Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: *** izbora riba za 400 litara  (Read 5536 times)

Offline Goce

• Početnik
  • *
*** izbora riba za 400 litara
« on: 18 April, 2012, 20:07:44 »
Zdravo na site,jas sum Goce od Skopje. Uspeav da nabavam Aquarium 140 dolzina. 40 sirina i 70 visina....veke 2 dena barav na internet kakvi ribi da pocnam da cuvam vo nego .Razmisluvav da go napravam Tetra so mnogu trevi i celi jata neon tetri , potoa se mislev za Skalari i odednas dojdov na ovoj forum i se Zaljubiv vo Ciklidite..potocno vo Malawi mbuna ciklidite.. Citav po temite na forumov i dojdov do zaklucok deka dimenziite na mojot akvarium se solidni .

Ve molam dokolku ste raspolozeni  da mi kazete koi kombinacii na ciklidi se dobri za mojot akvarium , mnogu mi se dopadnaa demasoni no nekade na forumot procitav deka ne bile za pocenici  .

isto taka ako moze da mi kazete kakva pumpa da kupam dali e potrebna Atman Kanister ili moze nesto poeftino .. kakov greac .. neonki .. i sl .. bi vi bil blagodaren na sekakvi informacii

Se razbira deka ke gi iscitam site temi ne sum mrzliv .. no i tuka bi sakal da mi dadete sovet ..

golem pozdrav do prekrasniot Forum .
« Last Edit: 28 November, 2012, 17:25:18 by nedara »

Offline frontosa

• Član u razvoju
  • **
Re: Potreben sovet za Malawi
« Reply #1 on: 18 April, 2012, 20:30:59 »
Pozdrav. dugo sam drzao malawce iako sam nedavno presao na frontose. tako da ti iz iskustva mogu dati par savjeta. slabo razumijem makedonski no shvatio sam otprilike sto te zanima.
Prvo mislim da ti je akvarij premal za mbune, sto ne znaci da ih ne mozes imati no to ne bi bilo to. oni ti vole puno kamenja , spilja , prolaza tako da ce ti ostati svega 90 do 100 litara vode kad opremis malawi. imao sam vrsta mbuna da ni sam neznsm koliko i nikad nisam imao problema ni s jexnom vrstom osim s demasonima. Pa ti vidi. grijac uvjek bolje sto jace. filtrcija kroz filter materijal bar 5x litraza akvarija kroz sat vremena plus jos protoka sa stream pumpama no kako imas nanji akvarij pojacaj filter cirkulaciju jos jace pa ti stream ne treba.

Offline frontosa

• Član u razvoju
  • **
Re: Potreben sovet za Malawi
« Reply #2 on: 18 April, 2012, 20:34:09 »
Slucajno sam postao prerano.
Ishrana sto vise spiruline u tabletama listicima uz dodatak sto raznovrsnije hrane za mbune.
Promjena vode jednom tjedno do 30%
To bi bile osnove ostalo slobodno pitaj

Offline zika555

• Početnik
  • *
Re: Potreben savet za Malawi
« Reply #3 on: 18 April, 2012, 21:29:00 »
pozdrav Makedonac :) evo i ja sam pocetnik sa malo vecim stazom, ali cu ti ipak dati savet... Lepo procitaj sve na forumu imas sve o mbunama, pogledaj akvarijume clanove i napravi nesto slicno, a sto se tice riba najbolje napisi koje ti se ribe svidjaju pa ce ti ljudi reci da li je kombinacija riba dobra ili ne... I da ne bih se slozio sa Frontosom da ti je akvarijum premali, po meni su dimenzije pristojne jedino sto je akvarijum malo dublji ali ne moze da skodi... Poz

Offline Goce

• Početnik
  • *
« Reply #4 on: 18 April, 2012, 21:42:16 »
kako sto sam vec procitao da je za ciklidima bitna duzina akvarium pa mislam da je 1.4 m bas solidno . sad sam malo zbunjen za to da je potrebno svaki 7 dana menjati 30 % vode iz akvarium . pa pitam dali je to zadolzitelno i dali to mora da se uradi za svaki akvarium bez razlika kavi pumpe i filtri se koriste...

Offline DejaNS

• Član
« Reply #5 on: 19 April, 2012, 00:04:10 »
Voda se mora cesto menjati. Ja menjam 30% dva puta mesecno i imam zdrave ribe i uspesne mrestove. Ako ti je zgodno, mozes i cesce menjati vodu, npr. na 7, 10 dana. Srecno!
Riba što pliva u dva pravca!

Offline Nachevski

• Član u razvoju
  • **
« Reply #6 on: 19 April, 2012, 02:07:11 »
dobredojde kolega :)

Prvo mislim da ti je akvarij premal za mbune, sto ne znaci da ih ne mozes imati no to ne bi bilo to. oni ti vole puno kamenja , spilja , prolaza tako da ce ti ostati svega 90 do 100 litara vode kad opremis malawi.

frontosa jesi li procitao sta si postirao?! od 392L vode kad opremi ke mu ostanu samo 90-100L?!  :huh: to ti u prevod znaci da celi akvarijum do vrv napuni sa kamenje... cak i tad imace vishe od 90L vode.. neznam koliko iskustvo ti imas ali ovo misljenje nije ti bas u redu!

Goce, dimenziite ti se super za malawi,  bolje bi bilo da si idel malce poise vo sirina nego vo visina ali ok, visinata ne e mn bitna za ciklidite a siranata igra uloga (mojot e 130x45x55h i nemam nikakov problem!). za filtracija ne ke e loso da ides so sump ako imas prostor ili so jak kanister, pr nad 2000L\h. greac 300W ti e sasvim dovolno! za izbor na vrsti imas mnogu.. zavisi sto sakas, i kakvi boi sakas ali i kaj nas vo MK imas dobar izbor na ribi. vo ovaa litraza edno 6-7 do 8 vrsti 4-5 edinki bi bilo fantazija! menjavanjeto na voda barem 30% na 2 nedeli e pozelno zaradi toa sto ja osvezuvas starata voda so nova, gi usisuvas ostatocite od pesokot i sl.
dobra odluka si donel so ciklidive i samo napred!

Offline frontosa

• Član u razvoju
  • **
« Reply #7 on: 19 April, 2012, 07:37:32 »
Ja sam skontao da je 140l sory

Offline frontosa

• Član u razvoju
  • **
« Reply #8 on: 19 April, 2012, 07:40:06 »
Slabo znam makedonski pa sam mislio da ono 140 dolzina znaci 140 litara jos jednom isprika. pa pobogu moj je bio 400l i vise nego dovoljno. hvala sto ste me ispravili ! :lipsrsealed:

Offline drgoran

• Član
« Reply #9 on: 19 April, 2012, 08:14:14 »
Pozdrav makedonac. :)

Taj tvoj aq je,izgleda mi,pravljen za diskuse.Duzina je ok,sirina je na krajnjim granicama a visina je bespotrebno velika za ciklide.
Sto se filtracije tice,bolja filtracija=redje menjanje vode,slabija filtracija=cesce menjanje vode.
Pogledaj malo po forumu kako su ostali clanovi resili to pitanje.Ima dosta tema o tome.

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
25 June, 2018, 19:17:44

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154852
  • Total Topics: 9344
  • Online Today: 88
  • Online Ever: 450