Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Nadogradnja TOP-om  (Read 8094 times)

Offline Vlada

• Veoma napredan član
Re: Nadogradnja TOP-om
« Reply #10 on: 27 May, 2012, 18:27:27 »
Bravo :) Odlicna ideja sa plastikom za neonke ;)

Offline admiral

• Veoma napredan član
  • C.C.A. Vršac Milan Petrović
« Reply #11 on: 27 May, 2012, 19:18:01 »
Super je ovo.
Ja sam svašta isprobavao sa staklom ili plastikom.
Najviše mi se sviđa opcija sa posudama sladoleda.
Jeftino i sigurno...
« Last Edit: 28 May, 2012, 08:30:14 by nedara »

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #12 on: 27 May, 2012, 21:24:58 »
Zasto si dodavao top na svoj filter?
Potreba ili hir?  :)

U prvom postu sam napisao da sam napravio izmenu u poklopcu akvarijuma. Izmena se odnosi na skraćivanje staklenog poklopca koji bio postavljen (iz jednog komada) preko akvarijuma i filtera. U slučajevima kada sam hteo da intervenišem u filteru bio sam primoran da skidam kompletan stakleni poklopac (4 staklene ploče dimenzija: 70x35cm) + na taj način sebi otežam ceo pristup (osvetljenje, kablovi, mokri poklopci, zavlačenje,...) + uznemiravao sam ribe.

Skraćivanjem poklopca za širinu filtera, dobio sam prednost u odnosu na gore napisano ali je filter ostao odklopljen a time se povećava isparavanje i upadanje prljavštine. Počeo sam idejom da filter nečim zatvorim... i na kraju došao do ideje da ga zatvorim/poklopim TOP-filterom!  :tongue:

Dakle, TOP je usavršeni i funkcionalni poklopac, a pored najbolje filtracije obezbediće mom akvarijumu dodatnu aeraciju... hir koji je postao potreba!  ;)
« Last Edit: 27 May, 2012, 21:26:39 by nedara »

Offline duzzd

• Veoma napredan član
  • Kragujevac
« Reply #13 on: 27 May, 2012, 21:41:46 »
hir koji je postao potreba!  ;)

Najbolja varijanta

Offline nikouro

• Značajni član
« Reply #14 on: 28 May, 2012, 10:52:34 »
Ideja jeste zanimljiva kada su u pitanju plasticne kutije. Medjutim, malo je teze doci do njih tj do odredjenih dimenzija,  pa ce staklo i dalje biti br. 1 materijal pri izradi top filtera.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #15 on: 28 May, 2012, 13:11:19 »
Naravno, a prvenstveno je razlog to što ne znamo metode obrade plastike, čime bi smo mogli uklapati i spajati razne plastične elemente/stvari (npr. saksije, kutije, oluke) i tako dobiti TOP filter željenih dimenzija. Ipak kada bolje razmislim, sada već nije problem pronaći adekvatne lepkove za spajanje plastike i sa malo tehničke umešnosti, skoro sve može da se izvede.

Juče sam uočio prvi nedostatak, u pitanju je neravnomerno kvašenje filter materijala i slivanje vode u 3-4 mlaza koja su koncentrisana na nekih 15cm, a to je posledica samo jednog ''ulaznog'' mlaza iz creva.
Danas sam na brzinu sklepao cev sa 10-ak rupica na približnom rastojanju kroz koje izlaze tanki mlazevi vode. Nakon puštanja u rad sa poboljšanim sistemom kvašenja celom dužinom, primećujem da filter ''radi'' celom površinom a izlazni mlazevi su postali nekoliko desetina mesta sa kojih kaplje profiltrirana voda.
« Last Edit: 28 May, 2012, 15:20:02 by nedara »

Offline dranki dak

• Značajni član
« Reply #16 on: 28 May, 2012, 13:24:39 »
Dobra zamisao. Imam 2 staklena top filtera na jednom akvarijumu a na drugom 1, al bi rado ovako nesto i ja napravio, ali dimenzija od 60 cm je problem gdje naći toliku dužinu od sladoleda nema cini mi se?  :D
Nego je li bučno, pada voda sa visine u donji filter?

Offline admiral

• Veoma napredan član
  • C.C.A. Vršac Milan Petrović
« Reply #17 on: 28 May, 2012, 13:31:51 »
Po mom iskustvu ako je TOP na većoj visini od 3 cm, voda počinje da se čuje kako udara od površinu u aq.
Nije strašno za one koji su smireni, ali ako je neko malo nervozniji zna da zamara i smeta.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #18 on: 28 May, 2012, 13:44:42 »
Dobra zamisao. Imam 2 staklena top filtera na jednom akvarijumu a na drugom 1, al bi rado ovako nesto i ja napravio, ali dimenzija od 60 cm je problem gdje naći toliku dužinu od sladoleda nema cini mi se?  :D
Nego je li bučno, pada voda sa visine u donji filter?

Probaj da nađeš ovakve maske za neonske lampe, ima ih dužine od oko 60cm i različite širine (našao sam od oko 8cm i 11cm). Ako to ne nađeš, probaj da uklopiš velike plastične saksije, to su one koje najčešće vise sa terasa i balkona. Mislim da su dužine 50-60cm sa zadovoljavajućom zapreminom za filter materijal.

Ovaj moj ne pravi neku veliku buku, verovatno što deo kapi padaju na vatu koja se nalazi pri površini filter komore iznad koje je TOP.

Offline dranki dak

• Značajni član
« Reply #19 on: 28 May, 2012, 13:55:18 »
Za neonske lampe nisam siguran da mi je 11 cm dovoljna širina, ali zato ti je odlična ideja za plastične saksije od cvijeća!!! Da znaš da bih mogao probati. Valjalo bi naći saksije svjetlijih boja da reflektuju svjetlost od njih u akvarijum.
No, imam i veliki problem nezavisno od materijala sa sitnim liskama i proljavštinom pošto mi je biljni akvarijum, i stalno se pumpe začepljavaju, svakih nedelju dana moram ruke u vodu da propelere oslobodim biljnih vlakana i prljavštine. :rolleyes:
Još sam na pumpe stavio nastavak plastični na koji stavljam mali sunjder ali dzaba toliko biljčica imam na propelerima da je to strašno.  :shocked:

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 June, 2018, 17:31:22

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154849
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 91
  • Online Ever: 450