Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: MORSKI AKVARIJUM LOW BUDGET (ReefrooM Test)  (Read 74281 times)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
MORSKI AKVARIJUM LOW BUDGET (ReefrooM Test)
« on: 07 November, 2012, 18:12:20 »
Kao neko ko je izmrestio sve od ciklida sto je zeleo, isprobao sve ono sto je naumio u okvirima ciklidaristike, konacno smatram da sam dovoljno sazreo da odem korak dalje i upustim se u elitne vode morske akvaristike.

Mnogo puta sam procitao kako su Africki Malawi ciklidi jako bliski po lepoti morskim ribama, i da uvek postoji nacin da se troskovi svedu na minimum kako bi smo ipak bili u mogucnosti da sebi priustimo ovo zadovoljstvo, za razliku od morskog akvarijuma koji je po nekom pravilu neuporedivo skuplji.
Ja licno, sam se zainteresovao za ciklide zbog njihovog jedinstvenog ponasanja, i zbog medjusobnog odnosa koji je meni bio fascinantan.
Hijerarhija, teritorije, mrest i briga o potomstvu su zaista nesto sto je vredno divljenja u svakom trenutku.
Medjutim, vrlo brzo svi postanemo grandomani i ne retko pocnemo da ulazemo velike sume novca u sve vece litraze i jace filtracije, prosto zaboravljajuci inicijalnu ideju da su ciklidi ipak "jeftiniji hobi". Prosto je neodoljivo napredovati kad su ciklidi u pitanju. Sa Mbuna na Tanganyiku, sa osnovne Tanganyike na Tropheuse, i tu se vrtimo u krug. A sta onda bi sa onom pocetnom idejom o morskom akvarijumu?
Pocnemo da razmisljamo o tome, pa se tu jave pitanja vezana za destilovanu vodu, so, sump, protein skimmer, ishranu korala i riba, cene korala i riba, skupo osvetljenje...itd.
Naravno, opet odustanemo u nameri da se upustimo u soljenje nasih akvarijuma.

Mnogi pre mene su pocinjali od nule i jako brzo napredovali, ali ova tema ce biti veliki izuzetak i njen osnovni cilj ce biti da ucini morsku akvaristiku mnogo pristupacnijom SVIMA.
Citali smo mnogo tema gde neko skromno pocne, ali mu crv ne da mira pa krene da nabavlja testove i dodatnu opremu, pa jos dodatne opreme, pa jos vecu litrazu, i tu se izgubi inicijalna ideja formiranja skromnog morskog akvarijuma, a covek se zaduzi do guse i OPET postavi primer kako je morska akvaristika jako skup i nepristupacan hobi.
Umesto da prelazim sa jedne litraze na drugu, ova tema ce biti hronologija jedinstvenog eksperimenta, i uvek ce biti posvecena jednom skromnom i pristupacnom akvarijumu od 60l. To ce pre svega meni, a i vama dati mogucnost da se kasnije razvijamo i rastemo u morskoj akvaristici, a svakom pocetniku ce dati puno podrske da krene sa morskom akvaristikom sa jako malo ulaganja. Ako se cak i prosirim na drugi akvarijum, ova tema ce zauvek ostati hronika startnog i pristupacnog morskog akvarijuma.

Nemojte me pogresno razumeti, ja od ciklida ne odustajem jer su zaista sjajni i plivace idalje u svoja 3 akvarijuma, ali kao i mnogi od vas zelim da se okusam i sa morem.
Ova tema bas govori o tome, o akvaristici, a ne o akvarijumu kao jednom od elemenata u dizajnu enterijera.
Laik ce uvek biti privucen sarenilom i velicinom, a mi pravi akvaristi smo ljudi koji vole da cackaju, eksperimentisu i budu zadivljeni delom autenticne prirode koji mozemo sa ljubavlju da posmatramo i izucavamo. Otud i gore pomenuti prelasci sa Mbuna na Tanganyiku. Zasto? Zato sto smo fascinirani ponasanjem i prirodnim zakonima koji funkcionisu od pamtiveka. Ja sam samog sebe uhvatio kako biram sve "ruznije" i "ruznije" ribe samo zadivljen kompleksnoscu u njihovim medjusobnim odnosima u malom delu prirode koji se naziva akvarijumom. Bas ta kompleksnost koju je evolucija tako divno izvajala je ono sto nas gura u ciklidaristici sve dalje i dalje.
Sa ovim na umu, vratimo se morskoj akvaristici. Prirodna kompleksnost i savrseno odredjena simbioza rekoh...ima li toga u morskoj akvaristici ili je samo sarenilo?
Da li da pocnem od riba ustonosa, ili morskih konjica gde muzjak iznosi mlade, od rakova samaca, kozica koje neumorno ciste, klovnova koji u simbiozi sa anemonom koja inace przi svoje skroviste nalaze bas u njoj? Do porodica morskih zvezda sa sasvim razlicitim funkcijama u tom okruzenju? Mozda da pomenem korale koji se hrane na razlicite nacine, ili da pomenem raznovrsnost puzeva?
Naravno, sve ovo zvuci SKUPO, i jeste SKUPO ali za onoga ko zeli prilicno atraktivni sareni element u stanu. Za onoga kome je bitno da li ce gosti da zinu kada svrate i pricaju naokolo o tome. Za nas Akvariste je primarno da stvorimo autenticni deo prirode, koji ce biti funkcionalni biotop i koji ce iznova i iznova da nas odusevljava svojim karakteristikama.
Kako bi bas ovo bilo moguce za sve nas akvariste, moj pionirski test ima za cilj da opstane i da se dopunjava iskljucivo pod prioritetom niske cene odrzavanja i pristupacnosti.
Poenta ovog testa je da se manjak finansijskog ulaganja nadomesti trudom i zalaganjem oko odrzavanja morskog akvarijuma, i kao takav da pruzi visoku dostupnost u daljem rastu morskih akvarista kod nas. To ce tokom vremena doneti puno licnih iskustava, i saveta koje cemo razmenjivati, i vremenom spustati cenu odrzavanja morskog akvarijuma.

Kako bi ovo trebalo da funkcionise?
Ideja mi je da krenem sa apsolutnim minimumom, gde bih uz savete iskusnih akvarista modifikovao i testirao izdrzljivost Low-Budget morskog akvarijuma.
U slucaju da je neki zivi organizam neodrziv, bice zamenjen drugim umesto da se dalje ulaze u tehniku koja bi mu omogucila da opstane.
Na taj nacin cemo doci do apsolutnog MINIMUMA u ulaganju i troskovima, a apsolutnog MAKSIMUMA u broju organizama koji se mogu kombinovati u skromnim uslovima.
Ideja nije moja, vec sam bio inspirisan jednom od starijih tema bas sa ovog foruma.

Naravno, ja sam u ovoj citavoj prici laik sa velikom zeljom da na ovom putu puno toga naucim u teoriji i praksi i pomognem sebi i vama da jednom za svagda preskocimo tu vecitu prepreku u nedostupnosti morske akvaristike.
Kao laik sa velikom zeljom da mi ovaj plan uspe, sam se uputio po mom misljenju nasem najvecem morskom akvaristi Igoru, inace vlasniku ReefRoom-a.
Bio je jako ljubazan da mi pomogne sa svim savetima, bas kao sto sam i video da ne sebicno to radi bas na ovom forumu, i otud moja odluka da moj mentor u ovome bude bas najveci autoritet na tom polju. Kad sam zeleo malo vise da saznam o Africkim ciklidima konsultovao sam Ad Koningsa licno, kao i iskusnog JZH-a, a sto se tice morske akvaristike Igor je bio ocigledan izbor i zaista mi je i vise nego izasao u susret.

Da rezimiram. Ovaj eksperiment se bazira na minimumu ulaganja za sam pocetak.
Za start sam odabrao ovo:

- Prazan akvarijum od 60l.
- Grejac od 75w (mogao bi da ide i od 50W).
- Atman pumpa 1200l/h
- Par kilograma zivog kamena.
- So u vrednosti od 50 eura koja za ovu litrazu traje godinu dana!
- Osvetljenje po zelji, kod mene je trenutno plava neonka radi cool boje. :)

To je sve!
Bez testova, bez sumpa i skimmera, bez skupih cirkulacionih pumpi i svetlosnih konzola.
Cene nisam naveo, jer zelim da svako od vas pronadje nesto od opreme sto vec ima, bas kao sto je neki korisceni grejac, ili dve-tri manje pumpe u skladu sa litrazom, bas kao i napusteni akvarijum koji stoji u podrumu ili tavanu a nekada je bio sjajan za pocetnicke korake u akvaristici.

Ja se na ovu avanturu ne bih upustio bez iskusnog vodjstva Igora iz ReefRooma-a, jer sam totalni laik. Uz razgovor i savete sam dosao do zakljucka da je ovako nesto i vise nego izvoljivo i da ce se uz malo truda i zalaganja desetostruko vratiti. Ova tema je otvorena za polemiku i sve vase savete za kombinaciju zivih organizama, koji bi u ovim uslovima mogli da funkcionisu prirodno. Sve sto kasnije bude ubacivano od organizama ce biti dodatni trosak, ali je poenta ovoga da cena odrzavanja bude minimalna, kao i sam start u morskoj akvaristici. Zivi kamen i meki korali ce obavljati funkciju filtracije i bioloske ravnoteze, i samim tim zelim da izbegnem dodatne troskove oko tehnike.

Evo nekoliko slika ovog projekta, a sve sugestije i saveti su naravno dobro dosli.

Zivi kamen je Naziv za vrstu morskog kamena, on moze da bude suv, ziv i svez

-Kad je suv nema na sebi ni nitrifikacione bakterije, ni zive organizme ali ima mrtvih organizama koji su suvi i kada se ubaci u vodu oni pocinju da se raspadaju i pokrecu proces cikliranja odnosno amonijak

-Kad je ziv on na sebi ima nitrifikacione bakterije, zive organizme i nema mrtvih organizama, njega zovemo i izlecen ili ti "cure" Ovakav kamen se preporucuje za vec formiran akvarijum da se ne bi ponovo pokrenuo ciklus cikliranja

-Kad je svez on na sebi skoro i da nema nitrifikacionih bakterija, ima najvise zivih organizama i ima dosta mrtvih organizama koji su uginuli u transportu i on isto pokrece amonijak po ubacivanju u akvarijum

Sto se tice vasih Test akvarijuma situacija je sledeca!

-Petar u prvom ima Zivi kamen i zivu vodu i kod njega ciklus cikliranja nije ni postojao i ubacili smo korale odmah jer je sve bilo zivo
-Petar u svom drugom ima Zivi kamen ali mrtvu vodu i tu je trebalo neko vreme da se proces pokrene
-Ivke ima Suv kamen koji je isprao pre ubacivanja i na taj nacin je u dobroj meri poskidao mrtve organizme i morao je da ubaci nesto mrtvo da bi pokrenuo amonijak, kod njega je ne bitno da li je ziva ili je nova voda jer sa novom nema sta da ubije
-AnBoy ima suv kamen koji nije isprao i na taj nacin mu je amonijak pokrenut bez ubacivanja lignje, i kod njega isto nije toliko bitno da li je voda ziva ili je nova

Nova voda ima sve potrebne elemente koji su uneti kroz so i kad se formira akvarijum sa Sps koralima ja iskljucivo preporucujem svez kamen i novu vodu jer su tako najbolje izbalansirani svi parametri mora ali taj proces treba sacekati najmanje 6 meseci!

U vasem slucaju test akvarijuma sa jednostavnim mekanim koralima smo sve to uprostili i ceo taj proces ubrzali jer nam za te korale nisu potrebni takvi uslovi a i kroz ove testove zelim da dokazem jednostavnost i nisku cenu odrzavanja ovakvih sistema

Stvar kod zive vode jeste taj da ona nije agresivna kao sto je nova! Jer kad bi ubacili koral ili ribu ili neki organizam u sveze napravljenu vodu ta voda bi nagrizla tkivo korala kao ziva so i to je jedan od razloga sto u morskom akvarijumu ne sme da se prave velike zamene vode
 Takvu situaciju smo imali kod Ace (bgd) jer nije smeo odjednom da ubacuje novu vodu da ne bi izgoreo korale nego je morao postepeno da unosi vodu kako bi je razredio sa vec postojecom zivom. Ali njegov slucaj je bio specifican jer mu je stari akvarijum bio 10x manji od novog pa smo morali tako da odradimo

« Last Edit: 06 July, 2013, 12:50:55 by Petar »

Offline nesa1

• Napredni član
Re: Low-Budget morski akvarijum
« Reply #1 on: 07 November, 2012, 18:20:00 »
Samo napred, praticemo tvoj aq. :)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #2 on: 07 November, 2012, 18:25:27 »
Samo napred, praticemo tvoj aq. :)

Hvala Neso, podrska u ovoj avanturi puno znaci.

Offline djuma

• Veoma napredan član
« Reply #3 on: 07 November, 2012, 18:45:18 »
Bravo Petre, sve cestitke na ideji i na entuzijazmu! Ovakav nekakav projekat me oduvek zanimao i zato cu pomno pratiti tvoju temu.

Za pocetak, nisi naveo cenu koliko kosta par kilograma zivog kamena? Da li ovakvi akvarijumi mogu opstati bez sumpa, skimera i ostalih drangulija kojima ne znam ni ime?

Jos jednom unapred hvala na svemu sto si do sad izneo u tekstu i sto ces ubuduce pisati i puno zelje za uspehom ovog projekta ;)

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #4 on: 07 November, 2012, 18:47:00 »
Srecan pocetak Petre!
Stvarno hvala na lepim recima! I vec sam ti rekao da se samo opustis, videces koliko je ustvari (sistem koji ti zelis da odrzavas) jednostavan i smesan da ne mozes ni da zamislis ;)

Offline Dule1996

• Napredni član
« Reply #5 on: 07 November, 2012, 18:50:34 »
Sreco Petre!  :) svaka cast na trudu, samo budi uporan i sve ce biti super... Kao sto je Igor rekao to je jako jednostavno a videces i sam  :)

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #6 on: 07 November, 2012, 18:58:31 »
Hvala vam svima na podrsci. :)

Djuma, DA! ovaj sistem bi trebalo da uspe bez svih drangulija i dodatnih troskova. :)
Sto se kolicine i kvaliteta kamenja tice, to sve zavisi od litraze do litraze i od porekla zivog kamena.
Meni je cilj da ovde navedem okvirne uslove a da svi vi, bas kao i ja imamo potpunu slobodu da u skladu sa finansijama odaberemo nesto sto je za sve nas izvoljivo.
Probacu cak i u jednom akvarijumu sa jako jako malo zivog kamena, pa da imamo i taj reper kao minimuma koji bi odrzavao ovaj sistem u odgovarajucim uslovima.
Za sada neka ovo bude neki startni test. :)

Offline Aleksandar@@

• Da je voda dobra riba bi imala sto kila
  • Značajni član
« Reply #7 on: 07 November, 2012, 19:14:50 »
Samo napred :)..

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
« Reply #8 on: 07 November, 2012, 19:59:36 »
Samo napred  ;)
C.C.A.

Offline Vlada

• Veoma napredan član
« Reply #9 on: 07 November, 2012, 20:08:38 »
Bravo majstore...Samo hrabro... :)

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 January, 2018, 00:22:26

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]