Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: OptiWhite Laguna  (Read 94209 times)

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
Re: OptiWhite Laguna
« Reply #10 on: 13 October, 2012, 12:06:07 »
Ocekuj par litara dnevno da ode, sad ce ti biti malo cimanje ali posle kad upalis top off nema frke! Mada ti mozes i sada da ga ubacis u akvarijum da ti odrzava salinitet i kako dolivas novu slanu vodu njega dizes za toliko gore  ;)

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #11 on: 13 October, 2012, 15:31:10 »
To cu definitivno i da uradim jer ovo nema smisla, stvarno bi ceo dan trebalo da budem pored akvarijuma i da ga dopunjavam s vremena na vreme. Ovako ce da ide ATO, taman da vidim sve kako radi.

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #12 on: 14 October, 2012, 19:38:23 »
Kako napredujes? Daj neke slike! Kako si izveo svetlo privremeno?

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #13 on: 14 October, 2012, 23:03:08 »
Radovi su još uvek u toku  :cool:
Dolivao sam juče i danas po 5 litara vode pa se akvarijum više nego polako puni. Sutra ću praviti pauzu pa u utorak dolivam 10 litara, videću kako će reagovati korali, pa ako sve bude ok onda sledi dolivanje od po 10 litara svih narednih dana.

Treba jos da izbušim policu za struju, ali mi ovo sve visi najviše zbog svetla. Još uvek čekam nove ledove, a dotle mi svetlo visi ovako sa haubom sa starog akvarijuma. Ne mogu ni da pomerim sve u sump jer isti razumljivo nije u funkciji zbog niskog vodostaja.

Razmišljam se da li da puštam mali skimer u pogon kada dostignem dovoljan nivo vode ili da čekam da napunim akvarijum, ali verovatno ću probati i mali skimer, čisto da vidim kako radi, a i da izvuče nešto ako može u međuvremenu. Trenutno praktično nemam nikakvu filtraciju u akvarijumu osim ovo malo živog kamena i vrećica sa nekim filter masama.

Moram da priznam da mi ovo čekanje mnogo teže pada nego što sam mislio...   :cry:

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #14 on: 15 October, 2012, 01:25:18 »
Super, strpljivo Aco samo, jedino ovi kablovi sto vise ovako, ako ti klinci povuku ode rasveta u vodu, jel nisi mogao to sve da stavis izmedju aq i kompa?

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #15 on: 15 October, 2012, 13:38:02 »
Pa valjda nece da povuku :)
Sta da radim, dok je ugaseno svetlo na timeru nema struje pa i ako povuku nije drama. Kad je upaljeno svetlo uglavnom sam tu pored pa mogu da vidim sta rade...

A ovo za strpljenje... Ubi me ovo cekanje, ali ubi. Roknuo bih sad 50 litara vode pa kud puklo. Ali necu :angel:

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #16 on: 26 October, 2012, 01:22:34 »
Avantura se nastavlja... ali polako... Bas ima mnogo posla a ja ne mogu da posvetim sve vreme samo akvarijumu i njegovoj pripremi, pa zato malo kaskam za prvobitnim planom. Ipak, nesto je bar uradjeno i privedeno kraju.

Najvise je uradjeno u samom sumpu. Instalirao sam ventilator visokog kapaciteta koji ce sluziti za izvlacenje vlage iz sumpa. Uzeo sam digitalni higrometar koji meri vlaznost i pali ili gasi uticnicu koju ima na sebi u zavisnosti od zadatog parametra. Pocecu sa recimo 65% vlaznosti na gornjoj i 55% na donjoj granici pa cu videti kako ide i koliko cesto se ventilator pali. Recimo ako vlaznost stigne do 65% ventilator se automatski pali i kada vrednost padne ispod zadate on se gasi.

Posle toga na red je dosla i struja. Izbusena je jos jedna rupa za provlacenje kablova i ispod ventilatora su instalirane uticnice.

Struje naravno nikad dosta bas kao i mesta za stekanje, pa je odmah morao da dodje jos jedan produzni, a ostavljeno je ispod i mesto za jos jedan kada bude trebalo. Sada to sve izgleda ovako...

Bio sam vredan pa sam se cak potrudio i da obelezim za sta je koji kabl :)

Sump jos nije u funkciji iz jednostavnog razloga sto dolivam malo po malo vode kako ne bih naskodio organizmima. Dodao sam jos malo zivog kamena koji bi trebalo da pomogne da nova voda "smeksa", ali i pored toga nisam hteo da zurim. Nakon par dana dolivanja po 5l, dva dana sam dolivao po 10l, a onda posle jednog dana pauze poceo da dolivam po 20l nove vode. Sada sam tu blizu, ali jos uvek nedovoljno da prelije u sump.

Verujem da ce sledece ili ono dolivanje tokom vikenda biti dovoljno da se pokvasi i sump i da konacno krene prava cirkulacija. Trenutno jedina cirkulacija koju imam je od pumpi u samom akvarijumu, sto nije malo ali nije ni dosta.

Druga dobra vest je da mi je konacno stiglo dugo ocekivano svetlo (jupiii!!). S obzirom da je rec o apsolutnom unikatu mogu stvarno da se pohvalim da eto i mi u Srbiji pratimo ne najnovije trendove, nego nesto sto jos nije ni uslo u proizvodnju, posto je rec o prototipu DreamChip-a. Rec je o hibrid ledu sa pet kanala:

Kanal 1: Belo 10.000K
Kanal 2: Plavo 455nm
Kanal 3: UV 430nm
Kanal 4: RoyalBlue 445nm
Kanal 5: Belo 15.000K

Ukupna snaga svih kanala je 260W, dakle dva cipa daju oko 520W snage. Izmerena jacina PAR je 1750 na 30cm ispod leda (u vazduhu), naravno snaga je manja kada svetlo prolazi kroz vodu.

DreamChip je razvijen od strane samih akvarista, skupilo se nekoliko nas iz SAD, Svedske, Juzne Afrike i ja iz Srbije i cilj je bio da se na jednom cipu nadju svi najvazniji izvori svetla za rast korala. Pored toga, zelja je bila da iako se sve nalazi na jednom cipu, svi kanali budu odvojeni kako bi posebno mogao da se kontrolise intenzitet svakog svetla ponaosob. Neko voli da mu akvarijum ima vise plave, neko vise bele boje, ali je naravno presudan faktor da svetlo moze da se adaptira sto boljem rastu korala.

"Mali" problem ovakvih high-power ledova je njihovo hladjenje, posto 260W svetla na tako malom prostoru pravi izuzetno mnogo toplote, pa i hladjenje mora da bude adekvatno. Ali i to smo resili...

Ostaje jos "samo" da nadjem pravi nacin kako da ovo svetlo okacim iznad akvarijuma. Sami hladnjaci su teski nesto vise od 1Kg tako da je potrebna prilicno stabilna konstrukcija sa njih. Jos uvek nemam bas nikakvu ideju kako bi to moglo da izgleda ali se nadam da cu vec koliko ovog vikenda uspeti da pokrenem bar jedan cip i vidim kako radi.

Do tada... nastavljamo sa dolivanjem mora...

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #17 on: 26 October, 2012, 11:54:06 »
Aco sad sacekaj dva dana i dopuni vodu do kraja! Jer ti je ostala odprilike trecina cele zapremine a to ti dodje kao da si uradio toliku zamenu vode sto ne moze naglo da poljulja hemiju vode u celom aq, ta voda sto ti je sada u aq je dovoljno isciklirana i slobodno dospi trecinu  ;)
Ne vidim veliki stream u vodi, jel ga jos nisi stavio, trebao bi, ima tu vec puno vode..

Verujem da ce svetlo biti vrh! Imam par ideja za kacenje ali cemo morati da ih patentiramo i da zastitimo patent :D ;) 

Offline acabgd

• Veoma napredan član
« Reply #18 on: 26 October, 2012, 14:35:39 »
Super sto si mi rekao. Onda cekam dva dana i u nedelju BUĆ! ulazi ostatak vode do vrha. Ubacio sam veliki stream Tunze, radi mi trenutno na 50% a tu su jos i one dve male Koralia nano pumpe. Za Tunze cekam one silikonske cepice za magnete, nemam ih pa se cuje ko mitraljez. Kad dodju onda cu da pojacam, a dotle ce da proradi i Xaqua pa ce valjda biti dosta.

Za svetlo sto patentiramo mozemo odmah i da prodajemo...

Offline igoRR

• ReefrooM
  • Administrator
  • Veoma napredan član
  • Igor Mirovic
« Reply #19 on: 26 October, 2012, 15:43:01 »
Tunze cepici
Silikon imas, uzmes neki gladak papir i na papiru napravis 8 malih tackica od silikona i sacekas do sutra, odlepis stavis na magnet i gotovo sa bukom ;)

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 October, 2018, 16:36:00

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154909
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 108
  • Online Ever: 450