Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Low budget reef 80l - Koralni  (Read 49919 times)

Offline AnBoy

• Član
Low budget reef 80l - Koralni
« on: 31 December, 2012, 11:40:18 »
Pozdrav svima!
Pre nekih mesec dana sam konkurisao za low buget test varijantu morskog akvarijuma i na moju veliku radost IgoRR me je izabrao. Zelim i javno da mu se zahvalim, hvala IgoRRe!
Pre svega zelim da napisem da apsolutno nemam pojma skoro nista o morskoj akvaristici. Jedino znanje koje posedujem je sto sam procitao na ovom forumu neka vasa iskustva, zbog cega sam vam jako zahvalan. Nadam se da ce ova tema mozda doprineti nekim buducim pocetnicima.

Projekat Low budget reef 80l treba da bude koralni akvarijum i se sastoji od :
Akvarijuma : 50*50*35v gde ce ici 80lit vode (imao sam ga)
Grejaca atman : 100w  (imao sam ga)
Cirkulacione pumpe : kinez 3000l/h (kupljena u Madjarskoj za 20e)
Osvetljenja : T5 2*24w Aqua medic Reef blue i Reef white 10k (kupljene 30e)
Suvog kamena : kolicina nepoznata (dobio sam od IgoRRa)

Pre nedelju dana 23.12.2012 sam dobio oko 35lit zive vode od IgoRRa i suvi kamen. Sve to sam stavio prvo u bure a potom i u akvarijum. Zadnji par dana sam pravio 10lit vode u razmeri 350gr soli na 10lit i to dodavao. Svetlo trenutno neradi i nece raditi do 20.01.2013. Danas idem da uzmem lignje i da ubacim u akvarijum.
Pitanja:
Kako ce lignja da pokrene proces cikliranja?
Juce sam ubacio tek izlezenu artemiju u akvarijum hteo sam malo da mi nesto ipak pliva al je sve riknulo vec. Odakle amonijak u vodi?
Koliko sam shvatio da je ovo sporiji proces startovanja morskog akvarijuma sa suvim kamenom, da se sa zivim sve brze pokrene?
Molim vas nemojte mi zameriti na pitanjima  :) bice ih jos to je sigurno.
Evo i par slika

P.S. Moram da jos dodam : Prodao sam neke atman potapajuce pumpe koje su mi trebale raditi posao dodao jos koji dinar i kupio cirkulacionu pumpu. Od biljnog akvarijuma mi je ostalo jedno pakovanje CSM+B i to prodajem za 30e tako da ce mi pokriti trosak osvetljenja. Prakticno me izadje sve za DZ  :grin:

Zivi kamen je Naziv za vrstu morskog kamena, on moze da bude suv, ziv i svez

-Kad je suv nema na sebi ni nitrifikacione bakterije, ni zive organizme ali ima mrtvih organizama koji su suvi i kada se ubaci u vodu oni pocinju da se raspadaju i pokrecu proces cikliranja odnosno amonijak

-Kad je ziv on na sebi ima nitrifikacione bakterije, zive organizme i nema mrtvih organizama, njega zovemo i izlecen ili ti "cure" Ovakav kamen se preporucuje za vec formiran akvarijum da se ne bi ponovo pokrenuo ciklus cikliranja

-Kad je svez on na sebi skoro i da nema nitrifikacionih bakterija, ima najvise zivih organizama i ima dosta mrtvih organizama koji su uginuli u transportu i on isto pokrece amonijak po ubacivanju u akvarijum

Sto se tice vasih Test akvarijuma situacija je sledeca!

-Petar u prvom ima Zivi kamen i zivu vodu i kod njega ciklus cikliranja nije ni postojao i ubacili smo korale odmah jer je sve bilo zivo
-Petar u svom drugom ima Zivi kamen ali mrtvu vodu i tu je trebalo neko vreme da se proces pokrene
-Ivke ima Suv kamen koji je isprao pre ubacivanja i na taj nacin je u dobroj meri poskidao mrtve organizme i morao je da ubaci nesto mrtvo da bi pokrenuo amonijak, kod njega je ne bitno da li je ziva ili je nova voda jer sa novom nema sta da ubije
-AnBoy ima suv kamen koji nije isprao i na taj nacin mu je amonijak pokrenut bez ubacivanja lignje, i kod njega isto nije toliko bitno da li je voda ziva ili je nova

Nova voda ima sve potrebne elemente koji su uneti kroz so i kad se formira akvarijum sa Sps koralima ja iskljucivo preporucujem svez kamen i novu vodu jer su tako najbolje izbalansirani svi parametri mora ali taj proces treba sacekati najmanje 6 meseci!

U vasem slucaju test akvarijuma sa jednostavnim mekanim koralima smo sve to uprostili i ceo taj proces ubrzali jer nam za te korale nisu potrebni takvi uslovi a i kroz ove testove zelim da dokazem jednostavnost i nisku cenu odrzavanja ovakvih sistema

Stvar kod zive vode jeste ta da ona nije agresivna kao sto je nova! Jer kad bi ubacili koral ili ribu ili neki organizam u sveze napravljenu vodu ta voda bi nagrizla tkivo korala kao ziva so i to je jedan od razloga sto u morskom akvarijumu ne sme da se prave velike zamene vode
 Takvu situaciju smo imali kod Ace (bgd) jer nije smeo odjednom da ubacuje novu vodu da ne bi izgoreo korale nego je morao postepeno da unosi vodu kako bi je razredio sa vec postojecom zivom. Ali njegov slucaj je bio specifican jer mu je stari akvarijum bio 10x manji od novog pa smo morali tako da odradimo
« Last Edit: 04 January, 2013, 23:01:23 by igoRR »

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
Re: Low budget reef 80l - Koralni
« Reply #1 on: 31 December, 2012, 12:15:31 »
Pre svega dobro dosao u slane vode i Low-Budget tim! :)
Proces cikliranja mrtvim kamenom jeste duzi, ali tvoj mrtvi kamen ce postati osnova za biolosku filtraciju u akvarijumu cim se bakterije nasele na njemu.
Kada si ubacio lignju, njenim raspadanjem se podize amonijak u vodi, sto dovodi do stvaranja bakterija koje se amonijakom hrane.
Te bakterije ce proizvoditi nitrite koji su podjednako visoko toksicni kao i sam amonijak.
Nakon toga ce usledstvom pojave nitrita, doci do pojave bakterija koje se nitritima hrane a proizvode nitrate, koji su minimalno toksicni.
Kada u akvarijumu ne budes vise imao amonijaka i nitrita vec samo nitrata, zamenis deo vode novom slanom vodom i akvarijum je spreman za prve organizme.
Ovo ti je opis kako ce se stvari odvijati kod tebe u akvarijumu, a osvetljenje nemoj paliti kako alge ne bi krenule sa bujanjem u periodu kada budes imao puno nitrata koji podsticu rast algi bas kao i osvetljenje.

Sacekaj 3-4 dana sada i kada primetis da se lignja raspada, onda je izvadi, to bi trebalo da bude sav tvoj aktivni doprinos u ovom trenutku, pa ostaje samo puno strpljenja koje se i vise nego isplati posle. :)

Moj savet bi bio da grejac iskosis i spustis ispod povrsine vode, jer koliko primecujem viri ti iznad vode vise nego sto je fabricki deklarisano da sme.
Spusti ga skroz u vodu i iskosi kako ti ne bi crkao.
Takodje, usmeri stream pumpu dijagonalno uz stranu akvarijuma i prema povrsini vode. Na taj nacin ces pomoci u razmeni gasova u svom sistemu i pomoci razvoj aerobnih bakterija koje su ti potrebne na kamenu.
Odlicno je sto si uzeo 3000l/h jer cemo onda svi mi videti da li je ta cirkulacija kod tebe na tim dimenzijama akvarijuma isuvise jaka ili ne.
Balans izmedju jake cirkulacije zbog bakterija na kamenu, i cirkulacije koja prija koralima je u nasem slucaju apsolutni prioritet.

Pitaj SVE sto te zanima, a svi mi smo ovde da te jako podrzimo i pomognemo maksimalno.
« Last Edit: 31 December, 2012, 12:18:16 by Petar »

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #2 on: 31 December, 2012, 12:28:17 »
Bojane dobro dosao na forum! Kao sto sam ti vec i rekao ovo ti super izgleda! :)

Petar ti je sve lepo objasnio, samo bih dodao da ostavis sada pumpu da bije u kamen u ovom periodu da bi skinuo sto vise mrtvih organizama sa njega a kasnije je namesti onako kako je Petar napisao!

Jel mirise soba na more ili smrdi na amonijak?

Offline Ivke

• Veoma napredan član
  • -Bice skoro propas sveta-
« Reply #3 on: 31 December, 2012, 14:11:33 »
kolega morski dobro nam dosao i neka je sa srecom novi pocetak :)

Offline AnBoy

• Član
« Reply #4 on: 31 December, 2012, 16:43:09 »
Petre hvala na informacijama, sad mi je sve jasno  :)

Odlicno je sto si uzeo 3000l/h jer cemo onda svi mi videti da li je ta cirkulacija kod tebe na tim dimenzijama akvarijuma isuvise jaka ili ne.
Balans izmedju jake cirkulacije zbog bakterija na kamenu, i cirkulacije koja prija koralima je u nasem slucaju apsolutni prioritet.

Da to se i ja pitam, da li je prejaka ili taman? Mada mislim da ce biti OK pumpa (optimizam, koji nema veze sa realnoscu).

Moj savet bi bio da grejac iskosis i spustis ispod povrsine vode, jer koliko primecujem viri ti iznad vode vise nego sto je fabricki deklarisano da sme.
Spusti ga skroz u vodu i iskosi kako ti ne bi crkao.

Sutra ce doci jos vode, tako da nece viriti a valda nece crci do sutra.

Bojane dobro dosao na forum! Kao sto sam ti vec i rekao ovo ti super izgleda! :)

Petar ti je sve lepo objasnio, samo bih dodao da ostavis sada pumpu da bije u kamen u ovom periodu da bi skinuo sto vise mrtvih organizama sa njega a kasnije je namesti onako kako je Petar napisao!

Jel mirise soba na more ili smrdi na amonijak?

Hvala IgoRRe. Soba trenutno nit smrdi nit mirise! Verujem da ce za par dana smrdeti na pokvarenu lignju  :laugh:

kolega morski dobro nam dosao i neka je sa srecom novi pocetak :)

Hvala Ivke  :)

Offline Bokinjo

• Napredni član
  • Beograd
« Reply #5 on: 31 December, 2012, 16:58:16 »
Jel' filtracija samo živi kamen?

Offline AnBoy

• Član
« Reply #6 on: 31 December, 2012, 21:13:46 »
Da ja ne bi lupao i predpostavljao, sacekacemo nekog da nam odgovori. Trenutno je u akvarijumu samo suvi kamen.

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #7 on: 31 December, 2012, 21:20:48 »
Da, u pocetku ce osnovnu biolosku filtraciju obavljati  naseljeni mrtvi kamen (kasnije zivi kamen), a kasnije ce deo filtracije obavljati i meki korali koji ce biti u ovom akvarijumu ako AnBoy bude ostao u okvirima Low-Budget testa.

Offline AnBoy

• Član
« Reply #8 on: 01 January, 2013, 14:17:41 »
Jutros ubacena lignja. Voda je pozutela i usmrdela se JOoooJJJ!!!! Letecu i ja i akvarijum iz stana!!!  :sad:

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #9 on: 01 January, 2013, 14:25:20 »
Jutros ubacena lignja. Voda je pozutela i usmrdela se JOoooJJJ!!!! Letecu i ja i akvarijum iz stana!!!  :sad:

Cudi me da je tako brzo bilo sta odreagovalo, svakako izvadi lignju, mada mi je neverovatno da je sveza lignja od jutros zasluzna za to.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
15 October, 2018, 15:40:23

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154905
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 117
  • Online Ever: 450