Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: o Botia-ma  (Read 17937 times)

Offline saulosi

• Napredni član
o Botia-ma
« on: 20 November, 2005, 18:18:27 »
Zelio bih da cujem vasa misljenja po ovom pitanju ljudi.

Postoji dosta protivnika ove kombinacije i uopste drzanja ciklida i vrsta iz roda Botia, pre svega zbog naravno suprotnih naravi koju ove dvije potpuno razlicite familije posjeduju i da je to stetno prije svega za Botie koje u zajednickom zivotu sa ciklidima dozivljaju stres isl.
Moje iskustvo govori drugacije, iako sam imao samo jedan primjerak ove vrste u akvarijumu sa Mbunama, cak je za 3 godine fino i napredovala a i jako se fino slagala sa ciklidima.
Postoji dosta polemike oko zajednickog drzanja ovih vrsta, a i nekih oprecnih stavova medju iskusnijim ciklidasima.
Zanim me ko je od vas drzao Botie sa ciklidima i koja su vasa iskustva u tome, koliko je kom. imao u akvarijumu, koje velicine isl.
« Last Edit: 20 August, 2013, 13:57:18 by nedara »

Offline daba

• Konsultant
  • Značajni član
  • Darko Babić
Re: Botia Macracantha
« Reply #1 on: 20 November, 2005, 20:23:51 »
Ja vec 2 godine drzim zajedno Botie i ciklide bez ikakvih problema.Ali mislim da je sustina "harmonicnih" odnosa medju njima to sto su od samog starta zajedno-tako da su potpuno naviknuti jedne na druge.
Staviti medju odrasle ciklide novu ribu u vidu Botie-mislim da ne bi proslo sa sretnim ishodom,mada ni Botie nisu "naivne" kako izgledaju jer imaju par pokretnih bodlji ispod ociju koje mogu poprilicno da ubodu i coveka koji bi ih uhvatio u ruku.

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #2 on: 20 November, 2005, 21:40:37 »
Da one imaju te bodlje ali mislim da nisu u stanju da ih upotrijebe protiv ciklida, a mislim ni da oni nisu svjesni da ona ima bodlje. Koliko znam ove bodlje imaju prvenstvenu ulogu da je zastite od vecih predatora prilikom ugriza isl.

U mom iskustvu sa ovim ribama pokazalo se da su ciklidi vec nakon par ugriza koje su dobili prilikom borbe za hranu sa Botiom shvatili da ne treba previse da se igraju sa njom.
Drago mi je da cujem da i ti Dabo sa uspjehom gajis Botie i ciklide, pretpostavljam da su u pitanju Macracanthe.Koje vrste ciklida imas u tom akvarijumu i kolja je zapremina istog?

Offline piroman

• Gubitnik vremena
  • Samosapacenje me je dovelo do ovde...
    • piroman.rs
« Reply #3 on: 20 November, 2005, 21:44:03 »
Moje botie su izginule ko zecevi za manje od nedelju dana, kada sam ih ubacio u Malawi akvarijum...

Vidjao sam na vise mesta botie sa cikldiima, ali su to uglavnom bili Americki ciklidi...
Pozz
Piroman

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #4 on: 20 November, 2005, 21:46:09 »
Izgleda da je, kao sto je Daba rekao vazno da od pocetka budu zajedno u akvarijumu sto je sigurno u vezi sa tim da ciklidi jos nisu uspostavili teritorijalnu hikerarhiju u tom trenutku.

Offline MILPER

• Veoma napredan član
« Reply #5 on: 21 November, 2005, 00:07:19 »
Ja sam prosao isto kao i Piroman..... CIKLID_150

Offline daba

• Konsultant
  • Značajni član
  • Darko Babić
« Reply #6 on: 21 November, 2005, 08:45:03 »
Zapremina mog aq je 430 litara i u njemu je oko 30 uglavnom Malawi ciklida velicine od 6-16cm.

Offline alzo

• Tropheus rule
  • Veoma napredan član
    • paraciklidi.org
« Reply #7 on: 21 November, 2005, 09:57:12 »
Ne zaboravimo da su Botie (F0) cesto i nosioci raznih crevnih parazita...koji cesto mogu biti pogubni za ciklide!

p.s. Inace, za mene jako interesantne i lepe ribe!

Offline saulosi

• Napredni član
« Reply #8 on: 21 November, 2005, 11:59:41 »
Dabo fino drustvance  :))

A takodje u 90 % slucajeva po kupovini dobijaju Ich, sto za one koji vole rizik iznaju da se nose sa njim nije problem.

Offline MILPER

• Veoma napredan član
« Reply #9 on: 21 November, 2005, 14:13:32 »
Moje Botie su bile oko 5-6cm....kupio sam 8 komada.....
4 za moj bivsi Malawi (300l), gde su ih ciklidi smatrali hranom i ubili ih za 5 minuta....nisam cak uspeo ni da ih pohvatam....
Ostale 4 su bile u 140 litara sa demasonijima,mpangama i karleusima, velicine oko 2-3 cm....
Iako su bili duplo manji,tukli su ih do smrti....Izdrzale su oko mesec dana....

To je moje iskustvo....

...SAMO CIKLIDI U CIKLIDNOM AKVARIJUMU...

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
18 July, 2018, 01:09:41

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348