Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: MORSKI AKVARIJUM LOW-BUDGET  (Read 10600 times)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
Re: Low-Budget 60l
« Reply #10 on: 06 December, 2012, 10:54:31 »
Ovo sa leve strane, lako moze biti "Vermetid", obzirom da oni zive u tubama koje sami kreiraju i uz pomoc mrezastog dodatka sakupljaju hranu koje struja donosi.
Medjutim, buni me to sto bas iz takve tubaste okamenjene forme izlaze samo dva jako zivahna pipka, koja podsecaju na "Chaetopterida" ili "Spionida".

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #11 on: 06 December, 2012, 10:55:02 »
Ovi zeleni listovi se polako pomaljaju na mnogim mestima po samom kamenu, a ja bih rekao da je u pitanju nekakva alga.  :undecided:

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #12 on: 06 December, 2012, 10:55:54 »
Iako mislimo da je period cikliranja nuzno zlo, i jedva cekamo da ubacimo prve korale i ribe, ovakve stvari su neobjasnjivo zanimljive.
Nesto na sta mnogi gledaju kao na suvu dekoraciju, ili nuzni element filtracije Berlinovim sistemom, je u stvari prava enciklopedija zivog sveta.
Mozda sam samo ja ovoliko fasciniran, ili ozbiljno poremecen, ali je cinjenica da je lepota zivota koji se radja upravo pred vasim ocima, ono sto je vredno svakog divljenja.
Razmislite o cinjenici da ja upravo gledam radjanje novog zivota dok vam kucam ovaj tekst, i to zivota koji je nasledstvo zivog sveta nastalog na bas ovom kamenu koji je sacinjavao deo predivnog podvodnog sveta sa Fidzija.
Fascinanto...

A sad malo strucnih pitanja za iskusne:
- Da li radjanje ovih oblika organizama meni moze nesto reci o hemijskom sastavu vode, bez da koristim testove?
- Znaci li ovo da mogu orijentaciono da pretpostavim stanje amonijaka, nitrata i nitrita, ili da je recimo salinitet na zadovoljavajucem nivou u akvarijumu?
- Sta ja mogu da zakljucim iz ovih zapazanja od danas?

odnos svetla mi se jako svidja, barem na slici! aquarelle neonku mozes da koristis u morskom jer ima 10000kelvina (sto znaci da je vec usla u hladnu boju)

ovo ostalo si vec sve sam proucio i dobro zakljucio, alge ne treba da te brinu, one su normalne u ovom periodu a neke vrste se javljaju i posle, njih ili skidamo rucno s'kamena ili ih vec neki herbivor pojede

trenutno ne mozes nesto mnogo da zakljucis sem da su organizmi poceli da se javno pokazuju sto znaci da im se tu svidja i poceli su potragu za hranom

hemijski sastav vode u ovom trenutku ne mozes da procenis jer su ovo jako izdrzljivi oblici zivota i u stanju su da prezive i najgore uslove

ista stvar je i sa salinitetom, vecina morskih organizama a ovde ubrajam i ribe i korale je jako fleksibilna sto se tice saliniteta tako da salinitet moze da bude jako nizak a i jako visok i da ne primetis nikakvu promenu u akvarijumu

;) mozes da zakljucis da ti je akvarijum mnogo lep i da si u svom zivotu otvorio jednu totalno novu dimenziju koja te kako primecujem jako ispunjava i da si se bas posvetio proucavanju, Svaka cast!   

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #13 on: 06 December, 2012, 10:58:40 »
Uzeo sam sebi za slobodu i izvukao slike samo nekih od naj atraktivnijih korala, koji u skladu sa spiskom koji je IgoRR sastavio, mogu u teoriji da prezive u minimalnim uslovima koje trenutno testiramo sa ovim akvarijumom.
Voleo bih da svi imate na umu da sam totalni laik, i ovde apelujem na iskusne da modifikuju i ukazu mi na greske koje cu napraviti.
Naime, slike su pozamljene sa interneta i mozda neka od podvrsta trazi vise uslova za drzanje, pa sam je iz cistog ne znanja uvrstio ovde.
Koristeci IgoRR-ov spisak, zeleo sam da vam zagolicam mastu i najavim neke od vrsta korala koje planiram da ubacim u akvarijum kada uslovi to dozvole.

Naglasavam vam, da ove slike mora da odobri neko ko se bolje razume od mene u morsku akvaristiku.
Takodje bih voleo da napomenem da je spisak korala koji mogu da se odrzavaju u svedenim uslovima MNOGO veci, a ovo su samo naj atraktivniji koje sam na brzinu pronasao.

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #14 on: 06 December, 2012, 10:59:43 »
...

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #15 on: 06 December, 2012, 11:00:18 »
I neke od riba.

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #16 on: 06 December, 2012, 11:01:50 »
Nastavak...

Pre svega bih zeleo da se najvise zahvalim mom velikom drugu IgoRR-u koji mi je POKLONIO sve korale za moj test, takodje i brdo organizama kao sto su zvezde, puzevi i crvi. I naravno salinomer, tako da je u mom slucaju ovo ispao apsolutno Low-Budget. Hvala IgoRRe! :)

E, sad ono sto vas najvise zanima...slike.
U pitanju su vecinom meki korali i navedeni organizmi, koje sam aklimatizovao u njihovoj kesi na temperaturu vode u akvarijumu, dodavajuci oko 50ml vode iz akvarijuma na svakih 15-20 minuta. Nakon dva sata sam sve izrucio u akvarijum.
Naravno, korali su bili zatvoreni jer sam ih cimao u putu, i vezivao za skoljke - Hvala za skoljke IgoRRe :) .
Evo kako je to izgledalo cim je uslo u akvarijum, a postavio sam dve slike sa razlicitim osvetljenjem kao predlog za vase akvarijume.

- Kombinacija Arcadia Marine Blue Actinic 18W + Phillips Aquarelle 8W (napred) + Phillips Aquarelle 8W (pozadi)
- Kombinacija Arcadia Marine Blue Actinic 18W + Phillips Aquarelle 8W (napred)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #17 on: 06 December, 2012, 11:02:47 »
Primetio sam da je pumpa od 1200l/h izuzetno jaka za 60l, sudeci po zivim organizmima kao sto su male zvezde. Naime, vodena struja ih toliko nosi da su se brze-bolje svi sakrili u kamenje gde je struja najslabija.
Evo slika puzeva koji odolevaju struji.

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #18 on: 06 December, 2012, 11:03:16 »
Evo jedan detalj korala koji su tek stigli

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #19 on: 06 December, 2012, 11:04:50 »
Nakon JAKO KRATKOG vremena, korali su poceli da se otvaraju pa sam morao da ih premestam jer su smetali jedni drugima kada se naduju od sve vode koju u sebe usisaju.
Meni je bilo jako fascinantno da ovo gledam uzivo, a evo i vama da se malo nagledate. :)

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 October, 2018, 20:47:00

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154910
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 115
  • Online Ever: 450