Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: ULNS Ultra low nutrient sistemi  (Read 4492 times)

Offline Dule1996

• Napredni član
ULNS Ultra low nutrient sistemi
« on: 25 November, 2012, 16:32:26 »
E ovako vodka moze da se koristi u akvarijumima za spustanje nitrata i fosfata i ona tacnije sluzi kao izvor ugljenika kojim se odredjene bakterije hrane i tim putem ujedno uzimaju i nitrate i fosfate... E sad posto proizvodi kao sto su Zeostart3, Ultrabak i slicno takodje imaju slicnu ulogu (hrana za nitrifikacione bakterije) mene zanima jel moze vodka da se koristi kao hrana u sistemima kao sto su zeovit ili ultralit? Ako neko zna bilo bi super... Takodje je mnogo jednostavnije da se koristi vodka jer je mnogo jeftinija od tih proizvoda a takodje se moze povezati na dozir pumpu jer se dodaje u vecim kolicinama neko navedeni proizvodi a mnoge dosir pumpe ne mogu da se programiraju na doziranje tako malih doza (npr. 2 puta dnevno po 0.4ml zeostarta a votka se dozira oko 2-3ml ne znam bas najtacnije)... Ako neko moze da me posavetuje bilo bi super  :)

Takodje ova tema je otvorena za raspravu o ULNS (Ultra low nutrient system) ako nekome nije jasno nesto ili ako ga interesuje slobodno moze da pita  :) Takodje okacicu par slika Ultra low nutrient sistema i par sajtova sa kojih mogu neki tekstovi da se procitaju  :)
« Last Edit: 26 November, 2012, 11:36:47 by igoRR »

Offline Dule1996

• Napredni član
Re: Ultra low nutrient sistemi
« Reply #1 on: 25 November, 2012, 17:09:33 »
Evo nekoliko slika o ULNS... Prva slika govori o proizvodjacima tih sistema i koji proizvodi za sta sluze a ostatak su neke slike akvarijuma sa tim sistemima....

Takodje nasao sam jedan link o DIY hrani za bakterije  :)
 http://www.coralmagazine-us.com/content/probiotics-diy-organic-carbon-sources

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #2 on: 25 November, 2012, 17:43:57 »
Odlicna tema Dule, sve sto nadjes kaci i pisi

Inace mislim da bi vodka mogla da se koristi ali bi to trebalo da testira
« Last Edit: 25 November, 2012, 18:00:28 by igoRR »

Offline Dule1996

• Napredni član
« Reply #3 on: 25 November, 2012, 18:13:31 »
Odlicna tema Dule, sve sto nadjes kaci i pisi

Inace mislim da bi vodka mogla da se koristi ali bi to trebalo da testira

Mogli bi smo jedan test akvarijum i za ovo  :D

Veceras cu napisati tekst detaljno kako zeovit sistem funkcionise i sta koji preparat radi  :)

Offline Aleksandar@@

• Da je voda dobra riba bi imala sto kila
  • Značajni član
« Reply #4 on: 25 November, 2012, 18:44:47 »
Mislim da bi bilo zgodno zbog drugih da se napise sta sve od hemije koriste ovakvi sistemi (mislim na akvarijume sa slike) jer za ovakav izgled treba imati podosta od hemije i opreme koja sve to nadzire...

Offline Dule1996

• Napredni član
« Reply #5 on: 25 November, 2012, 19:51:34 »
Kao sto sam obecao objasnjenje zeovit sistema :) Pre svega da napomenem da za ovaj sistem trebaju da budu jako stabilni parametri KH,Ca,Mg i salinitet (koje ja bas i nisam imao do sad pa zato nemam ovako dobre boje :undecided: ) sto znaci da je obavezna dozirka ili Ca reaktor (osim ako je neko toliko pedantan i vredan pa ce svakodnevno dozirati elemente  :D)  Znaci ovaj sistem se bazira na zeolit kamencicima nitrifikacionim bakterijama (preparat zeobak) koje dodajemo u vodu i koje se nastanjuju na zeolit kamencicima koji se nalaze u zeolit reaktoru... Za one koji ne znaju sta je zeolit reaktor, to je reaktor slican reaktoru za pelete, ugalj, PO4 remover samo sto je modifikovan i ima drsku kojom mogu da se istresu(ociste) kamencici iz razloga da bi spao deo bakterija sa kamencica i da bi sluzile koralima za ishranu... Takodje bakterije (zeobak) treba dozirati redovno iako su se bakterije vec nastanile na kamencice iz razloga sto postoji veliki broj vrsta bakterija u tom preparatu i ako se ne dozira moze se desiti da jedna vrsta bakterija postane dominantnija pa unisti drugu (korisnu) vrstu bakterija, a konstantnim doziranjem odrzavamo raznovrsnost bakterija u akvarijumu... Evo linkova zeolit reaktora i mog diy reaktora
 http://www.korallen-zucht.de/en/shop/products--technology/zeovit-filter/29_zeovit-filter-korallenzucht.html
http://www.ciklidi.org/forum/index.php/topic,11465.msg118655.html#new
Kolicina kamencica u reaktoru zavisi od litraze 1l zeolita na 400l vode
Takodje je bitan i protok kroz reaktor jer ne sme biti ni prejak ni preslab... Protok vode kroz reaktor treba biti 200-400l/h PO LITRI ZEOLITA
Doziranje preparata "Zeobak" se vrsi 2-3 puta nedeljno 1kap na 100l vode
Zatim posle toga dolazi hrana za bakterije (zeostart3) kojom se hrane bakterije i tako spustaju nivo nitrata i fosfata u vodi
Doziranje Zeostart3 0.2ml na 100l vode
Takodje uz ovaj sistem je neophodno koristiti aktivni ugalj....

To je bila osnova sistema znaci taj sistem samo za spustanje nitrata i fosfata i spustanje nutrijenata na minimum da bi nam korali dobili svetlije boje a ostatak (farbanje korala) vrsimo dodavanjem micro elemenata i prehrana za korale... Ja licno koristim zeovit microelemente i prehrane tako da cu vam pisati o tome

Zeovit Coral vitalizer
Ovo je preparat koji sluzi kao hrana koralima, pospesuje rast koralima i moze se primetiti da korali imaju vecu ekspanziju polipa... Doziranje ovog preparata se vrsi kada je ugaseno svetlo u akvarijumu jer se tada korali hrane (pustaju polipe u potrazi za hranom)
Doziranje ovog preparata se vrsi 3 puta nedeljno 1kap na 100l vode

Zeovit Amino acid high concentrate
Licno nemam ovaj preparat ali koristim njemu slican Amino+ od neke druge firme ali to je u principu to (aminokiseline za prehranu korala)
Doziranje ovog preparata se vrsi 2-3 puta nedeljno 1kap na 100l vode

Zeovit Iron concentrate
Gvozdje je jako bitan microelement u vodi... Pospesuje rast korala i sluzi za dobijanje zelene boje na koralima... zaboravi da napomenem microelemente doziramo iskljucivo na osnovu boja korala u nasem akvarijumu sto znaci da nemamo tacan omer (koliko puta nedeljno) trebamo da doziramo Ako se gvozdje predozira moze se desiti da dodje do naglog rasta algi... Cim primetimo da zuti korali dobijaju zelenkastu boju treba stati sa doziranjem...
1kap ovog preparata na 100l vode na osnovu boja

Zeovit stylo-pocci-glow
Sluzi sa farbanje korala vrste Stylophora, Poccilopora, Seratopora.... Ovim preparatom se smanjuje kolicina alge zoxantellae koja zivi u tkivu korala i korali dobijaju mnogo intenzivnije boje... Kada se dobije veoma dobra boja treba stati sa doziranjem ovog preparata i sacekati da boja oslabi malo....

KaliuimIoddide Fluor
Sluzi za dobijanje plave i ljubicaste boje... Ako se predozira zuti koral dobije zelenkastu boju (kao i za iron concentrate) i treba stati sa doziranjem...

Zeovit aminoacid LPS
Moj omiljeni preparat! Posto LPS korali u ultra low nutrient sistemu nemaju cime da se hrane moramo ih dohranjivati ovim preparatom (i preparatom amino acid high concentrate)... Korali odmah nakon doziranja 10-15min pustaju svoje polipe...
Doziranje ovog praparata se vrsi 1-2-3 puta nedeljno 1ml na 100l vode

Phol's xtra concentrate
Ovaj preparat ne znam sta tacno sadrzi u sebi ali znam da sadrzi neku smesu mikroelemenata koja pospesuje sve boje u akvarijumu...
Doziranje ovog preparata se vrsi 1-2 puta nedelno 1ml na 100l vode

Zeovit B-Balance
Ovaj preparat sadrzi u sebi stroncijum i jos neke mikro elemente koji pospesuju boje korala a najvise crvenu boju (kod mene sam gledao po crvenoj plate montipori kad trebam da doziram)
1ml ovog preparata na 100l vode na osnovu boja

Zeovit Sponge power
Hrana za sundjere i tridacne (skoljke) koji vrse filtraciju vode i na taj nacin povecavaju kvalitet vode... Takodje u ovom preparatu se nalazi neka hrana za korale...
Doziranje ovog preparata se vrsi 3 puta nedeljno 1kap na 100l vode

Zeovit bio mate
Ovaj preparat ne spada ni u elemente ni u hranu... On sluzi za ciscenje podloge i unistavanje detritusa, takodje spusta nivo nitrata i fosfata u vodi...
Doziranje ovog preparata se virs 2 puta nedeljno 1kap na 100l vode

To bi bilo to ako nekome nesto nije jasno slobodno nek pita!  :)
« Last Edit: 25 November, 2012, 19:57:48 by Dule1996 »

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #6 on: 26 November, 2012, 11:24:20 »
Odlicno si ovo napisao!

Da dodam da akvarijumi sa malo riba i niskim nutrijentima mogu da koriste samo dodatke za ishranu korala i boju a ne moraju da koriste zeolith kamencice i reactor. Rezultat ce biti i vise nego savrsen, nece korali bas biti izbeljeni kao na slici ali po meni i ne treba da budu bas takvi na duzi period ;)

A opet akvarijumi sa puno riba i visokim nutrijentima mogu da koriste samo kamencice bez dodataka za spustanje nutrijenata i smanjivanje kolicine zooksantela, odnosno skidanje one "braon" boje i vracanje prvobitnih boja koralu 

Offline Dule1996

• Napredni član
Re: ULNS Ultra low nutrient sistemi
« Reply #7 on: 27 November, 2012, 00:27:12 »
Takodje sam zaboravio da dodam da je u ovakvim sistemima sa jako niskim nutrijentima jako bitan element Kalijum i da ga ima u vodi u koncentraciji skoro pa kao kalcijum  :)

Offline Dule1996

• Napredni član
« Reply #8 on: 03 December, 2012, 18:34:27 »
Evo da pokazem slike nekih korala iz mog ULNS-a, boje nisu nesto ali verujem da ce biti bolje :)  Takodje porucio sam iz Korallen Zucht-a (proizvodjaca zeovita) neke nove preparate pa vam javljam kad stignu  :)
« Last Edit: 03 December, 2012, 18:42:34 by Dule1996 »

Offline Dule1996

• Napredni član
« Reply #9 on: 03 December, 2012, 18:39:32 »
i jos nekoliko  :grin:

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
26 April, 2018, 09:47:09

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1891
  • Latest: rakoch
Stats
  • Total Posts: 154750
  • Total Topics: 9328