Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Azotna jedinjenja u aq (Amonijak, Nitriti, Nitrati)  (Read 43032 times)

Offline JZH

• Veoma napredan član
Re: poviseni nitriti!
« Reply #10 on: 01 May, 2006, 14:42:36 »
Evo Laki kako to ide, napisao sam da su Nitriti POCELI da se nagomilavaju u vodi, sada su 0,5mg/l, za dva dana bice 1,0mg/l pa za nekoliko dana 3mg/l i vise. Sta ce da radi kada budu npr. 2.0mg/l, recimo da zameni pola vode, opet mu u akv. vodi ostaje 1,0mg/l, sto ne da nije dobro nego je opet mnogo lose!!! Svakom zamenom vode u takvim situacijama sledi STRES za vec nacete ciklide, ono malo dobrih bakterija sa svakom zamenom vode ima sve manje, itd.
Imam iskustva u takvim situacijama, da ponovim: Ammonia control ili Tetra Bactozym SPASAVAJU ciklide!!!
Pozdrav, Joca

Offline dr.Lucky

• Veoma napredan član
    • Sve o MUŠIČARENJU na jednom mestu
« Reply #11 on: 01 May, 2006, 23:03:07 »
Mozda rizikujem da tema ode od navedenog problema dacu dalju analizu problema (cekam flota da mi stigne pa moram...).
Moja zelja nije da dovodim u pitanje tvoje iskustvo i znanje dragi moj JZH jer po poznavanju ciklida druze ne mogu ti ni prismrdeti ali ova situacija je vise biohemijska analiza a to je moj teren.
Zamena vode ne smanjije broj bakterija u filteru. Kako moze da ih smanji??? Da bi bakterije rasle (mislim na celu kulturu) potrebna im je hrana i nista vise. Ceo nitrifikacioni ciklus se vrti oko dve bakretije, prve pretvaraju amonijak u nitrite a druge nitrite u nitrate. Prvima je potreban amonijak a drugima nitrit. Sta se desava na pocetku stvaranja ravnoteze...citajte FAQ!!!!!
Sta se desava kada je filter skroz formiran. Tada i najmanja kolicina amonijaka biva pretvrena u nitrite a najmanja kolicina nitrita u nitrate (u ovaj Gospodar prstenova RAZBIJA...gledam ga i pisem i svaki put se odusevim jaoooo).
Po logici koju si naveo, minimalna kolicina amonijaka i nitrita bi trebalo da dovede do smrti baterija, ali to se ne desava!
Idemo dalje...zaista mi nije palo na pamet da je zamena vode stres za ciklide. Cudno?? Mnogina se desilo (racunajuci i meni) da svega sat vremena posle zamene vode ciklidi krenu da se mreste!!!! Mozda ih stres mami, ko bi ga znao!!!
U svakom slucaju ja ostajem pri onome sto sam napisao, zamena vode ciklide spasava, a dodavanje proizvoda mozda!!! Jednostavno nisam koristio te ( uuu bas sada kralj Teoden kaze: Rog ce poslednji put da odzvanja, kad sam cuo sva koza mi se najezila, ajoooo, blago majci koja izrodi onog Pitera) proizode!
Toliko za sda, a p opotrebi pisem jos!
Salut!
Is it wrong to be strong Brotherhood

Treba kupiti semenke, jer one oće semena

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #12 on: 01 May, 2006, 23:44:48 »
Hmmm,

pametan sad biti treba, jer potrebna pamet je svima :) :) :) Ovako bi to Joda mudro srocio :) :) :)

Dakle, ja kao amater i covek bez kredibiliteta mislim sledece:

Zamena vode SMANJUJE kolicinu svih rastvorenih materija kojih nema u vodovodskoj vodi!

Zamena vode SMANJUJE kolicinu korisnih bakterija u filterima, jer putem hlora, hloramina i drugih potencijalnih sredstava, ubija bakterije u filterima.

Bakterije u komercijalno dostupni proizvodima nisu cudo koje spasava akvarijum, ipak je stabilan biosistem cudo koje spasava ciklide. Da prevedem ovu recenicu, u nov, neformiran akvarijum, mozete da sipata koliko god hocete sredstava sa bakterijama, nece stici dovoljno brzo da se aktivirtaju, razmnoze i eliminisu nezeljene materije. Ukoliko pak imate pored tog novog i stari potpuno formiran akvarijum, prostim prebacivanjem ciklida iz novog u stari akvarijum, cete iste da spasete od smrti. Najsigurniji metod je znaci, dugo formiranje novog akvarijuma, uz prisustvo uvek rezervnog formiranog akvarijuma. Inace ovu genijalnu ideju nisam izmislio ja, vec Nesa Cesa, te mu ovim putem odaje priznanje za koncept, koji koliko ghod debilno zvucao vecini, jeste najbolji nacin!!!
Pozz
Piroman

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
« Reply #13 on: 02 May, 2006, 07:06:15 »
Ja bih samo nadodao par reči u vezi JZH tvrdnje,da je promena vode več načetih ciklida stres za njih.Ja se sa takvom trvdnjom slažem.Zašto?Jer kad su nitriti u porastu i prisutni u velikom broju u akvarijskoj vodi oni stvarno polako ubijaju ciklide a pre toga pomažu i da "slabe" bakterije nadjačaju dobre u telu ciklida i takvom ciklidu opada imunski sustav i postaje takav ciklid jako "otvoren"za bolesti.Naravno promena vode jeste baš stres za takve ciklide.I opet da se ponovi,da je loš kvalitet vode jedan od uzročnika Malawi bloat-a.
Sasvim je druga priča.,kad se proemni voda kod zdravih ciklida u dobro oformljenom i cikliranom akvariju,tad može i to jeste u večini slučajeva,biti friška voda stimulnator mresta,i kako se vidi iz dr.Lucky-evog posta to se i često dešava.
A u vezi cikliranja ja bih samo dodao,da se ne žuri,jer žurba ubija,ubija ljudi,ubija i ciklide.U akvaristiki neka važi pravilo:Žuri polako...

Offline dr.Lucky

• Veoma napredan član
    • Sve o MUŠIČARENJU na jednom mestu
« Reply #14 on: 02 May, 2006, 07:57:34 »
Ako je zamena vode stres a od dodavanje bakterija slaba vajda onda proizilazi da ciklidima spasa nema. Ovo apsolutno nije tacno.
Da objasnim jos jednom. Dodavanjem sredstava skracuje se vreme formiranja akvarijuma, ali to ne podrazumeva da ce skrati na par sati vec je samo skracivanje nepoznanica i zavisi od mnogo faktora.
Sto se tice Piromanove konstatacije da voda iz cesme, hlorisana voda, ubija bakterije mislim da je tacna ali ne mogu da tvrdim 100%. Ubija DA ali je pitanjeu kojoj meri. E sad, postoji jos jedno sredstvo koje navodno eliminise hlor, hloramine i ostale sandzame. Ako predpostavimo da hlor ubija onda uradimo sledecu stvar. Prilikom zamene vode iskljucimo filter, vodu koju dosipamo stavimo u neku posudu i to dodamo sredstvo, onda takvu vodu dodamo u akvarijum i pustimo filter da radi. Na ovaj nacin postigli smo dve stvari
1. Smanjili smo koncetraciju stetnih jedninjenja
2. Nismo ubili bakterije u filteru.
Jos da naglasim da ja nisam protivnik sredstava za ubrzavanje, samo ih nisam probao ni  u akvarijumu, ni u eksperimentalim uslovima i ne mogu da trvdim sa sigurnoscu da rade!
Is it wrong to be strong Brotherhood

Treba kupiti semenke, jer one oće semena

Offline vladan

• Banmaster
  • Veoma napredan član
  • Vladan Stojanovic
    • Judo club Partizan
« Reply #15 on: 02 May, 2006, 10:22:02 »
Lucky,obavi eksperiment pa ces imati argument za ono sto tvrdis o sredstvima.I mene bas zanimaju rezultati.

Offline JZH

• Veoma napredan član
« Reply #16 on: 02 May, 2006, 11:48:33 »
Laki, Laki cccc....Cini mi se da NISI DOBRO procitao moj post, MBojko ti je malo bolje objasnio sustinu istog problema sa formiranjem bioloskog ciklusa u akv. Iz prakse znam i tvrdim da sredstva za formiranje bioloskog filtera MNOGO POMAZU I RESAVAJU PROBLEM (probao na min. dve stotine vrsta africkih ciklida!!!)
Sto se mene tice ako imas visak slobodnog vremena mozes slobodno to i da testiras, npr. koja od dostupnih proizvoda na nasem trzistu stvarno rade, a koja ne rade, kojom brzinom smanjuju kolicinu Amonijaka i Nitrita, da li smanjuju trenutno ili za par dana,itd...
Pitam se sta bi sa clanom koji je otvorio ovu temu?!!! CIKLIDI_433
Pozdrav, Joca

Offline Miki-Kodeljevo

• Član u razvoju
  • **
« Reply #17 on: 02 May, 2006, 12:41:06 »
Ja imam jako dobra izkustva kod amonijakovog smrada sa nutrafinovim proizvodom CYCLE bakterije. 100% otklanja smrad i to ne samo za krači rok nego pomaže na duži period dok menjaža vode nije baš pomogla. Pa mogu tako tvrditi da su ujedno i nitrifikacijske bakterije posle sipanja preparata uspešnije vršile svoj zadatak jer se smrad duže vreme nije više pojavljivao.

Offline zile

• Značajni član
« Reply #18 on: 02 May, 2006, 18:29:28 »
Poz.
Hehe evo  i clana koji je otvorio temu CIKLID_106 .Na svu ovu muku imam i problem sa strujom:(.Iskljucise struju ovde na Banjici i malo sire posto popravljaju onaj dalekovod,tako da mi nije radio filter od 7:30 do evo 17:00 casova(od nedelje nas iskljucuju).Inace zamenio sam 30% vode i situacija se malo poboljsala ali sam ipak ubacio i Tetra Bactozym(3 tablete).Kolko sam ukapirao, vasom zaslugom, kod mene verovatno da nema dovoljno korisnih bakterija koje bi preradile amonijak i nitrite u dovoljnoj kolicini.Sad cu da nadgledam situaciju...temperatura mi je za nekih 9ipo sati bez struje pala na 23*C i filter je konacno poceo da radi.Smanjio sam malo protok vode posto sam procitao i da prejak protok vode u filteru moze da dovede da se amonijak i nitriti ne razbijaju u dovoljnoj meri, sto dovodi i do nus-pojave brzog porasta algi.
Inace ciklidi se za sada ponasaju ok,primetio sam da se ponekad cesu o pesak ili kamenje (ali ne u tolkoj meri !) tako da meni to za sada deluje prirodno.Imam 4 Labidochromis caeruleus,4 Maylandia estherae, 4 coral red(bar mislim--videcu sta ce da ispadne)i 6 Labidochromis hongi "kimpuma red".Muzjak hongija je neprikosnoveni kralj akvarijuma CIKLID_111 ,mada drugi muzjak koji se skriva iza 3D pozadine(nemogu da ga izbacim) ima jos lepse boje.

p.s trudicu se da bacim neke fotke ovih dana

p.p.s ty na interesantnoj i korisnoj raspravi po ovoj temi
Mozilla Firethefox

Offline Ciklid Gile

• Veoma napredan član
  • Igor Ranković
« Reply #19 on: 02 May, 2006, 18:58:42 »
Eeee Zile... Brate po restrikcijama struje... :)

Ja sam dole u Brace Jerkovic, i ista stvar... Jutros od pola 8, pa sve do malopre nisam imao struje...

Moj savet svima koji imaju restrikcije, a nemaju pomocna sredstva (vazdusne pumpe na baterije, agregate...) da jednostavno zamrace prostoriju u kojoj su ribe i puste ih na miru... Tako ce se ribe uspavati, usporice im se metabolizam, pa ce i sporije da se nagomilavaju stetne supstance u vodi...

P.S. Zile, ima li kakvih informacija, do kada ce da traje ovo sa strujom?
Srecan je dan kad sam nasmejan ko kreten.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
17 July, 2018, 19:36:21

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348