Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Bonsai  (Read 9413 times)

Offline duzzd

• Veoma napredan član
  • Kragujevac
Bonsai
« on: 27 March, 2012, 20:05:59 »
Otvaram ovu temu sa nadom da ce se javiti jos ljudi koji gaje, vole, simpatisu ili zele nesto da kazu o bonsai-ju.

Za pocetak par slika. Tek sam poceo da sredjujem biljke, pa kako budem sredjivao, tako cu i da kacim slike.

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
Re: Bonsai
« Reply #1 on: 27 March, 2012, 21:04:26 »
Konačno...  :tongue:

Offline ljubee

• Napredni član
  • kuku lele,kuku lele,ima glavu kao tele......
« Reply #2 on: 27 March, 2012, 22:52:44 »
Evo ja jako simpatisem bonsai,ali ne znam nista o njemu :( Mogo bi neko da napise text za nas pocetnike iz prve ruke iskustvo,sta i kako poceti :)

Offline duzzd

• Veoma napredan član
  • Kragujevac
« Reply #3 on: 27 March, 2012, 23:56:08 »
I evo jos malo slika...

Offline duzzd

• Veoma napredan član
  • Kragujevac
« Reply #4 on: 28 March, 2012, 00:11:09 »
Konačno...  :tongue:
Da znas da sam oduzio poprilicno, obecavam vec dve godine, ili vise.
Na zalost, nisu mi sve biljke ovako lepo skockane, planiram jos jednu policu sa jos par komada, ali otom potom

E sad ovako, ova zima je bila previse jaka i obzirom da ja svoje biljke cuvam na terasi, ni jedna biljka mi nije prezivela  :cry: 
Moj prijatelj i mentor, Dragan Gucunski mi je poklonio ove biljke koje vidite, pa mi je skratio oplakivanje za biljkama tako sto me je uposlio oko novih  :tongue:

Ljube, sto se tice pocetaka...pitanje je koliko ti znas o bonsai-ju? Moj je savet, setaj po prirodi, setaj puno i gledaj stabla.
Kada pravis jedan bonsai, moras da imas u glavi kako izgleda staro stablo, sta ga cini lepim i posebnim. A posle dolaze na red pravila koja mozes ali i nemoras da postujes ali mogu da ti pomognu da napravis lepo stablo.

O bonsai-ju mozemo mnogo da pricamo, pa sad ne bi puno zatrpavao ovaj post.

P.S.
Morate  imati dobrog pomocnika. Bez dobrog pomocnika, nema dobrog bonsai-ja. Evo mog...

Offline mare_pa

• Član
« Reply #5 on: 28 March, 2012, 01:41:50 »
Duzzd majstore,bas sam planirao da otvorim temu vezanu za bonsai :)

Pre dva dana dobio sam na poklon jednu biljku,nemam pojma o cemu se radi,pise samo bonsai na nekoj ceduljici.Jedino sto ja znam o bonsai-u jeste da mi se jako svidja :)
Za pocetak bi mi mnogo znacilo da saznam koju biljku imam?  Interesuju me neke osnovne informacije tipa: koliko zalivati ovu biljku,kada je potrebno zameniti zemlju,da li ova biljka voli sunce,da li da je presadim u neku malo vecu posudu,itd. Hvala

Ps.ovi tvoji bonsai su prelepi,svaka cast :)

Offline duzzd

• Veoma napredan član
  • Kragujevac
« Reply #6 on: 28 March, 2012, 17:29:55 »
Ceo dan pokusavam da se setim kako se zove i ne ide.
Google hvala ti...  :) jedva nadjoh..

Tvoja biljka je Serissa Foetida. Potice iz Azije i najveci problem ove biljke, mada mozda bude i prednost, je sto ne podnosi temperature ispod 5-10 stepeni. Samim tim dobra je kao sobni/kucni bonsai, koji preko godine moze da se iznese napolje.

Da bi ti dao savete kako da odrzavas biljku, moram prvo da te nateram da promenis kompletno zemlju u posudi.

Ukoliko ti je preveliki problem, trudi se da se zemlja ne osusi ali i da ne bude stalno mokra, sto bi znacilo, dozvoli zemlji da se prosusi pre nego sto je ponovo zalijes (ova biljka ne voli mnogo vode). Trudi se da biljka dobija dosta svetlosti ali ne previse direktnog sunca, jutarnje ili popodnevno sunce je idealno. Ne voli cesto menjanje mesta u kuci kao ni cesto presadjivanje, tek svake 2 ili 3 godine mozes da joj promenis zemlju.
Vise detalja procitaj ovde http://www.bonsai4me.com/SpeciesGuide/Serissa.html

Nadam se da sam ti pomogao.

Offline mare_pa

• Član
« Reply #7 on: 29 March, 2012, 11:04:31 »
Duzzd,hvala druze na ovim informacijama,nije mi naravno problem da promenim zemlju,nego reci mi molim te jos da li je dovoljno da presadim biljku u onu kupovnu zemlju za cvece ili je potrebno da uz tu kupovnu zemlju dodam i pesak ,glinu ili nesto trece? Da li je potrebno da vrsim i neku prihranu(ako jeste sta bi mi preporucio da kupim)? 

Offline duzzd

• Veoma napredan član
  • Kragujevac
« Reply #8 on: 29 March, 2012, 19:44:34 »
Zemlja bi trebalo da sadrzi 1/3 obicne bastenske zemlje (najbolje bi bilo iz krticnjaka, krtice lepo obrade/usitne zemlju), 1/3 neke plodne zemlje/treseta ili kupovne zemlje (samo ne kupuj "carobnu zemlju" svi se zale na nju) i 1/3 peska za malteraciju (popularne jedinice) ili liapor ako mozes da nadjes.

Sve sastojke prosej kako bi one najsitnije cestice ispale (one nam ne trebaju) i tek onda da sve pomesas.

Mogao bih da ti posaljem supstrat za biljku ako zelis?

Koren biljke moras da ocistis od stare zemlje i da odstranis krupno korenje, treba nam samo ono sitno korenje, ono hrani biljku. To ces najbolje uraditi tako sto ostavis da se malo prosusi saksija pa polako nekim stapicem (dobri su oni drveni stapici za raznjice ako nemas nesto deblje, idealno bi bilo kao mali prst na ruci) da bockas zemlju i oslobadjas koren. Pazi da ne pokidas korenje, ubices biljku i samo polako, ne zuri.

Prihrana se koristi samo u periodu vegetacije, neko stavlja prilikom svakog zalivanja neko redje, ja stavljam kada se setim. Kupi bilo koju prihranu za cvece ali ne za cvetnice :)

Vise o svemu ovome na sajtu udruzenja: http://www.bonsai.org.rs/forum/viewtopic.php?f=4&t=1834&p=8467&hilit=presadjivanje#p8467
http://youtu.be/wIgKFrY8O-I

P.S.
Napominjem da sam ja pocetnik u svemu ovome i ako postoji jos neko na forumu ko gaji bonsai, bilo bi lepo da me ispravi ili potvrdi ovo sto pricam. Znam da je dita71 stari bonsaista i od njega mozemo dosta da naucimo, voleo bih da se ukljuci u temu, da mi malo pomogne.

Offline mare_pa

• Član
« Reply #9 on: 02 April, 2012, 12:30:18 »
Duzzd,jos jednom hvala na ovim informacijama.....

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
17 October, 2018, 13:20:58

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154906
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 112
  • Online Ever: 450