Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: LED rasveta za morski - iskustva  (Read 30393 times)

Offline acabgd

• Veoma napredan član
LED rasveta za morski - iskustva
« on: 09 January, 2013, 00:50:37 »
T5 je u ovom trenutku verovatno "najjednostavnije" svetlo za morske akvarijume kod nas, posto je dovoljno rasprostranjeno da je lako naci sve delove za njega, kao i same lampe.

Tacno pre godinu dana ja sam kao totalni laik za akvaristiku resio da se upustim u novu avanturu i to pravo u more, pa mi je samim tim bila potrebna informacija o rasveti. S obzirom da sam isao na nano akvarijum koji jedva da je imao 30cm sirine T5 svetla nisu bas bila optimalno resenje. Takodje, s obzirom da je sve za mene bilo novo, poceo sam i pre nego sto sam nabavio akvarijum da citam kakvi su trendovi i sta je najnovije u svetu akvaristike, pa sam tako dosao do ComboLED svetla koje sam na kraju i instalirao.

Rec je o sada vec popularnom 20W ComboLED sa Epistar cipovima i svetlom od 3 cipa sa 20500K i 6 cipova sa 453nm RoyalBlue svetlom. Meni se ovo svetlo na nano akvarijumu pokazalo fantasticno, dobra snaga, lepa boja i ono sto je najvaznije - SPS korali pod njim su rasli.

Nakon toga sam presao na standardne Cree ledove od 3W, NeutralWhite i RoyalBlue i sa njima nisam imao toliko uspeha. Moja pretpostavka je da su jednostavno bile prejake, cak iako to ocima ne deluje tako. Plavo svetlo se inace slabije registruje ljudskim okom i deluje tamnije nego sto zaista jeste, ali ga korali odlicno "osecaju", videli ga mi ili ne...

Ovde cu da zastanem i da se osvrnem na mnogobrojne "savete" i predloge koje sam dobijao bas u to vreme. Mnogi se nisu tada (a ni sada) familijarizovali sa ledovima potrebnim za akvaristiku. Niti je svaka neonka za akvarijum, niti je svaki led za korale. Tu pre svega mislim na ono sto kod nas moze da se nadje "na kilo", poput led traka i slicnog. I pored veoma intenzivnog trazenja i kontakta sa nekoliko kompanija u Srbiji, na kraju nisam uspeo da nadjem odgovarajuce Cree ledove kod nas. Toga kod nas jednostavno nema, a koliko vidim do sada se ta situacija nije promenila.

Preostaje dakle jedino porucivanje iz inostranstva. Ja sam vise puta porucivao drajvere i ledove preko eBay, a jednom direktno iz Amerike kada su Cree diode bile u pitanju. Nijednom nisam platio carinu, sve je stizalo u kovertama i postar bi mi samo ubacio pismo u sanduce.

Prednost Cree i slicnih dioda je pokrivenost i mogucnost kombinovanja boja, dok je njihova mana komplikovanije povezivanje i cesto veci broj drajvera koji je potreban, posebno ukoliko se boje odvajaju na posebne kanale (ili ukoliko je veliki broj ledova u pitanju).

Prednost ComboLedova je cena, jednostavnost instaliranja i povezivanja, a njihova mana sto ne mogu da se dimuju posebni kanali, dugovecnost (ostaje da se vidi u sustini) i zahtevanje boljeg hladjenja zbog manje efikasnosti.

Treca opcija za led su gotovi proizvodi, ali njih pre svega zbog cene i naravno nedosupnosti kod nas nisam ni uzimao u obzir, niti sam imao direktnog iskustva sa njima. Kod njih je najveca prednost sto se sve dobija u paketu, kao i uglavnom i najcesce mogucnost programiranja svitanja/sumraka i dodatnih efekata.

T5 jos uvek nije istisnuo MH lampe kojima se neki vracaju, pa tako ni ledovi nece istisnuti u potpunosti T5 lampe. Ono sto jeste cinjenica i sto sam video i iskusio iz prve ruke je da ledovi predstavljaju dobru alternativu za nas dzep, naravno kada se kupuju elementi koje sami sklapamo u akvarijumsko osvetljenje, kao i da je rast korala sasvim zadovoljavajuci. Ima onih koji su sumnjali u to, zato i napominjem.

Uz mogucnost "igranja" raznim bojama i efektima led postaje jos privlacniji, posebno za one akvariste koji zele da eksperimentisu i probaju nesto novo.

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
Re: LED rasveta za morski - iskustva
« Reply #1 on: 09 January, 2013, 01:09:33 »
Super tekst! Jako mi je drago sto si toliko daleko otisao sa Ledom jer mislim da je to buducnost a ti si na neki nacin pionir kod nas u tome! Jeferson je prvi poceo da se igra s'tim ali on se vratio na slatku i tu je sve stalo za nas dok se ti nisi pojavio! Jedno vreme sam redovno pratio novitete u led industriji i u par navrata sam pokusavao da nabavim diode i isto sam imao u vidu DIY varijantu, jer su mi ipak fabricke za moje akvarijume preskupe!
Ja bih iskreno led stavio odmah ali mi je trenutno skup jer za t5 imam i lampi, prigusnica i ostalih delova za jos 3 akvarijuma pa dok se to ne potrosi sve mi je skupo! :)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #2 on: 09 January, 2013, 11:20:44 »
Bravo Aco!
Ovo je tekst koji se cita u jednom dahu, i pravo "uputstvo" za sve nas koje je zlata vredno.
Toliko sam samo lupao glavu oko tih ledova, ali su mi uvek nekako bili nerazumljivi.
Konacno je neko uspeo da objasni nama laicima a entuzijastima, o cemu se tu u stvari radi.
Ono sto bih te molio bilo bi da malo detaljnije opises, kada budes imao vremena, prirodu samih led dioda.
Konkretno mislim na poredjenje sa T5 lampama, u smislu kelvinaze, PAR-a i svih tih nama nerazumljivih uslova koje treba ispuniti kada je u pitanju optimalnost za korale.

- Sta je to sto bi smo mi laici trebali da gledamo kod ponude ledova i zasto?
- Kojim koralima je koji minimum potreban kada pricamo o ledovima?
- Postoji li definisani odnos vati i litraze?
- Ima li povoljnosti kod ledova u smislu manjeg grejanja u odnosu na T5 ili T8 neonke?
- Koje su tvoje preporuke za akvarijume od recimo 60L, 100L, 200L standardnih proporcija?

Necu da te pitam kako kupujes preko eBay-a, to cemo u cetiri oka. :D

Puno hvala unapred i sve cestitke za ovaj detaljni tekst.

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #3 on: 09 January, 2013, 13:17:09 »
Super tekst! Jako mi je drago sto si toliko daleko otisao sa Ledom jer mislim da je to buducnost a ti si na neki nacin pionir kod nas u tome! Jeferson je prvi poceo da se igra s'tim ali on se vratio na slatku i tu je sve stalo za nas dok se ti nisi pojavio!
Da, od Jefersona sam bas i uzeo jedan plavi led od 10W koji je na kraju zavrsio kod Ogniusa, tako da sam znao da se on bavio njima. Meni se led odmah svideo i toliko sam usao u to od pocetka da iskreno malo znam o T5, a kamoli o MH lampama.

Ja bih iskreno led stavio odmah ali mi je trenutno skup jer za t5 imam i lampi, prigusnica i ostalih delova za jos 3 akvarijuma pa dok se to ne potrosi sve mi je skupo! :)
Ma to stoji, a drugo ti imas takve korale da je tebi potrebno ozbiljno svetlo, pa ni taj led koji bi stavljao ne bi mogao da bude jeftin, tako da je tebi neisplativo sad sve da menjas. Ja sam samo za to da se na jednom delu tvog frag tanka ili na nove koje spremas stave ledovi da bi se videlo kako korali reaguju, kao neka test varijanta.

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #4 on: 09 January, 2013, 18:33:00 »
Evo da probam da odgovorim na neka tvoja pitanja...

- Sta je to sto bi smo mi laici trebali da gledamo kod ponude ledova i zasto?
Generalno ovde sam pisao o ledovima pod kojima mogu da se gaje i SPS korali. Ako imate samo ribe u akvarijumu onda zaista i u bloku 70 kod Kineza mozete da nadjete neke led trake, izaberete boju koja vam se svidja i stavite to - radice, ribama ne treba svetlo, zivece pod bilo kakvim.
Sta treba gledati? Zavisi za sta se koristi led. Ako je za SPS korale onda se gleda snaga (PAR), talasna duzina svetla....

- Kojim koralima je koji minimum potreban kada pricamo o ledovima?
IgoRR je nedavno bio napisao tacne PAR vrednosti za meke, LPS i SPS korale.

Ja se otprilike drzim ovoga, sto sam vec pisao na jednom drugom forumu:
Za tvrde korale 200-500 i vise PAR
Za meke korale od 50-120 pa navise dok ih ne sprzis :)

Najbolji nacin da znas da li imas dovoljno led dioda je da uporedis sa vec postojecim projektima drugih po stranim forumima, sa konkretno tim ledovima koje ti planiras. Cesto mozes da nadjes primere svetla koje su ljudi pravili i vrsili PAR merenja, na osnovu cega mozes da odredis da li ti teba vise ili manje.

Pravilo je da se obicno stavlja nesto vise, a onda se dimerima "dozira" svetlo koralima, na osnovu njihovog ponasanja posle nekog vremena mozes da vidis da li im je potrebno manje ili vise svetla.

Evo ti jedan primer sa PAR vrednostima:

- Postoji li definisani odnos vati i litraze?
Ne postoji, s obzirom da snaga u vatima kod ledova ne garantuje odredjenu kolicinu svetla.

- Ima li povoljnosti kod ledova u smislu manjeg grejanja u odnosu na T5 ili T8 neonke?
Apsolutno, to je jedna od velikih prednosti, posebno kod ljudi koji imaju inace problem sa vrucinom u kuci gde je akvarijum. Kvalitetni ledovi se malo greju pa je cesto dovoljno i samo pasivno hladjenje (aluminijumski profil na koji su nakaceni ledovi).

- Koje su tvoje preporuke za akvarijume od recimo 60L, 100L, 200L standardnih proporcija?
Zavisi od korala do korala, od slucaja do slucaja. Isto sa drugog foruma sam imao dva pitanja:

1. Akvarijum 130x50x50. Ja sam predlozio svetlo na 25-30cm od povrsine vode da bi se izbegao "disko efekat" i trebalo bi ti oko 45 do 50 3W Cree ledova u totalu, sa optikom od 60 stepeni. Moze naravno i bez optike ali dole blize vodi. Moja ideja bi bila recimo 15 CoolWhite (XM-L), 20 RoyalBlue (XT-E Q04) i 10 Blue (XP-E).

2. Akvarijum 94l fabricki (Resun 500PL). Dovoljno je recimo 10 RoyalBlue, 5 CoolWhite i dodaju se jos 2 ili 4 UV za fluorescenciju. Ako treba dimerima se smanji intenzitet, opet sve u zavisnosti od toga koji su organizmi unutra.

Ja trenutno na mom akvarijumu imam led od 260W koji "vozim" na pola snage, dakle imam oko 130W snage i SPS korali lepo rastu. Planiram da stavim jos jedan isti led da bih dobio bolje pokrivanje svetlom, ali cu smanjiti dodatno snagu tako da nece biti 130W x2 nego recimo 2X100W. To ce opet biti dosta snaznije nego sada, ali ce dve diode biti "rasirene" da bi bolje pokrile ceo akvarijum. Dimeri ce onda odraditi ostatak, u smislu da cu poceti sa slabijim svetlom reda snage kao sto je sada jedna dioda, pa polako dodavati snagu. Plan je bas i da gledam kako se ponasaju korali i onda je cilj da im nadjes "sweet spot" gde se oni najbolje osecaju u odnosu na kolicinu svetla koju im dajes.

"Faza dva" je dodavanje nekoliko Cree RoyalBlue i UV dioda za sumrak/mesecinu, a "Faza tri" ce biti dodavanje jos drugih boja (zelena, duboko crvena, narandzasta itd.).

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #5 on: 09 January, 2013, 22:51:45 »
Svaka cast i na ovom tekstu, i puno hvala na ovako iscrpnim odgovorima Aco.

Offline Bokinjo

• Napredni član
  • Beograd
« Reply #6 on: 09 January, 2013, 23:32:55 »
Tema je odlicna , jos samo da kod nas zazivi i pay-pal, i bog da nas vidi, da zavladamo ebay-om.  :grin:

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #7 on: 10 January, 2013, 02:14:00 »
Tema je odlicna , jos samo da kod nas zazivi i pay-pal, i bog da nas vidi, da zavladamo ebay-om.  :grin:
Pazi, sve se moze kad se hoce, ima nekoliko foruma sa odlicnim temama kako otvoriti PayPal nalog kod nas i samim tim eBay nalog.

Offline Bokinjo

• Napredni član
  • Beograd
« Reply #8 on: 10 January, 2013, 08:52:13 »
Pazi, sve se moze kad se hoce, ima nekoliko foruma sa odlicnim temama kako otvoriti PayPal nalog kod nas i samim tim eBay nalog.

Ma citao sam nesto da se registrujes na bosnu al da ne kvarimo temu i ne idemo u off...

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #9 on: 10 January, 2013, 13:12:02 »
Da se malo vratimo temi.
Kada Aca bude imao volje i vremena, bilo bi lepo da postavi video snimak svog akvarijuma sa LED-ovima, a evo i zasto.
Za razliku od neonskog osvetljenja, LED rasveta emituje svetlost iz centralnih tacaka, sto proizvodi efekat distorzije svetlosti u samom akvarijumu, sto je Aca naveo kao "disko efekat" u svom tekstu.
To je onaj efekat koji vidite u plicaku na moru ili u bazenima po sunacnom danu. "Igranje svetlosti" unutar samog akvarijuma je jako vizuelno primamljivo, a sada i znate kako da dodjete do tog efekta.
Ovo naravno vazi i za slatkovodne akvarijume, dok god koristite LED rasvetu u kombinaciji sa motornom pumpom koja talasa povrsinu vode.

Evo i ilustracije ovog efekta koji se isto postize i sa "Metal Halide" osvetljenjem.

<a href="http://www.youtube.com/v/MKFzuFMe0NQ?hl=en_US&amp;amp;version=3" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/MKFzuFMe0NQ?hl=en_US&amp;amp;version=3</a>
« Last Edit: 10 January, 2013, 13:37:36 by Petar »

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
26 September, 2018, 15:19:09

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1899
  • Latest: Rades7
Stats
  • Total Posts: 154902
  • Total Topics: 9356