Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: skoljkasi (brevis, multi) gde kupiti? I jos par pocetnickih pitanja  (Read 2546 times)

Offline LukaNis

• Početnik
  • *
Pozdrav svima,
ja resio da zaplivam u vode ciklida pa vec par meseci citam okolo i naokolo po forumu... ali vidim da se ovaj deo foruma tankanyika -> skoljkasi nekako ugasio.

1. Interesuje me gde mogu kupiti ribe. Ja sam iz Nisa.. ovde uglavnom prodaju gupije, zamkove drecavu podlogu i vestacku travu  :shocked:

2. Kao i vase misljenje da li da krenem sa brevisima ili multijima. Hvala na odgovoru.
(akvarijum 60L, dno 60x30)

3. Takodje me interesuje sta mi je od opreme za vodu najpotrebnije (dehlorizacija npr.) i da li su mi potrebni preparati za podizanje pH vrednosti (videh da ima nesto svasta od Seachem, buffer, salt , trace) ali je malo preskupo.

4. Ako mi to nije potrebno za pocetak kako dostici alkalnost od 8-9 pH. Kolika je pH vrednost i tvrdoca nasih voda uopste?

5. Sta mi preporucujete od hrane?

6. Planiram da krenem u lov na skoljke helixa pa me interesuje kako posle to sterilisati (citao sam neke postove drlessa ali nisam nigde nasao objasnjenje oko toga samo najavu da ce objasniti, hteo sam njega da kontaktiram ali vidim da ga nema vec godinu dana na forumu  :sad:

nadam se da nisam smorio sa pitanjima :)

hvala na odgovoru / ima!
« Last Edit: 05 October, 2012, 21:56:26 by LukaNis »
Silwert hvala na skoljkama!!!

Offline azazel

• Član
Re: skoljkasi (brevis, multi) gde kupiti? I jos par pocetnickih pitanja
« Reply #1 on: 05 October, 2012, 22:31:55 »
1. Realno ribe mozes kupiti i ovde od kolega koje drze Tanganyika skoljkase
2. Mislim da je to mala povrsina dna da bi drzao zajedno multije i brevise. Moj savet je da se odlucis za jednu od dve pomenute vrste.
3. Za dehorinaciju i pripremu mozes koristiti proizvod firme Easy Life FFM on ce ti resavati sve sa vodom a nece uticati na pH vrednost.
4. U Beogradu je pH vrednost vode oko 8 a informacije o vodi kod tebe mozes dobiti iz vodovoda
5. Od hrane im mozes davati lisnatu(koju ce uzimati kad pocne da tone) kao i skoro sve tipove granulisane hrane. Bitno je da bude malo jace proteinskog sastava. Mozes im davati Sera i Tetra discus ali imas i veoma dobru ponudu Tropical hrana bas za Tanganyika ciklide.
6. Sto se skoljki puzeva tice, mozes koristiti i skoljke obicnog bastenskog puza, samo moras naci velike primerke. Sterilises ih tako sto ih dobro iskuvas 2-3 puta u slanoj vodi...

Offline stsasa

• Član
« Reply #2 on: 05 October, 2012, 23:45:46 »
Školjke posle kuvanja ostavi u vodi (redovno je menjaj) ako uzimaš prazne kućice (puževi zaštićeni zakonom). Razlog su mravi i mravlja koiselina. Možeš i malo sode bikarbone da staviš da neutrališe kiselinu koje sigurno ima u kućicama koje su bile u šumi.

Offline zika555

• Početnik
  • *
« Reply #3 on: 05 October, 2012, 23:55:41 »
Pozdrav Luka.
Znam lika koji ima Similise ( koji su po meni lepsi i zanimljiviji od brevisa i multija) pa ako zelis pusti pm da vas spojim,  pa mozes i da ih pogledas .

Offline LukaNis

• Početnik
  • *
« Reply #4 on: 06 October, 2012, 15:39:41 »
Ljudi hvala na odgovorima. Kad sve bude spremno javicu se oko riba. Samo sam hteo da proverim da cu moci da ih nadjem :)

Nisam mislio da drzim zajedno multije i brevise napisao sam ili, mislio sam da mi neko iskusan kaze sta je bolja "starter" varijanta. Znam da multiji zive u koloniji a brevisi 1:1 ili 1:many :)

Azazel hvala na informacijama, nisam znao da su puzevi zasticeni. Videh sad da ima 5 zasticenih vrsta od toga su tri Helixi.

Stsasa hvala na odgovoru. Verovatno cu da sakupljam... skroz sam se istripovao kada sam pre neki dan citajuci po forumu trazio na netu gde je bozen-cosmetics u Nisu i u tom trenutku javljaju na televiziji da je vlasnica preminula  :lipsrsealed:

@Zika555 Ajde videcu za Similise ja citao o ove dve vrste pa se odlucio za njih. Similisi isto mogu da naprave koloniju? Kad budem sve skockao javicu se. Da li ima neki Nislija na forumu koji cuva neke skoljkase?

Hteo sam jos da pitam oko postavljanja zastitnog stakla, posto planiram da kupim gotovu rasvetu koja se stavlja na akvarijum. Pa sam mislio da stavim zastitno staklo.

Procitao sam da se zalepe dve staklene povrsine sirine 3-4cm na prednje i zadnje staklona na 1cm od vrha akvarijma. Samo mi nije najjasnije kako posle toga da skidam to staklo ako bude na celoj povrsini vode. Da li da busim neku rupu za hranjenje. Ja sam mislio da bude neka varijanta sau dva stakla pa da jedno bude klizno da bih mogao da ceprkam unutra. Kako to da izvedem?
Silwert hvala na skoljkama!!!

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
18 September, 2018, 21:08:00

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154899
  • Total Topics: 9354
  • Online Today: 73
  • Online Ever: 450