Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Bonsai  (Read 9285 times)

Offline dita71

• Značajni član
  • Malawi, Tanganyika and Victoria
    • http://www.youtube.com/watch?v=wV0wPBYDQ6Y&feature=related
Re: Bonsai
« Reply #10 on: 02 April, 2012, 16:34:38 »
Pozdrav Miloše,pozdrav i za ostale drugare,sve si ti to Miloše lepo rekao vidi se da te je Gucunski lepo naučio :) imam i ja jednu njegovu biljku tačnije rečeno Fraxinus ornus ili ti crni jasen radjen u stilu šiban vetrom jako lepa biljka.Za Mareta moram reći da si izabrao jako tešku biljku za držanje-održavanje a to je zbog toga što biljka voli vlažniji i topliji vazduh oko nje ne toliko u zemlji naročito je to problematično zimi kada večina ljudi ima centralno grejanje i u stanu im je dosta suv vazduh to je pogubno za biljku.Ja imam isto u stanu centralno i imam sobni bonsai Ficus retusu i taj problem rešavam tako što mi je bonsai iznad akvarijuma i samim isparavanjem vode biljka dobija potrebnu vlažnost.Biljka je inače stara oko 30 godina.Drugi problem je što te sve biljke koje se kupuju u cvećarama i garden centrima su komercijalne što znači da su uz pomoć hormona ubrzanim rastom za kratko vreme došle za prodaju ali posle svega mesec do dva kada prestane dejstvo hormona biljka se suši i propada.
Najbolje biljke za početnike su naši domaći brestovi Ulmus minor i obična živa ograda ili ti ligustrum biljke trpe jako orezivanje korena i krošnje i sve greške u oblikovanju se mogu brzo ispraviti za dve do tri godine jer biljke brzo rastu.
Eto to bi bilo to za početak moglo bi se studije napisati o odgajanju bonsaija ali kao što reče Miloš zatrpali bi forum.Sve što vas interesuje možete pitati i na našem sajtu www.bonsai.org.rs/forum vrlo rado ćemo vam odgovoriti na sve što vas interesuje.Inače ko je iz Beograda može doći i na naše redovne sastanke svake druge srede u 18 časova u prostorije Botaničke bašte uvek su tu praktični radovi na biljkama orezivanje,presadjivanje,ožičavanje itd a sve u skladu sa kalendarskom godinom-vremenom kada su i dozvoljeni navedeni radovi.Još jedan pozdrav za društvo.

Offline duzzd

• Veoma napredan član
  • Kragujevac
« Reply #11 on: 02 April, 2012, 18:04:14 »
Pozdrav Zorane, drago mi je da si se ukljucio u temu. Lakse mi je kada znam da nisam sam  :)
Malo Gucunski, malo bonsai.org.rs, malo logike, puno sam slusao, puno sam pitao i eto :)  lako je nauciti, ako imas zelju.

Ovih dana zavrsavam police na terasi pa cu predstaviti jos neku biljcicu.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #12 on: 02 April, 2012, 18:24:14 »
Bonsai drvca me izuzetno privlače već godinama i malo je falilo da se ozbiljno priklonim tom hobiju. Kada sam se skoro odlučio da počnem, nekoliko prijatelja su mi rekli sledeće: ''Šta će ti ta mala drva, to je za Japance koji nemaju prostora, ti imaš veliko dvorište, sadi prava drva i uživaj u njima!''  :huh: ...i eto ostadoh zaluđen kaktusima, kao i običnim dvorišnim poslovima koji su najčešće obično uređivanje.

Još ranije sam saznao da postoje biljne vrste koje se vrlo lako održavaju i preporučuju početnicima za početak bavljenja ovim hobijem, pre svih mislim na ''živu ogradu''. Čak sam pre 2-3 godine uspešno gajio i iživljavao se nad njom (orezivanje, premeštanje, mučenje sušom...) i sad sam je ostavio na miru, normalno zasađenu u dvorište.
Prošle godine sam probao da uzgojim mlade Taxodium-e i ''hrast'' u normalnoj/dubokoj saksiji!  ;) i zabrljao...

Mene kao neupućenog hobistu interesuje kako to da biljka preživi u onako maloj posudi, pogotovo što se tako mala količina supstrata brzo osuši... pogotovo ako se biljci prilikom premeštanja skraćuje ona glavna korenova ''žila'' koja ide vertikalno na dole i koja bi trebalo da je primarna u korenskom sistemu?

Offline duzzd

• Veoma napredan član
  • Kragujevac
« Reply #13 on: 02 April, 2012, 18:43:05 »
Koliko znam tvoji kaktusi su manji od vecine bonsai stabala koje si mogao da imas, ne vidim logiku u tvojoj odluci  :rolleyes:

Biljka prezivljava zato sto se svakodnevno zaliva (ukoliko je potrebno) pa je isusivanje supstrata tako prevazidjeno. Takodje, biljci se dodaju sva potrebna djubriva pa je sa tim i resen problem manjka hranljivih materija.

Sto se tice secenja korena, greska je da se biljka hrani velikim korenovim zilama. Biljka se hrani onim najsitnijim zilicama, tako da te velike zile samo zauzimaju prostor u inace maloj posudi za bonsai, pa ih zato secemo.

Nemaju sva stabla glavnu korenovu zilu koja ide vertikalno na dole, neke su rasporedjene horizontalno, neke se sire na sve strane a neke kao sto si rekao idu vertikalno na dole.

Ovo je odgovor samo ukratko, tema o supstratu, zalivanju i orezivanju korena je mnogo slozenija od par recenica koje sam ja napisao.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #14 on: 02 April, 2012, 21:15:55 »
Koliko znam tvoji kaktusi su manji od vecine bonsai stabala koje si mogao da imas, ne vidim logiku u tvojoj odluci  :rolleyes:

Ni ja, kad te ''uhvati bolest'' nema racionalnog razmišljanja!  :tongue:

Hvala ti i na ovim kratkim odgovorima, tako nešto sam i očekivao... ako budem hteo da čitam nešto složenije, potražiću.

Offline duzzd

• Veoma napredan član
  • Kragujevac
« Reply #15 on: 02 April, 2012, 21:28:25 »
Nista mane zarazno od ciklida ili bonsai-ja
Slobodno pitaj sta te interesuje, pomoci cu ti koliko mogu ili cu te uputiti te gde da trazis.

Offline dita71

• Značajni član
  • Malawi, Tanganyika and Victoria
    • http://www.youtube.com/watch?v=wV0wPBYDQ6Y&feature=related
« Reply #16 on: 02 April, 2012, 22:47:03 »
Da upravo tako lepo si to objasnio Miloše biljci su potrebne sitne žilice da bi preživela ljudi zato greše u početku kada izvade biljku iz prirode tada i najviše počupaju sitne žilice na biljci pa još naprave grešku odmah je posade u plitku posudu i očekuju da se biljka primi.Kada biljka ugine ljudi se razočaraju i kažu da bonsai nije za njih i da je to komplikovano.To nije tačno ljudi treba na vreme da se informišu i kao prvo uzmu iz prirode biljku kao što sam napisao ranije na primer brest i to naravno pre kretanja vegetacije sa što više korena ukoliko je to moguće biljku zaviju u vlažnu krpu dok ne dodju do kuće a zatim istu zasade u veliku posudu kako bi se biljka povratila od šoka vadjenja skrati se takodje i krošnja iste da se biljka ne napreže i sve sokove usmeri ka vrhu grana to je iscrpljuje.Biljka se zaliva redovno i ne dira najmanje dve godine.Kada se biljka bira biraju se one vrste koje imaju manje listove jer defolijacijom može se kroz godine smanjiti list 3 do 4 puta u odnosu na njene listove u prirodi.Biljke koje imaju jak vertikalni koren kao orah na primer nisu pogodni za bonsai.Biljke obavezno prihranjujemo sa prihranom za cvetnice nikako za listanje jer tada strahovito buja rast lista kao i sama masa lista što  u bonsaiju ne pije vodu.Prihranjivati uvek biljku sa nižim NPK vrednostima.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #17 on: 03 April, 2012, 10:15:35 »
Hvala i tebi Dita na uputstvima, moram priznati da sam se sad zainteresovao nešto ozbiljnije... i baš zbog toga bih krenuo sa nekim radom, odnosno pripremom biljaka. Imam u dvorištu:

- nekoliko mladih drvenastih žbunova
- 2 stara (bar 20 godina) odrvenela stabla ''žive ograde'' + par mlađih
- mlade biljke iz semena ''zlatne'' i ''plave kiše'', kao i
- mlade četinare, mislim da je ''kleka'' u pitanju.

Postaviću fotke uskoro, pa ćete mi reći šta je pogodno.  ;)

Offline duzzd

• Veoma napredan član
  • Kragujevac
« Reply #18 on: 07 April, 2012, 22:22:39 »
Sta bi sa slikama?

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #19 on: 07 April, 2012, 22:53:03 »
Biće, blam me da postavljam fotke neurednog dvorišta!  :angel:

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
20 July, 2018, 14:49:03

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348