013, 07:52:03 »
Ako sam dobro predpostavio, želeo bi da imaš ciklide iz grupe Mbuna. Te ribe ne zahtevaju jako svetlo, čak vole nešto blaže jer im tada boje budu izraženije, na tebi je da izabereš koje boje želiš da budu istaknute ili da se odlučiš za neku univerzalnu akvarističku neonsku cev.

Mislim da su ti dovoljne 2 neonske cevi T8 od 120cm/40W, s'tim da ih povežeš da se mogu odvojeno paliti i tako praviš kombinaciju npr. sredinom dana ili dok gledaš u aq upališ obe. Takođe, možeš probati i sa T5 sistemom neonskih cevi, ali njihove standarde ne znam. Noćno svetlo nije potrebno ribama, jedino ako želiš da praviš romantičnu atmosferu...

Offline galejr

• Početnik
  • *
« Reply #9 on: 11 February, 2013, 14:38:15 »
Dobro, trebao bi staviti dvije t8 120cm lampe sa odvojenim paljenjem da mogu kombinirati..., pretpostavljam da smijem staviti i jednu malu plavu ili crvenu, čisto iz svog užitka da mogu navečer upaliti samo nju dok gledam tv :)

OK, taj dio smo rješili, ajde sada molim Vas prijedloge za filter...
Opcije su mi vanjski filter i filter u akvariju. Što savjetujete, koje jačine, kakav filter i sl. Ako imate slučajno dobra iskustva sa nekakvim filterom itd..
Kolika god mi želja bila neću žuriti, ali to podrazumijeva da ću Vas daviti dok ne bude gotovo :)

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
17 October, 2018, 15:55:34

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154906
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 128
  • Online Ever: 450