Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Veličina akvarija i broj ciklida  (Read 21739 times)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Veličina akvarija i broj ciklida
« on: 23 November, 2005, 15:22:58 »
Malawi u njome,da ne bude neke pomutnje.To me pitanje več dugo kopka,pa se nadam,da čemo skupa sa nekom konstruktivnom debatom rešiti i to.
Naime kao prvo trebam reči,da nije svaki akvarij dovoljno velik za ciklide,iako neki njih drže u malim akvarijima od nekih 100l pa se ti ciklidi redovno mreste,dakle po toj logiki,nema problema.
Medjutim veličina akvarija i broj ciklida,po mom mišljenju vezan je uz niz faktora:
- dužina ciklida
- stepen agresivnosti
- aktivan ili neaktivan plivać
- voli kamenje ili prostor za plivanje
- trebaq veliku grupu ili malu
i puno još nekih faktora ukazuju nam ,da nije svaki akvarij pogodan za svakog ciklida.
Malawi ciklidi su poligamni ciklidi i treba,da ih imamo u grupi.Sad ako imamo u akvariju malo ciklida,ti ili postaju agresivniji ili pak postaju plašljivci,ista je situacija i kad imamo prekrcat akvarij,i tu su ciklidi ili preagresivni jer traže svoj teritorij ili su plašljivci,koji se samo kriju od agresivca,naravno kod krcatog akvarija trteba nam adekvatna filtracija i češče menjanje vode.
Sad se pojavi pitanje,šta je merilo nastambe ciklida u akvarij?Po nekim autorima se za ciklida prosečne dužine od 10-12 cm.preporučuje 15 l vode u akvariju /dakle 10 ciklid u 150 l akvariju/što opet ne znači,da idu svi,ciklid te dužine u takav akvarij,jer imamo i NeM'bune,koji traže veče akvarije,izričito zbog aktivnog plivanja.
Naravno,da se kod malih akvarija /150l jeste mali za ciklide/ stvarno gleda,da su to kompatibillne ,mirne vrste koje se lepo podnose medjusobno.Ako stavimo predemenzioniranog ciklida u takav akvarij,taj ciklid neče dostiči svoju dužinu a neče dobiti i boje koje znamo,sve je to usko povezano.
Primjerice radi:Ad Konings preporučuje 10-tak ciklida iz grupe Ne M'buna u 250 l akvarij.
I kad se biraju ciklidi za naš tank,100% bolje je kupiti tri vrste po 5 primerka,negoli 5 vrsta po 3 primerke.
Ipak primarni su uslovi jako bitni za dalji dopbar razvoj ciklida,što je nenaposletku i naša briga.
Eto ja toliko,ma da ,ovo moram napisati,i ja sam u početku sve što je bilo od Malawi ciklida hteo imati i imao sam,mada u prekrcatom akvariju desilo se ,što se moralo desiti,pa čovek nekako sa godinama bavljenja tim ciklidima,zna ,da ima mera u broju ciklida i to kasnije se i pridržava.
Sad eto kraj moje gnjavaže,ako ima koja kritika,dopuna,ideja,savjet,samo napišite,skupa čemo znati više

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
Re: Veličina akvarija i broj ciklida
« Reply #1 on: 23 November, 2005, 15:53:09 »
Nema sta preterano da se doda osim da se diskutije...

...po meni litraza nije toliko bitna koliko, na prvom mestu, duzina pa onda povrsina dna akvarijuma!

Akvarijum u obliku kocke od 60x60x60 je zapremine 216L ali je veoma nezahvalan za drzanje vecih ali i agresivnijih ciklida uopste.

Akvarijum 120x40x30 ima identicnu litrazu kao gore navedeni ali je izuzetnih dimenzija za drzanje mnogih vrsta ciklida!  U takvom akvarijumu mogu da se 'sepure' i neki tzv plivaci ali i grupica dve mbuna.

Dalje sledi dekoracija istog.  hobisti cesto urede akvarijum pa onda krecu u nabavku ciklida sto je pogresno, naravno, samo u smislu maksimalne utilizacije prostora u aq.  Ako se dekoracija prilagodi 'niche'-u svakoj vrsti ponaosob onda je veca verovatnoca da ce u akvarijumu biti kakva-takva harmonija.  Dobar set-up omogucava i drzanje veceg broja razlicitih vrsta ciklida...

...

Offline Miner

• Član
« Reply #2 on: 23 November, 2005, 15:59:18 »
Pored navedenog, Bojko, u obzir treba uzeti i akvarijumsku tehniku. Ovde prvenstveno mislim na kvalitet filtracije akvarijumske vode. Naravno, i to ima svojih granica, kako po pitanju protoka, tako i kolicini filtracione mase.
Moje misljenje je da ne postoji univerzalno pravilo o broju riba za odredjenu zapreminu akvarijuma. Ipak, treba imati granice, razumne, do kojeg broja riba treba ici.
Svaki akvarijum cini jedan vrlo slozen biohemijski sistem, koji nazalost u velikoj meri zavisi od tehnicke podrske raznoraznih uredjaja. Ovakvi sistemi kada se napregnu do odredjene granice mogu da dozive "lom" usled jednostavnog iskljucenja ili nestanka struje. Zato treba biti obazriv. i po ovom pitanju.
Postoje razlicita misljenja po pitanju protoka filtraciong sistema, po kolicini filtracione mase... Jedni su misljenja da je optimalno urediti filtracioni sisem tako da protok istog bude oko 5.5 puta zapremina akvarijuma na cas. Za razliku od njih postoje oni koji su misljenja da je bitnije imati vecu kolicinu filtracione mase odnosno korisnih bakterija.
Takodje razlicite vrste ciklida imaju svoje delove akvarijuma gde obitavaju ili uzimaju hranu. Tako da i ovo moze uticati na broj ciklida u jednom akvarijumu. Ovde bitnog uticaja moze imati dimenzije i oblik osnove akvarijuma, dekoracija akvarijuma.
U svakom slucaju treba zadovoljiti dva oprecna zahteva: dovoljno veliki broj ciklida da bi se agresija smanjila na njmanju mogucu meru i dovoljno mali broj da bi takav sistem bio biohemijski stabilan.
Postoje preporuke da 1 cm duzine ribe odogovara 1 litar ili 0.75 litara akvaijumske vode. Svaki akvarijum, odnosno njegovu zapreminu treba umanjiti za 20-30% zbog podloge i dekoracije, pa onda preostalu zapreminu treba uzeti u obzir.
Svaki ljubitelj ciklida uvek treba da ima na umu da je bolje imati vise primeraka jedne vrste, nego manje primeraka vise vrsta.

Offline frle

• Značajni član
« Reply #3 on: 23 November, 2005, 19:42:56 »
i sta ja sada da radim? Imam 200 l, 39 riba, a 7 vrsta, a svidja mi se jo najmanje 30 vrsta

Offline Silvester

• Veoma napredan član
« Reply #4 on: 23 November, 2005, 20:16:03 »
Frle, tako to pocinje, a onda ne prestajes da razmisljas o novim i vecim aq. U svakom slucaju ne ubacuj vise nista, a kad malo poodrastu odabraces jedno 4-5 vrsta, a ostale ces vec nekako udomiti jer se ciklidiotarija jako brzo siri. :-)

Offline MILPER

• Veoma napredan član
« Reply #5 on: 23 November, 2005, 20:17:18 »
Pravi jos jedan,veci akvarijum.... :)  :-D

Offline dr.Lucky

• Veoma napredan član
    • Sve o MUŠIČARENJU na jednom mestu
« Reply #6 on: 23 November, 2005, 20:47:41 »
Upavo to, nema ti druge!
Dala baba dinar da udje u kolo, a sada...
(sada nema prigoden slicice)!
Is it wrong to be strong Brotherhood

Treba kupiti semenke, jer one oće semena

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Razmišljanje
« Reply #7 on: 09 January, 2009, 11:36:36 »
Čitam ja neke starije postove o nekim ciklidima i primerice piše da za jedan par treba 70 l akvarij.A sad mi se pojavi pitanje, no o tom kasnije ništa ne piše, šta ako imamo mi 4 parova, jel to znači da treba akvarij 280 l ili 120 litara.Naime problem jeste u tome, da akvarista dobija informacije koliko litara treba neki par ali nigdje nema nekih adekvatnih informacija šta u primeru da bismo mo želeli imati više parova.No opet neki akvaristi predlože u takvom primeru, da se prosto rekne 1cm = 10 l vode i na taj način prave i akvarije.
Mislim kako vi to rešavate?

Offline silwert

• od danas drzim i japanke
  • Veoma napredan član
  • F0
Re: Razmišljanje
« Reply #8 on: 09 January, 2009, 11:46:34 »
pa to je lako ako za jedan par treba 70 l za dva para ce biti 140l dok za tri para je 200l
sto vis parova to samo duzi aq jer ce onda svako da organizuje sebi jedan deo aq za svoje potrebe i nkom nece biti frka ,dok ne budu se mrestili
mada sam cuo da  jednoj ribici treba cak 5l vode da bi normalno zivela zamisli samo 100 neonkica  :) :)
a ono 1cm = 10 l sta ako imam 100neonkica od po 2 cm ;D
pa one mogu da stanu sve u 200L i da im je prazan aq
kako bi racunali onda za diskuse po obimu ili duzini takodje za skalare
ili jos bolje za kada imamo Mastacembelus erythrotaenia koju zelim da nabavim

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Re: Razmišljanje
« Reply #9 on: 09 January, 2009, 11:53:45 »
Druže Silwertu ne mogu se složiti sa tobom, ipak koliko mi je poznato to ne ide tako...matematički...Ipak veličina akvarija zavisi od puno faktora, koje bi trebalo prihvatiti / ponašanje, društvo, ../ i ima neki ciklidi koji mogu biti u više parova, a akvarij samo malko veči ko za jedan par.
Kad sam napisao 1 cm -10 l vode mislio sam na ciklide, valjda je to ciklidni forum :) i nisam imao neonke u vidu.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
23 January, 2018, 05:00:47

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [21 January, 2018, 15:23:53]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]