Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Malo o podjeli ciklida u vidu na ishranu  (Read 23081 times)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Re: Algojedi i carnivori te ishrana
« Reply #20 on: 10 November, 2007, 21:11:55 »
U samome jezeru Malawi imaju razlčite vrste algi,koje služe kao hrana pretežito M'buna ciklidima.Tako imamo u samome jezeru sledeče alge:
Plavozelene Calotrix
Zelene alge Cladophora Glomerata
i kremenaste alge Diatomeja
I naravno ciklidi su tekom dugih godina,možda stolječa ili više njih razvili  svoju unutrašnju ili tzv.farinegalnu čeljust.Ta čeljust jeste jedan od karakterističkih znaka ciklida.Naravno svaki rod ili maltene vrsta jede samo odredjenu vrstu algi na odredjenom teritoriju i kad su na toj teritoriji skupa m'bune,koje ipak jedu drugčije algi,tada nema nikakve svadje.,no situacija je puno opasnija,kad dodje grupa koja se hrani algom,koju več jede neka vrsta nastanjena na tom regionu.
Sad nije mi jasno,da bih se neka stvar,mislim na tu čeljust u samo par godina,u akvariju sasvim izgubila na vrednosti,mislim,da to tako brzo ne ide i da se ciklidi ipak služe njome i u akvariju,jer hteli ne hteli služi za proždiranje hrane,ama kakva več bila.I da odgajivači na svake toliko dodaju divljace iz prostog razloga,da se malo promeni linija,jer neko dugo mreščenje u "komšiluku" nije baš najbolje,ako se ugleda na dužinu ciklidiča i posledično deformitet,koji nastade ako se to duže vremena radi.Naravno odgajivači imaju puno više ciklida i akvaristi se ne mogu ugledati na njih,i da oni ,odgajivači trebaju i "svežu krv" jer tamo su bitni ciklidiči za tržiste pa ima ženka takoreči nonstop malce,što opet dovodi do ......
Ako nastavim sa pričom o ciklidima u akvariju,mogu samo reči,da se oni koriste svojom drugom veštinom,koja jih izdvaja od ostalih riba,to jest inteligencijom.Mi nekako zaboravljamo,da su ciklidi jako inteligentne ribe i da su sposobne se u akvariju jako brzo adaptirati,kako na uslove tako i na ishranu.kad je reč o ishrani,možda je ipak bolje hraniti ,kad imamo i herbovore,kako i carnivore ,samo hranom radjenoj na biljni bazi,ipak carnivori imaju manje problema sa varjenjem te iste,kako bih bilo obrnuto,hrana bogata na proteinama,teško za herbivore ciklide.I sad dolazi zanimljivost,da ciklidi u akvariju u samo jednoj turi hranjenja,sa strane akvarista,dobiju više hrane,negoli čitav dan grebajuči za algama u prirodi.Naravno posledica toga se pokazuje u dužini,jer su ciklidi u AQ u prosjeku i do 30% veči od vršnjaka u prirodi,a ima i nekih loših pojava,kao što je nenormalno razvijeno telo u proseku sa unutarnjim organima,da jim crevni sistem više rada,i na kraju i da se ugoje pa neče da se mreste.
A šta reči za kraj.....uživajte u ciklidima :)

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
Paedophagy
« Reply #21 on: 15 August, 2008, 05:19:19 »
http://en.wikipedia.org/wiki/Paedophagy

Nisam znao da postoji ova vrsta specijalizacije u ishrani ciklida. U pitanju su ciklidi koji se hrane ikrom ili mladju ustonosa. Konkretno u pitanju su ciklidi koji agresijom prazne usta ustonosama i jedu njihovu mlajd ili ikru. Ovo je jos jedan od primera biz. evolucije u tehnikama ishrane ciklida.

Navedeni su sledeci primeri:

Tanganyika: Haplotaxodon i mozda Greenwoodochromis bellcrossi
Malawi: Caprichromis, Hemitaeniochromis i Naevochromis
Ostalo: Etroplus maculatus
Pozz
Piroman

Offline TiTech

• Početnik
  • *
  • New World Cichlids
    • Akvarij.NET - Forum
Re: Paedophagy
« Reply #22 on: 19 August, 2008, 02:38:59 »
Zanimljivo, iako se to maltene svakodnevno desava u nasim akvarijima, nisam znao da su neki ciklidi bas specijalizirali takav nacin ishrane!

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
« Reply #23 on: 19 August, 2008, 13:47:52 »
Pseudotropheus crabro se u prirodi takodje hrani ikrom drugim riba, bar sam tako citao... Ali u akvarijumu su klasika kao i sve ostale ribe...
C.C.A.

Offline ducia

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
« Reply #24 on: 19 August, 2008, 15:14:29 »
Koliko se ja secam ovo je vec pominjano na sajtu. Kad budem imao vise vremena linkovacu temu.
Is it wrong to be strong Brotherhood

Offline ducia

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
« Reply #25 on: 19 August, 2008, 15:18:08 »
Evo trebalo mi je manje vremena nego sto sam mislio.

http://ciklidi.org/forum/index.php?topic=1751.0

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #26 on: 19 August, 2008, 17:50:47 »
Bravo Ducia!
Znao sam da Piroman otvara duple teme!  ;)

Offline ducia

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
« Reply #27 on: 19 August, 2008, 22:30:45 »
Bravo Ducia!
Znao sam da Piroman otvara duple teme!  ;)

Nije poenta da piroman otvara duple teme nego da brzo zaboravlja, ali zato ima nas koji malo duze pamtimo i tu smo da ga potsecamo  ;)

Elem da se vratimo na temu (a to nije piroman).

Najgore je sto se secam da sam negde video jako dobru ilustraciju samog cina napada i kradje malaca, ali nikako ne mogu da se setim gde pa da linkujem. Zato cu probati da prepricam. Znaci riba koja napada se postavi ispod zenke koja nosi, zalece se i udara glavom u podbradak tu zenku i tako joj iz usta izbacuje malce, koje onda na brzinu pohvata pre nego sto majka uspe da ih ponovo sakupi u usta.
Ako je neko video istu ovu ilustraciju i moze da se seti gde, neka postuje.

Offline Duki

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • Wildfang Novi Sad
« Reply #28 on: 20 August, 2008, 01:58:46 »
To si samo ti video  ;D ;D ;D
C.C.A.

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #29 on: 20 August, 2008, 09:44:35 »
Video sam i ja doticnu ilustraciju na ciklidi.org ali Lucky NIJE okacio stare slike...

Debeli Ljoticu, samo za tebe dupla tema :) :) :)

Pozz
Piroman

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
18 December, 2018, 22:51:47

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154937
  • Total Topics: 9364
  • Online Today: 84
  • Online Ever: 450