Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Sinularija  (Read 6355 times)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
Sinularija
« on: 25 December, 2012, 15:32:15 »
Sinularia obuhvata jako puno razlicitih pod vrsta korala, koje izgledaju izuzetno razlicito sto je odlican izbor za raznolikost u akvarijumu, a opet malu zahtevnost.
Kao jedan od mekih korala koji je najpogodniji za pocetnike, jako je bitno naglasiti da ne zahteva visoke standarde odrzavanja, sto je pogodno kako za Low-Budget sisteme, tako i za ozbiljne morske akvarijumske sisteme.

Zbog cega je Sinularija pogodna za pocetnike?

Pre svega, ova porodica korala se skoro iskljucivo oslanja na svoju simbiozu sa zooxanthellom koja uz pomoc fotosinteze pruza Sinulariji sve potrebne hranljive materije.
Iz toga proizilazi da joj nikakva dohrana nije potrebna, pa ce samim tim i ovaj koral odlicno napredovati uz standardno ili Low-Budget osvetljenje u morskom akvarijumu.
Ovaj koral nije specijalno agresivan, sto se odnosi na przenje drugih mekih korala iz okruzenja, kao ni ispustanje jako agresivnih supstanci u vodu kada je ugrozen.

Vodena struja:
Idealna vodena struja zavisi od same podvrste iz ove porodice korala sirokog spektra. Laicki gledano, to mozete lako zakljuciti po samom obliku korala.
Ako odaberete koral koji je meksi i "savitljiviji" koji podseca na granje drveca, njemu ce prijati slabija vodena struja u formi blagih talasa koji ga njisu sa strane na stranu. Ako izaberete koral koji je "tvrdji" i podseca na velike "meksicke kaktuse", njemu ce prijati jaca struja.
Obzirom da meki korali iz ove porodice formiraju film koji podseca na vosak po citavoj povrsini korala, sa vremena na vreme se ovo moze primetiti na povrsini korala.
Korektna vodena struja pomaze kako bi koral lako odbacio film nakon presvlacenja i to treba imati u vidu.

Presvlacenje:
Funkcija "presvlacenja" se bazira na tome da sam koral time uklanja potencijalne alge koje su pocele da naseljavaju povrsinu korala, i pojavljuje se kao nus produkt samog rasta korala. Frekventno presvlacenje korala takodje moze znaciti ne odgovarajuce uslove u kojima zivi. Pod ne odgovarajuce, podrazumevam samo ne idealne.
Koral koji se jako cesto presvlaci se u stvari aktivno adaptira na nove uslove u kojima zivi, a razliciti su od onih u kojima je bio pre nego sto je dosao kod vas.

Hemizam vode:
Sto se tice hemizma vode, treba imati u vidu da meki korali u koje Sinularija spada, koriste fosfate iz vode sto ima jako povoljne rezultate.
Drzanjem mekih korala, umanjujete kolicinu fosfata koje recimo napravi razuman broj riba u odnosu na kolicinu riba i kolicinu mekih korala. Ako odredite dobar balans, uklanjanje fosfata iz vode nije obavezno. Ovo se takodje odnosi i na sve hranljive materije koje ovaj koral koristi iz vode. Samim tim u vezi, treba obratiti paznju na kolicinu organizama koji proizvode nutrijente u vasem akvarijumu, i kolicinu korala koji se time hrane. Ako preterate sa ribama i zamena vode je redja od preporucene, svakako ce te koristiti protein skimmer, ali ako imate redovnu zamenu vode, i dobar balans izmedju ovakvih korala i organizama koji proizvode nutrijente, moje zapazanje je da je ovaj vid filtracije opcionalan. Pod organizme koje pominjem moram da uvrsim i crve, puzeve i sve one organizme koje mozete naci na svezem zivom kamenu dobrog kvaliteta.

Osvetljenje:
Preporuceno osvetljenje za korale iz porodice Sinularija je osrednje do jakog, mada se ne preporucuje direktno osvetljenje ako je u klasi jakog osvetljenja koje je potrebno za zahtevnije korale. Po samom ponasanju korala ce te videti kako reaguje na osvetljenje nakon perioda aklimatizacije, i shodno tome ce te ga premestiti sa vrha grebena, na dno akvarijuma ili obrnuto. Ako koral lepo napreduje, aktivno se presvlaci, i raste, osvetljenje mu odgovara. Takodje, uporedjivanjem boje vaseg korala sa fotografijama korala iz enciklopedija i sa interneta, mozete lako utvrditi u kakvom je stanju vas koral. Ovde je jako bitno naglasiti vaznost RUTINE u fotoperiodu kada pricamo o koralima. Meni se licno idealno pokazao ovaj sistem:

- 1h Slabije osvetljenje (Actinic Blue)
- 9h Jace osvetljenje (Marine white + Actinic Blue)
- 2h Slabije osvetljenje (Actinic Blue)

Sve zajedno obuhvata 12h osvetljenja, koje je neophodno za pravilno funckionisanje zooxanthelle koja je glavni pokretac korala koji je sadrzi.

Ishrana:
Kao sto sam vec napomenu, dodatna ishrana ovoj porodici korala nije neophodna jer se bazira na fotosintezi koju za nju obavlja zooxantella koju sadrzi sam koral.
Neki drugi korali bolje napreduju sa dodatnom ishranom, ali ovde treba biti jako oprezan jer se vise narusava sam hemizam vode i preterana koncentracija nutrijenata u vodi, koji neminovno dovode do pojacane koncentracije nitrata. Moj savet je izbegavati bilo koji vid dodatne ishrane korala iz porodice Sinularija.

Razmnozavanje:
Kada je koral polno zreo, on ce sam odvojiti jednu od svojih grana, koja ce pasti na podlogu, i vec nakon nekoliko nedelja, taj deo ce se fiksirati za podlogu i nastaviti rast zasebnog korala. Naravno, vi mozete ovo odraditi po zelji kada vam je koral dovoljno veliki. Odsecanjem jedne od grana i lepljenjem super lepkom u gelu za zivi kamen ili skoljku simulirate isti efekat ali krojen po vasim zeljama. Treba naglasiti, da odseceni deo korala treba neko vreme da bude izlozen morskoj vodi kako ne bi doslo do nekroze. Samim tim je iz predostroznosti bolje da odseceni deo neko vreme bude izlozen morskoj vodi dok se malo ne regenerise, nakon cega moze biti zalepljen ili zasiven za podlogu, ili cak obezbedjen obicnom gumicom za tegle.

Nadam se da sam uspeo barem malo da vam priblizim sve pogodnosti korala iz ove zaista izuzetne porodice, koji su i vise nego pristupacni morskim akvaristima iz svake klase.
Ako sam negde pogresio, molio bih iskusnije akvariste da dopune i modifikuju moj tekst, jer sam ja ipak laik koji se trudi da pronikne u samu prirodu korala i njihovu ulogu u balansu organizama u zatvorenom morskom sistemu. Sva moja zapazanja sam stekao posmatrajuci korale koje sam uzeo iz ReefrooM-a kako bih eliminisao bilo koji negativan uticaj od pre na koji nisam mogao da racunam. Samim tim, sve lose ili dobro sto se desava sa koralima je cisto moj trud ili moj propust.

Evo fotografija sa interneta, koje ilustruju ovaj tekst a nadam se da ce te postavljati ovde puno pitanja vezanih za ovaj koral, kao i da ce biti puno sugestija iskusnih morskih akvarista koje bi pomogle meni i vama da uzivamo u ovim koralima sto je moguce vise.

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
Re: Sinularija
« Reply #1 on: 25 December, 2012, 16:29:21 »
Bravo Petre na tekstu, kasnije cu detaljno procitati pa dodati ili izmeniti ako nesto treba  ;)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #2 on: 26 December, 2012, 10:47:40 »
Evo i par fotografija koje ilustruju kako neke od Sinularija izgledaju u mom Low-Budget sistemu.

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #3 on: 26 December, 2012, 11:23:13 »
Evo i video uputstva kako da rasadite Sinulariju koja je dovoljno izrasla.

<a href="http://www.youtube.com/v/5ObYOPHA1sQ?hl=en_US&amp;amp" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/5ObYOPHA1sQ?hl=en_US&amp;amp</a>

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #4 on: 26 December, 2012, 16:29:47 »
Evo i par fotografija koje ilustruju kako neke od Sinularija izgledaju u mom Low-Budget sistemu.

I sta sam ja pricao za jednostavne korale sa minimalnom opremom? Da ce im biti bolje nego sa skimerom i ostalim preciscivacima vode? Jednostavno mekani korali vole prirodno bogatiju vodu nutrijentima!

Jel si ti svestan da tebi u tom akvarijumu 5 puta brze rastu meki korali nego kod mene?! Kod mene u vodi nema nicega sto njima prija dok kod tebe ima svega!

Sve u svemu odlicno! Ja sam iznenadjen!

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #5 on: 26 December, 2012, 17:10:33 »
Kad me vec vuces za jezik, evo nagledaj se da ti bude jos gore. :D

- Ubacivanje korala.
- Mesec dana kasnije.
- Mesec i DESET dana kasnije.  :grin:

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #6 on: 26 December, 2012, 17:24:12 »
Da ne bude da su se korali samo napunili vodom do sada a ne i izrasli, vidi se jasno kako korali pustaju nove grane i granaju se sa novim izdancima.
Evo samo jednog od primera kako se razmnozavaju u ovim uslovima.
Da ne gusim sa mnogo fotografija na ovoj temi, nek jedan od primera budu ovi Parazoanthusi.

- Pre mesec dana.
- Danas.

Offline silwert

• od danas drzim i japanke
  • Veoma napredan član
  • F0
« Reply #7 on: 26 December, 2012, 17:33:42 »
Petre nevalja ti to svasta mi pada na pamet. Gde, koliko velik gde bi lepo stajao  :cry:  :cry:

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #8 on: 26 December, 2012, 20:36:39 »
Petre za sledece slikanje da ocistis alge sa zadnjeg stakla da bude lepo kao na prvoj slici  ;) E tad ce tek korali lepo izgledati

Offline Vlada

• Veoma napredan član
« Reply #9 on: 26 December, 2012, 22:03:46 »
Petre....hmmm...šta reći a da se ne ponavljam...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
18 June, 2018, 15:11:39

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154844
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 66
  • Online Ever: 450