Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Malo o podjeli ciklida u vidu na ishranu  (Read 22073 times)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Malo o podjeli ciklida u vidu na ishranu
« on: 22 November, 2005, 22:05:26 »
Jesam napisao naslov no.....
Nekako se uvek napiše:taj se ciklid hrani algama,taj biljem,pa rekao da napišem po latinski,da kad pročitamo tu reč znači čemo o kakvoj se ishrani radi :
herbivori - biljojedi
limnivori - algojedi
omnivori - svaštojedi
piscivori - ribojedi
insectivori - insektojedi
carnivori - mesožderi
molluskivori - pužojedi
ovivori - jedu jajašča mladih  još u ustima ženke  
eto toliko malo...

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
Re: Malo o podjeli ciklida u vidu na ishranu
« Reply #1 on: 23 November, 2005, 01:35:23 »
Dobar post Bojko!!!

Stvarno dobar!
Pozz
Piroman

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Algojedi i carnivori te ishrana
« Reply #2 on: 30 December, 2005, 23:19:56 »
Eto neka to bude zasad samo razmišljanje,a i naslov jeste malo "off".
Šta je poanta toga posta,eto
Algojedi ti ciklidi prčkaju po skalama i jedu alge,mislim u prirodnom okruženju i onda ih uvate.Naravno da se te ciklide ne hrani više algama,nego veštačkom hranom,naravno ti se ciklidi mreste,mladj se takodje hrani ,recimo artemijom i kasnije kad dodje u akvarij različitom vrstom hrane,koja je akvaristi kod ruke.I tako semi je javilo pitanje,šta se dešava sa probavnim traktom tih ciklida,koji eto neki uopšte ne znadu za njihovu pravu hranu,u tom slučaju alge.Mnogo pitanja se javi,da li se im promene sokovi u stomaku,dali creva drukčije rade ili je sve to isto,pa se onda samo razbole zbog neke neadekvatne hrane.
Isto pitanje se mi javi kod karnivorih ciklida,oni imaju kratak probavni trakt,pa ako ih imamo skupa sa biljojedima,ima li ta hrana /recimo sa manje proteina/opet neki loš učinak na stomak i probavni trakt,dali dobiju sve potrebne mikrotemakro elemnte,jer carnivori brže "obrade" hranu,naravno tih pitanja ima malo more,no zanimljvo bi bilo čuti i neka mišljenja,jer eto,da se nadje neki odgovor,na pitanjeDa li se i probavni trakt adaptira na neke nove uslove ili ne.
Jer i tako čemo biti i bliže nekom razjašnenju -Govedje srce da ili ne u ishrani.

Offline dr.Lucky

• Veoma napredan član
    • Sve o MUŠIČARENJU na jednom mestu
Re: Algojedi i carnivori te ishrana
« Reply #3 on: 31 December, 2005, 14:34:16 »
Ovo pitanje zahteva ogromno pisanje i konsultovanje par knjiga iz biohemije. Posto su ovih dana razliciti blagdani, ostavicu za par dana. A onda ce te dobiti moje vidjenje stvari po ovom pitanju i obrazlozenje zasto sam ja pobornik zive hrane i govedjeg srca (samo za juznoamerikance)
Is it wrong to be strong Brotherhood

Treba kupiti semenke, jer one oće semena

Offline kiboree

• Član
  • Sine moj... Bio sam tamo kad nebo je gorilo...
Mbune - mesozderi?!
« Reply #4 on: 21 July, 2006, 01:21:05 »
Moze li mi neko reci jeli ovo tacno ili ne?
Cini mi se da nije navedeno o kojim se vrstama radi,cak sta vise steako sam utisak da se radi o svim munama uopste..
Znam da ima nekih koje su predatori,ali da li se ovo odnosi na sve njih?
MEAT-EATING MBUNA??
Umesto jakne, vojnička bluza... Navike mnoge život promeni... Kako se brzo ovde odraste... Četa korača u meni...

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Re: Mbune - mesozderi?!
« Reply #5 on: 21 July, 2006, 09:51:50 »
Pa u biti M'bune nisu mesožderi,no ima neka iznimka u vidu vrste Genyochromis mento /Trewavas 1935/ koji se hrani krljustima i perjama ostalih M'buna.

Offline Preki

• Značajni član
  • Pa ti sad zamisli kakav li mu je tek ćale !
« Reply #6 on: 21 July, 2006, 12:22:39 »
Pa ni on nije bas neki mesozder, po meni ni krljust ni peraja nisu meso.

Offline Brca

• Značajni član
  • S.S.K.
« Reply #7 on: 21 July, 2006, 16:10:26 »
Svaka m'buna ce halapljivo prozdreti ponudjenu hranu(bilo mesna ili biljna),samo je pitanje kako na iste deluje.U prirodi 90% hrane im sacinjavaju alge i sl.,pa se treba ravnati prema tome-bar priblizno.Ne moram ni da spominjem zlokobni bloat.

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #8 on: 21 July, 2006, 17:36:40 »

Preki wrote:
Pa ni on nije bas neki mesozder, po meni ni krljust ni peraja nisu meso.

Moje viđenje stvari:

Pa pretpostavlja se da lepidofagi ciklidi (a medju njima i G. mento) otkidaju krljušt zbog komadića mesa koji tom prilikom ostaju vezani za krljušt. Sama krljušt je gotovo nesvarljiva, odnosno samo njen mali ddio jeste.
Na osnovu ovoga G.mento je čist mesožder.

U onoj osnovnoj podjeli na biljojede, svaštojede i mesojede životinje koju smo svi u toku školovanja učili iz Biologije, među meswojede vrste se ubrajaju i životinje koje se hrane insektima i njihovim larvama.
Prema toj podjeli sve mbune koje se hrane insektima su takođe mesojedi. Npr. Caeruleus. Pa tu je i P.crabro i neki drugi.

Ali ako uzmemo u obzir da je broj mbuna koji se hrane na ovaj način veoma mali i da sa izuzetkom G.mento oni nisu skoncentrisani samo na tzv. mesnu hranu onda i ne možemo govoriti o njihovoj kategorizaciji na mesojede vrste već prije svaštojede sa akcentom na insektima, ektoparazitima itd.

Offline kiboree

• Član
  • Sine moj... Bio sam tamo kad nebo je gorilo...
« Reply #9 on: 22 July, 2006, 02:21:17 »
Pa u biti M'bune nisu mesožderi,no ima neka iznimka u vidu vrste Genyochromis mento /Trewavas 1935/ koji se hrani krljustima i perjama ostalih M'buna.

Na taj podatak sam i sam naisao iscitavajuci vase ppostove po tom pitanju,zbog toga me je i pomalo iznenadio ovaj podatak....... CIKLID_133
Umesto jakne, vojnička bluza... Navike mnoge život promeni... Kako se brzo ovde odraste... Četa korača u meni...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
18 January, 2018, 22:33:21

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]