Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: ULNS Ultra low nutrient sistemi  (Read 4295 times)

Offline Dule1996

• Napredni član
Re: ULNS Ultra low nutrient sistemi
« Reply #10 on: 18 December, 2012, 19:15:14 »
Konacno stigli  :) Kada ih isprobam javljam kako deluju i kakva su iskustva :)

Offline Dule1996

• Napredni član
« Reply #11 on: 12 April, 2013, 00:32:51 »
Evo malo jos da dopunim ovu temu... :)

Posle dugo razmisljanja, mnogo nedoumica, citanja po internetu i raspitivanja shvatio sam u cemu je bio problem sa mojim akvarijumom dok je bio na zeovitu... Ne kazem da ja nisam imao boje ali to uopste nije bilo to kao sto mozemo da vidimo u mnogim akvarijuma na zeovitu... Znaci kljuc svega su kao prvo i najvaznije ekstremno stabilni parametri, pa zatim niski nutrijenti i jos nekoliko stvari ali manje bitnih nego prve dve navedene... Moj problem je bio u tome sto nikako nisam imao stabilne parametre... Najvaznije je pre nego sto stvorimo ULNS da imamo ZDRAVE korale koji nisu pod nikakvom vrstom stresa, ne gube tkivo i nemaju ostale probleme koji se javlaju kod SPS-ova (ovo postizemo prvenstveno stabilnim parametrima)... Takodje mi je rekao jedan stranac da svako doziranje mikroelemenata i tih dodataka od zeovita moze izuzetno da steti koralu (iako nismo predozirali) ako koral nije u potpunosti zdrav (pripremljen za ULNS)...

To je sto se tice teorije , a sad sto se tice prakse... :) Posto sam presao na balling, poslednjih mesec dana sam dozirao sve rucno i trudio se svaki dan da doziram ne bi li imao stabilnije parametre i primetio sam OGROMNU razliku... Korali mi deluju mnogo zdraviji tek sad primecujem rast SPSova, veca ekstenzija polipa itd itd.. Takodje sam probao dodavanje mikroelemenata u ovakav sistem i tek sad vidim koja je razlika u odnosu na ono sto sam pre radio... Konkretno dozirao sam "B-Balance" koji sluzi za smanjenje broja zooxantela na koralima i daje im intenzivnije boje a pogotovu poboljsava crvenu... Nakon samo 2 doziranja crvena plate montipora bukvalno sija, nikad nije imala lepsu boju takodje je poboljsalo malo boju na jos nekim koralima ali ovo je najupecatljivije... Zakljucak koji mogu da izvedem iz ovoga je da su parametri KH, Ca i Mg nesto najbitnije i nesto o cemu moramo najvise da vodimo racuna ako ocemo da imamo uspesan SPS akvarijum... Dzaba milion bocica i preparata za boju ako nemamo ovo :)

E sad moj plan sta cu dalje sa mojim akvarijumom  :)  Posto sam kupio novi preparat od Fauna Marina, zove se "Reef Vitality" trenutno njega koristim... Reef Vitality delyje na principu nekih enzima i organskih jedinjenja iz mora koji sakupljaju organske materije, nutrijente, toksine iz vode , vezuju ih i koral sve to uzima kao hranu... Na taj nacin se u isto vreme spustaju nutrijenti (ne postize se ULNS ali se nutrijenti spustaju do normalnih granica) i hrane korali u isto vreme... Takodje uz reef vitality se ne koristi hrana za bakterije (npr. ultrabak), aminokiseline se doziraju minimalno (bas bas malo) i jedino se doziraju bakterije... Ono sto ja primecujem od kad sam poceo da doziram reef vitality jeste da se poboljsala ekstenzija polipa i "rast" (ne znam da li je to od parametra ili ovoga  :D)... Sve u svemu proizvod je fenomenalan i preporucujem ga svakome ko zeli da ima SPS akvarijum bez ikakvog zezanja sa ULNSom, zeovitom i ostalim glupostima :) Da dodam jos da je proizvod u vidu kapsula i dodaje se jedna kapsula na 400l vode svaka 4 dana, ako ne potrosimo celu kapsulu, odloziti je u frizider....

Ali meni nije dosta sa eksperimentima tako da imam jos bolji plan  :D Posto reef vitality ima rok trajanja do skoro 2016 rekoh sebi prvo da potrosim ovo sto imam od zeovita :D Mada nije samo to razlog, nesto sto me najvise vuce ka zeovitu jesu te pastelne boje SPSova kojima ne mogu da odolim :tongue:
Ovako prvo sto hocu da uradim, kao sto sam gore spominjao jeste da postignem  konstantne vrednosti parametra vode i da mi svi korali budu vidljivo zdravi, trenutno sam blizu toga ali videcemo posto sam juce upogonio dozirku... Takodje mi u tome pomaze malo i reef vitality koji cu da prestanem da doziram cim pocnem sa zeovitom, posto to ne ide jedno sa drugim...
U reaktor sam ubacio 200ml zeolita (full doza je 1l znaci 1/5full doze) cisto da mi malo smanjije nitrate dok ne postignem ono sto zelim... Kad to postignem, prestajem da doziram reef vitality... Takodje sam se naterao i poceo sam redovno svaka 4 dana pre doziranja reef vitalityja menjam jednu kantu vode (15-20l)... To je za sada to cim postignem sve ono sto zelim i krenem sa full zeovitom javljam vam rezultate, mada iskreno mislim da ce biti nenormalno dobro i da nece moci da se poredi sa onim starim :grin:

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #12 on: 12 April, 2013, 01:05:43 »
Bravo Dule!
Moj kolega po eksperimentima! :)
Taj "Reef Vitality" zvuci zaista fantasticno, i svakako zelim da ga testiram kod sebe sa mekanim koralima.
Hajde javljaj sve detaljno sta budes primetio u napretku u uticaju tog preparata, bilo bi sjajno.

Samo jos i da te MNOGO pohvalim na ovako detljnom i jako edukativnom tekstu!

Offline Dule1996

• Napredni član
« Reply #13 on: 12 April, 2013, 01:11:26 »
Prvo hvala Petre hvala na pohvalama... :)

A drugo hocu da ti kazem da bi vrlo verovatno delovao i pozitivno na meke korale, ali samo ne znam kako bi ga dozirao u tako malu litrazu kao sto je tvoja... To su kapsule slicne kao onaj tetrin bactozym ili kako se vec zove... Znaci kapsula kao lek i kad se otvori unutra je prasak i sve to se dozira na 400l tako da ne znam koliko bi ti dozirao na 60l vode, takodje ne znam koliko dugo ta kapsula moze da stoji u frizideru kad se otvori, za jednu-2 doze sigurno moze a za duze ne znam...

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #14 on: 12 April, 2013, 11:28:49 »
Eto sta mi sad napravi, da moram zbog doziranja da punim 400L mora. Tesko ce mi pasti. :D :D :D
« Last Edit: 12 April, 2013, 20:02:19 by igoRR »

Offline Dule1996

• Napredni član
« Reply #15 on: 12 April, 2013, 15:32:06 »
Pa ne moras da imas 400l, kao sto sam napisao gore u tekstu ti mozes da sipas polovinu te kapsule zatvoris kapsulu i ostavis drugu polovinu u frizideru... tako da mozes da koristis i na manjim aq otprilike cetvrtinu na 100l doziras, ali ne znam kako bi ti dozirao na 60l...

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #16 on: 12 April, 2013, 19:32:26 »

Ma nisi me shvatio....imam i akvarijum od 400L, samo jos da ga zasolim! :)
Idem korak po korak uz naravno Igorovu pomoc, pa cemo videti kako ce ispasti. :)
« Last Edit: 12 April, 2013, 20:02:46 by igoRR »

Offline Vlada

• Veoma napredan član
« Reply #17 on: 12 April, 2013, 20:09:49 »
Pa kako može da ispadne 400L mora...extra... ;)

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 January, 2018, 18:52:24

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [21 January, 2018, 15:23:53]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]