Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Pozdrav iz Beograda – tanganyika u pokušaju  (Read 40165 times)

Offline ivan_bg

• Napredni član
  • a kako ovo radi?
    • BPNB
Re: Pozdrav iz Beograda – tanganyika u pokušaju
« Reply #20 on: 07 December, 2012, 14:23:22 »
Hvala Miloše, znam da su sve sugestije dobronamerne. Problem svih nas koji živimo u stanovima je manjak prostora. Najviše mesta imam u spavaćoj sobi, ali mi je bezveze da ribe vidim samo onda kada se spremam za komu. U postojećoj kombinaciji, a da akvarijum bude kako-tako vidljiv, nemam baš puno mesta. Jedino kada bih smanjio radni sto, ali mi je i ovaj mali, pošto većinu posla obavljam dupetom, tj. uz računar i mnogo knjiga. Ponovo sam merio prostor, možda bih i nategao dužinu aq sa 86 juwelovih na 93-94, ali baš knap (da zanemarim pitanje utikača ili produžnog). Trenutna cena juwel125 je 23000 dinara, sa kompletnom opremom, a jedan prodavac mi je rekao da ga cimnem oko Nove godine, možda bude imao bolju ponudu. Ništa, malo mi se sj.... raspoloženje. Razmisliću šta da radim. Hvala još jednom.

Offline ivan_bg

• Napredni član
  • a kako ovo radi?
    • BPNB
« Reply #21 on: 08 December, 2012, 21:09:55 »
Ok. Evo me opet. Miloše, Vlado, Mandiću, Džo, Miloše, djomla82 i, naravno, bilo ko a da ga ne mrzi da čita postove početnika, mislim da sam nešto ukapirao. :rolleyes:
Juwel nije akvarijum za tanagnjikance. Kraj.
Da li bi može moju fascinaciju leptosomama i/ili nigripinnisima da reši problem akvarijum: 95*45*45, ma nabiću i 100cm dužine, ako mora, pretumbaću nešto? ;)
Ako je odgovor DA, onda zalazimo u pitanje kome da poverim posao, budući da od DIY varijante u ličnoj izvedbi jedino znam da pomeram kamenčiće po akvarijumu (koje niko nije ni prokomentarisao). :sad:
U prodavnici mi rekoše da je obično garancija na silikon 10 god. Jel’to istina? To faktički znači da ga na 8-9 godina razlepim ili zamenim i to je to? A da ne boli glava? Naravno, podrazumeva se da neću da udaram staklo čekićem? Nemam nameru da u toj prodavnici radim akvarijum, nekako mi pouzdanije deluje forumašenje sa iskusnim ljudima koji iskreno vole ovaj hobi/zavisnost.
Da ne tupim pre vremena, možda ideja sa dimenzijama akvarijuma nije dobra. Ako jeste, onda ću da smaram sa haubom, postoljem, filterom, RIBAMA...

Offline Santa

• Značajni član
« Reply #22 on: 08 December, 2012, 21:25:21 »
Uradis aq kod nekoga ko zna da lepi po meri u mm kako ti odgovara. Ostalo mozes i sam da odradis uz pomoc foruma. Dobar silikon drzi minumum 13 godina provereno, i to se ne odlepi cela stranica, vec pocne pomalo negde da curi, pa znas kad treba da ga saniras na vreme.
govedina 1.(gurm.) ukusno meso krave; 2.(rep.) izuzetno ozbiljan sukob zainteresovanih strana (videti  svadja, zavada ili bacanje hejta) 3.(narod) osoba obdarena velikom snagom na ustrb pameti (videti sirovina ili PAJSER)

Offline milos011

• Član
« Reply #23 on: 08 December, 2012, 23:40:29 »
Mnogo se opterecujes stvarima koje su daleka buducnost. Kao kad gradis kucu pa stavljas cevi za vodu a vec se nerviras zato sto ce te cevi propasti za 20 god pa ces morati da ih menjas. Boze zdravlja zamenices ti taj aq vecim pre nego sto se raspadne. Sto se tice dimenzija. To sto te ljudi savetuju je jedno a drugo je sta ti mozes da stavis u svoj stan. Naravno da je bolje da bude sto veca povrsina dna ali to ne znaci da treba pola aq da bude kod tebe a druga polovina  kod komsije ako je to jedino resenje. Sto se tice pravljenja tj lepljenja aq mozes da odes u najblizu prodavnicu ribetina (tako sam ja uradio) pitas koliko bi kostalo da ti izlepi aq naravno ako to radi. Ja sam recimo platio 20e aq od 250 L. Sto se tice filtracije sobzirom da kuburis sa prostorom odradis da u toj polici na kojoj ce biti aq stavis kanister filter i resis filtraciju (koja ce te kostati oko 50-70e) Sto se tice pozadine ako se odlucis za nju,  ona ce te  kostati oko 40e imas njihovu reklamu na baneru sa leve strane). I iskreno to je za sada u ovoj tvoj fazi dovoljno sto ti treba. Kad taj deo odradis onda misli o pesku, ribama, kamenju i naravno o smaku sveta sobzirom da volis da razmisljas mnogo mnogo u buducnost :grin: :grin: :grin:.

Offline ivan_bg

• Napredni član
  • a kako ovo radi?
    • BPNB
« Reply #24 on: 09 December, 2012, 01:06:34 »
Fala Santa i Miloše.  ;)
Miloše, pa nije baš da sam u Maja fazonu (a i oni su uložili demanti na smak sveta). :D Nego, znaš kako je, dimenzije akvarijuma ti diktiraju postolje i haubu, a to ti je 90% nepoznanica (a i novca), posebno za pacera kakav sam ja. Vidim da se na forumu dosta diskutuje o haubama i postoljima, pa me to malo ubacilo u frku, dobar deo tih polemika ne razumem (gvožđe vs iverica, staklo vs iverica, gde ti je mesto za hranilicu kad otputuješ, ovo će da istruli, padne i da ti poplavi komšijin stan....), pa logično sledi – ko to da uradi, a da budem siguran?
Elem, ukapirao sam da mogu da povećam (u odnosu na početnu ideju) dužinu aq za 14cm, a širinu za 9cm – u paketu, barem se nadam, i nije tako loše za površinu dna (nije baš pola metra, ali...). E sad, što sam odmah krenuo da čačkam da li su to normalne/standardne dimenzije, j... mu miša. Morao sam da proverim.
Za filter se dvoumim između jakog unutrašnjeg i kanistera (pre će biti ovo drugo), ali to definitivno dolazi nakon svega. Pozadina (takođe kasnije) će biti crni hamer – to definitivno odlučio, kad već kuburim s prostorom.
Dakle, sori, ali još jednom: može li 95*45*45 sa nekim plivačima, tipa leptosoma, a da ne napravim BG Tanganjika zatvor, kao što to Džo reče?
Hvala još jedared!  :grin:
P.S. U mojim godinama izbegavaš da gledaš baš u daleku budućnost - obavezno dođeš do željene boje hamera.  :)

Offline Dzo

• Napredni član
« Reply #25 on: 09 December, 2012, 03:24:52 »
Moze 95*45, jbg malo je krace ali nije strasno, stavi lepu visinu i funkcionisace za 4-5 muzjaka i malo vise zenki.
Sa njima mozes i neke xenotilapie da stavis i da napravis pravi biser.

E sad ne znam da li si bas odlucio da ides na kanister ili unutrasnji filter ali o tome sam kao i mnogi nebrojeno puta vec pisao i siguran sam da se vecina slaze sa tim da je kanistar skuplja varijanta i da ne moze da se meri u funkcionalnosti sa wet-dry top filterom.
Unutrasnji pregradni filter je super stvar ali  zauzima  prostor unutar stakla...

Ja shvatam da ti bas zelis akvarijum zbog plivaca a ne zbog iverice, poklopca i postolja.
Ukapiraj najvece dimenzije koje mozes, nadji coveka koji ce da ti napravi akvarijum kako treba, da bude siguran i kvalitetno zalepljen, poklopac i postolje to je vec trivijalna stvar, filtraciju resi kako zelis ali znaj da je to najbitnija tehnicka stvar oko akvarijuma, postoji puno tema o tome pa sam odluci, napuni vodom, iscikliraj i u lov na ribe. Malo vise akcije, malo vise citanja i malo manje premisljanja...
So long and thanks for all the fish...

Offline ivan_bg

• Napredni član
  • a kako ovo radi?
    • BPNB
« Reply #26 on: 09 December, 2012, 04:18:05 »
Hvala, upravo čitam o top filterima. Vidim da su čudo i obično prate pljuvanje po kanisterima, za koje sam do juče čitao da su super. :huh: Verovatno ću morati da potražim akvaristu da napravi haubu tako da bude mesta i za taj filter i hranilicu, za svaki slučaj, ako na kraju kanister otpadne....  Pod većom visinom si mislio da dignem na 50cm ili više? Visina mi nije problem. A šta misliš o gvožđuriji ili univeru za postolje, kad si već budan? Ako si budan....

Offline Vlada

• Veoma napredan član
« Reply #27 on: 09 December, 2012, 04:26:51 »
Pa uvek imaš opciju sump.Sa overflow box sistemom,jeftino i ubedljivo the best fitracija. :)

Offline Vlada

• Veoma napredan član
« Reply #28 on: 09 December, 2012, 04:28:54 »
Pa, da. To mi nije palo na pamet. Fala! Dobra je to ideja. Mažem celu površinu, i ćoškove i ivice. Kako to izgleda kad se rkne pesak preko? Mislim, da li se vidi? Stiropor (koji već polako otpada kao ideja) sam zamišljao da ide do npr. 1cm od ivice, tako da se ne vidi kada ga zatrpam peskom.

Pa naravno da ne... ;)

Offline ivan_bg

• Napredni član
  • a kako ovo radi?
    • BPNB
« Reply #29 on: 09 December, 2012, 04:33:47 »
Hvala na brzom odgovoru. Dok ne skinem gips i ne prohodam, moram ovako onlline da se max informišem, a onda - trk! :tongue:

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
27 April, 2018, 10:49:31

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154750
  • Total Topics: 9328