Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Visoke temperature  (Read 28031 times)

Offline saulosi

• Napredni član
Visoke temperature
« on: 18 December, 2005, 00:47:26 »
Ono sto mi je poznato jeste da  u vecem akvarijumu i temperatura sporije raste i suprotno u manjem brze.
Za nekog ko u kuci nema klima uredjaj i ima akvarijum u takoreci potkrovlju, pitanje odrzavanja temperature tokom ljeta je vrlo vazno.
Ja uglavnom koristim led za prenosne frizidere (u kutijicama), sto zna da bude prilicno zamoran posao,jer pored velikih kolicina leda koje su potrebne javlja se i potreba za stalnim putovanjem  na relaciji Zamrzivac- Akvarijum.
Zato, ako neko ima efikasniji i jednostavniji sistem bilo bi od pomochi!!
 CIKLID_200

Offline Santa

• Značajni član
Re: Temperatura tokom ljeta??
« Reply #1 on: 18 December, 2005, 09:19:55 »
Najbolje je brate da se otvoris za limu!Izgleda da ti preko leta ne mozes nigde da izlazis!
govedina 1.(gurm.) ukusno meso krave; 2.(rep.) izuzetno ozbiljan sukob zainteresovanih strana (videti  svadja, zavada ili bacanje hejta) 3.(narod) osoba obdarena velikom snagom na ustrb pameti (videti sirovina ili PAJSER)

Offline Santa

• Značajni član
« Reply #2 on: 18 December, 2005, 09:21:35 »
mislim KLIMU, a ne limu
govedina 1.(gurm.) ukusno meso krave; 2.(rep.) izuzetno ozbiljan sukob zainteresovanih strana (videti  svadja, zavada ili bacanje hejta) 3.(narod) osoba obdarena velikom snagom na ustrb pameti (videti sirovina ili PAJSER)

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #3 on: 18 December, 2005, 11:37:23 »
Jednostavno, nemoj nista da radis... :)

To sa ledom mi ne zvuci kao OK kombinacija je po mom misljenju prevelik stres za ribe, a bogami i za tebe... :)

Posto ja takodje zivim na poslednjem spratu u zgradi, i iznad mene je samo par decimetara betona (ili cega vec), a onda limeni krov... Taj limeni krov se leti toliko usija, da (ali sad bez sale, probao sam) mozes tako lepo da se opeces, a mislim da bih mogao i jaje da isprzim... :)  Verovatno vec pretpostavljate kooooliko moze da skoci temperatura kod mene u stanu... Doduse imam klimu, ali u sobi koja je najudaljenija mojoj... Tako da na AQ, klima nema nekog efekta...

Inace, kod mene u AQ, temperature leti dostizu i 30, a ponekad i 31 ili 32 stepeni celzijusovih... Klima pomogne, ali ne mogu ceo dan da ne otvorim prozor da provetrim stan, pa se AQ opet zagreje... :(  Kako se boriti sa tim?  
Jednostavno, nabavis neku vazdusnu pumpicu, prikacis na nju rasprsivac (a moze i bez, bice vece povrsinsko komesanje vode), i ne gasis je... Ono sto je ribama najpotrebnije pri toj temperaturi je bas visok procenat rastvorenog kiseonika... Mojim tropheus-ima nije smetalo (mada znam da ovo ne valja (mislim na ovako visoke temp. )), ali ja jednostavno nemam drugi izbor kako da im rashladim vodu... :(

Nadam se da sam makar malo pomogao... :) Pozz!
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline aleks667

• Značajni član
« Reply #4 on: 18 December, 2005, 12:00:12 »
Kod mene nema takvih problema, a nemam ni klimu. Naime zimi mi je u sobi 27-28 C (imam ceo red radijatora, a soba malena), tako da nisam uzimao ni grejac. Na istoku sam tako da mi sunce nebije kad je najjace. Poenta je da je tempertura vode i leti i zimi oko 25 C. Ni visa vasim ribama ne smeta samo znam da ubrzava metabolizam i skracuje zivot riba.

Offline Goxxx

• Član u razvoju
  • **
« Reply #5 on: 18 December, 2005, 12:04:04 »
Ovo sa ledom nije ni prakticno ni zdravo. Za vece aq. treba da porines santu leda da bi imalo efekta a dolazi do stalnog kolebanja temperature... toplo - hladno.. ne valja za ribe.
Ja leti pojacam dovod vazduha i delimicno otvorim haubu... jace isparavanje hladi vodu... nezgodno je sto se povecava vlaznost u prostoriji :(
Ugradnja malog ventilatora u haubu moze da pomogne, opet preko isparavanja.
Sve ovo pomaze ali, uz jace provetravanje, mislim da ciklidi mogu da letuju i na 30 - 32 C.

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #6 on: 18 December, 2005, 12:05:30 »
Gile hvala na savjetima, naravno da si mi pomogao

Jedino grijesis po pitanju stresa riba, naime uz prisustvo 3 kutijice leda koje plutaju na povrsini, temp u 100L vode se snizi za 1 stepen kroz otprilike 40 min, a svo to vrijeme ribe im ne prilaze i sasvim normalno se ponasaju.
Naravno znam da je kiseonik od velike vaznosti za ribe, posebno na tim temp. ali mi nije ni palo na pamet da napravim jos neki izvor kiseonika, valjda zato sto ne razmisljam u dovoljnoj mjeri
  CIKLID_223

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #7 on: 18 December, 2005, 14:03:25 »
Gile je sigurno mislio na stres koji prati stalne oscilacije u temperaturi vode u akvarijumu.

Po meni, ako ne moze permanentno da se spusti temperatura onda treba da se radi na onome sto su ljudi upravo predlozili.  Aeracija vode i sl.

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #8 on: 18 December, 2005, 15:09:35 »
Daaaa mislio sam na stres zbog oscilacija temperature...
Saulosi naravno da pomaze i led, ali mislim da vec na sve AQ preko 100L, to nema nekog efekta...

Postoje i razni "hladnjaci" za AQ, koji rade po principu strujanja vode kroz njih, ali zaista mislim da se bez odgovarajuceg hardware-a (dobar termostat...) ne treba upustati u ovakve "perverzije"... Ipak to je samo par meseci, ribe se nakon nekog vremena priviknu, i mislim da je tad najbolje samo ih ostaviti na miru... Pa ciklidi su to! :)

Eeee Saulosi nisi jedini, ja to od mojih roditelja cujem barem par puta dnevno... Naviknes nakon nekog vremena... Ma nisam ni ja razmisljao - citao, smarao, pitao, i dosao do odgovora... :)))
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #9 on: 18 December, 2005, 16:06:52 »
Ok hvala ljudi.
Znachi od sad pa nadalje i ubuduche ubacujem kiseonik u velikim kolicinama, ako bude trebalo duvachu na slamcicu dok mi se ne zavrti u glavi CIKLID_274
Vjerovatno ste u pravu sto se tiche oscilacije temp, samo da znate nije mi lako gledati kako ziva u termometru raste preko 30 CIKLID_345 , prosto mi bude zao mojih     CIKLID_186

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 January, 2018, 12:08:23

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]