Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Malawi bloat  (Read 29551 times)

Offline zdule

• Značajni član
Malawi bloat
« on: 09 February, 2003, 00:28:53 »
Eh... kao sto pise u naslovu poruke imam problema sa doticnom bolesti :x

Prvo su mi uginula 3 casuariusa na prepad i nisam stigao da reagujem.
Svi na isti nacin: naduje se, rana na stomaku i ugine. Proces traje 2-3
dana.

Proslo je par dana ja sam mislio da ce sa ostalima sve biti ok, ali se isti
problem pojavio na jednom demasoniju

slika je dosta loseg kvaliteta i ne vidi se ali na naduvanom delu stomaka,
koji je pobeleo, se stvorila mala ranica ali sa unutrasnje strane kao da mu
je stomak pukao.  Uginuo je i on.

Sledeceg dana opet jedan casuarius  :evil:  tu sam se vec iznervirao
(do tada sam bio zbunjen i negativno uzbudjen).  Resim ja da to tako
nece moci! Ubacim ja OCTOZIN u akvarijum jer sam cuo iz par izvora
da je to najbolji lek za malawi bloat mada nisam siguran ni da je ta bolest
ali sta da radim nesto moram kako je krenulo sve ribe ce da mi se
prevrnu.  Otpisem ja u startu poslednjeg obolelog casuariusa (u pitanju
je mala zenka) i cekam da vidim sta ce se desiti sa ostalima. Prodje
jedan dan casuariusa nigde nema i ja zakljucujem da je uginuo i ostao
zavucen u neku pecinu. Nastavljam ja da napeto osmatram ostale ribe
koje su na izgled u odlicnom stanju (zderu, igraju se, itd). Prodje tako
jos jedan dan kada se pojavi poslednji oboleli casuarius  :shock:  !
Napnem se ja, krenem da ga proucavam i zakljucim da mu je rana na
stomaku malo zarasla   :shock:  :shock:  :shock: .

Evo je slika, malo boljeg kvaliteta nego prethodna, na kojoj casuarius
kome stomak lagano zarasta ali ja jos nisam ubedjen da ce preziveti.

ZDule...

Offline Vlado

• Početnik
  • *
Bolest
« Reply #1 on: 13 February, 2003, 13:59:29 »
Cau zdule,

ta bolest se zove "Columnaris", koja dolazi od dve Myxobakterije "Chondrococcus columnaris i Cytophaga columnaris".

Veoma je prenosljiva, i moze da ti unisti za 24h kompletno sve ribetine.

Takve slucajeve sam imao pojedinacno kada dobijem Malawi ribetine iz Azijskog dela, i uspesno sam ih lecio tako sto prvo moras sto brze probati usisati mulj u Akvarijumu, i ondah preko 50% vode promeniti, a li nemoj topliju vodu nego normalnu temperaturu iz cesme. To je zato sto moras izgasiti Grejac, i pokusati drzati temperaturu na granici ka dole.

Od Lekova mozes koristiti sve sto ima Terramycin u sastojcima, ili najbolje Bakarsulfat u rastvoru sa vodom od 1:2000 posebno u kofi, i to samo 2-3min i ondah natrag ribetine u akvarijum.

Offline zdule

• Značajni član
(No subject)
« Reply #2 on: 13 February, 2003, 23:11:07 »

Veoma je prenosljiva, i moze da ti unisti za 24h kompletno sve ribetine.

Zenka casuariusa sa druge slike je uginula pre 3 dana. Ostale ribetine
su dobro ne pokazuju znake bolesti. Da li da sada primenjujem taj
tretman?

ZDule...

Offline Vlado

• Početnik
  • *
Bolest
« Reply #3 on: 14 February, 2003, 07:35:11 »
Cao,
u svakom slucaju probaj da precistis Akvarium kako je gore objasnjeno, ocistis sav mulj koliko mozes da ne vadis Pesak, osvezi vodu 50%, i izgasi grejac da spadne Temperatura, a li pazi da ne ode ispod 20°C. Kada Temperatura stane da pada, moras drzati tako 24h, i naravno sam zaboravio da kazem da se svetlo ugasi dok traje tretman. Nakon 24h osvezi ponovo Vodu sa oko 30%, dodaj Kuhinjske soli, ili ako imas Morske jos Bolje, 1-velika Kasika na 50l, a Ribe koje izgledaju kao na slici moras izvaditi i u drugoj posudi staviti sa Vodom i 10g Soli po Litru, i ostaviti 15-20min sa kiseonikom, a li uvek posmatrati kako se Riba ponasa. Nakon 15-20min vrati Ribu u Akvarijum, i ukljuci Grejac. Podigni Temperaturu na 27-30°C, moras sam videti koliko maximalno mozes ici na gore, i opet tako drzati 24h. Posle toga Temperaturu dovesti na normalno, i ukljuciti Svetlo, za 4-5 dana treba da je ponovo sve u redu.

Znam da je tretman malo cudan, a li je objasnjenje jednostavno:
godinama sam pokusavao da izlecim ribetine bez Medikamenata koje sam kupovao u prodavnicama i koji su naravno veoma skupi. Uzimao sam cak iz Prodavnica i namerno bolesne Ribe da bih na njima probavao. u 99% slucajeva sam ih kasnije sa ovim tretmanom izlecio, osi ako imaju nesto sa Crevima i Zeludcom, tu SAMO pomaze Medikament koji se zove "PREIS COLI", i nista vise.
Jednostavno, ta bolest je pretezno jedina koja se suzbija sa smanjenjem Temperature, dodatak Soli je za sprecavanje da ponovo pohara po Ribicama, a posle toga povecanje Temperature do Maximuma radim zbog toga sto ribetine oslabe, naprimer od Bolesti, Tretmana, itd, i ondah su napadljive i od drugih Parazita, koje naravno unistis sa velikom Temperaturom.
Morsku So stavljam UVEK u svaki Akvarijum, 1-Kasiku na 50l, sprecava bolesti, pomaze Ribama da obnove Sluz, i dodaje Vodi minerale koje koriste Biljke za rast i boju, i sprecavaju rast Algi.

Znam da pomalo preteravam, a li jos nesto:
posto cesto uzimam Divlje Cichlide iz Malawija, uvek pre nego sto stavim prvi put u Akvarijum prvo koristim kupanje 25-20min u soli, i od tada nemam bas nikakvih problema.

Offline zdule

• Značajni član
Re: Bolest
« Reply #4 on: 21 February, 2003, 22:52:37 »
Quote from: "Vlado"

slucajeva sam ih kasnije sa ovim tretmanom izlecio, osi ako imaju nesto sa Crevima i Zeludcom, tu SAMO pomaze Medikament koji se zove "PREIS COLI", i nista vise.

Znas li sastav tog leka?

Quote from: "Vlado"

Znam da pomalo preteravam, a li jos nesto:
posto cesto uzimam Divlje Cichlide iz Malawija, uvek pre nego sto stavim prvi put u Akvarijum prvo koristim kupanje 25-20min u soli, i od tada nemam bas nikakvih problema.

Koju kolicinu soli stavljas u ovom slucaju?

ZDule...

Offline Vlado

• Početnik
  • *
Bolest
« Reply #5 on: 22 February, 2003, 17:07:49 »
Cao,
sastoji tog leka su sledeci:

1. Allium sativum                    3,4g
2. Malva silvestrum                 5,8g
3. Chrysanthemum vulgare      2,4g
4. Dryopteris filix-mas             8,9g
5. Acidum citricum                  2,8g
6. Aqua Purificata ad          1000ml

Taj lek je na Biljnoj bazi, sio znaci da ne mora da se kasnije filtrira iz Vode, niti se mora menjati deo vode posle lecenja.
Koriscenje je 60ml / 100L Vode, i posle 8-Dana ponoviti, ili jos bolje utopiti Hranu najbolje u lek, i davati 3-Puta dnevno i to 4-Dana.

Sa Soli ide 10g (dve Male Kasicice ) na Litar Vode.

Guest

• Guest
(No subject)
« Reply #6 on: 09 March, 2003, 17:30:42 »
Pa eto kako sam ja proèitao ima Zdule u akvariju Steatocranus casuaris /Poll 1939/ i spominja i Malawi ciklida Pseudotropheus demasoni /Konings 1995/.A prvi dolazi iz Zaira a drugi iz jezera Malawi.
Pa kako stoji na slici,to je u biti bio,kako je Vlado ,korektno napisao Colmunaris,a to je bakterijska bolest,koja se dobro leèi hipermanganom u odgovarajuèi koncentraciji ili još bolje,ako to ima,antibiotik za zdravljenje te bolesti.
Ma ja ipak bi prvo pogledao zašto ta bolest ipak nastaje.V stvari najveèji je razlog loša kvaliteta vode, i jako prenaseljeni akvarij,što dovede ribe do svrhe,da jim  padne imunski sistem i bolest je tu.Columnaris baš je poznat po tome,da je to "bolest"loše vode i pojavi se kao neki èir ili razjeda na telu ribe.Znaèi prvi pogoj je kvalitetna i redoviti menjana voda i kad menjate vodu voditi brigu,da je jednake temperature kao ona u akvarijumu.
Malawi bloat je bolest koja nikad ne nastaje u prirodi nego samo u akvarijumu.Uzrok je u tome što se herbivore/ribe koje jedu alge/,hrani sa hranom sa mnogo proteina.Sad kako sam ja upuèen ako vam oboli malawijski ciklid ,tada pogine samo on,a da vam oboli ciklid iz jezera Tanganyika,tada odu sve ribe u akvarijumu.Za spreèavanje ove bolesti treba voditi brigu,da se ribe hrani pravilno i jedanput dnevno /tako ja hranim svoje ciklide/,a jedanput nedeljno uopšte jih ne hranim.
Ako ponovim još jednom:Èista i kvalitetna voda je prvi i najvažniji pogoj za dobro kondiciono stanje riba,jer ciklidi su poznati kao jako zdrave i izdržljive ribe,koje èe vas pratiti i osreèavati narednih 5-10 godina.
Ciklid pozdrav !
P.S. a soli ja ne bih davao u akvarij.Naime so se upotrbljava prvenstveno kod gojaèa,da s time privremeno ojaèe imunski sistem ribe.So je u stvari u savremeni akvaristiki otišla u neku fioku,znaèi ne upotrebljava se više.

Guest

• Guest
(No subject)
« Reply #7 on: 09 March, 2003, 17:31:09 »
Pa eto kako sam ja proèitao ima Zdule u akvariju Steatocranus casuaris /Poll 1939/ i spominja i Malawi ciklida Pseudotropheus demasoni /Konings 1995/.A prvi dolazi iz Zaira a drugi iz jezera Malawi.
Pa kako stoji na slici,to je u biti bio,kako je Vlado ,korektno napisao Colmunaris,a to je bakterijska bolest,koja se dobro leèi hipermanganom u odgovarajuèi koncentraciji ili još bolje,ako to ima,antibiotik za zdravljenje te bolesti.
Ma ja ipak bi prvo pogledao zašto ta bolest ipak nastaje.V stvari najveèji je razlog loša kvaliteta vode, i jako prenaseljeni akvarij,što dovede ribe do svrhe,da jim  padne imunski sistem i bolest je tu.Columnaris baš je poznat po tome,da je to "bolest"loše vode i pojavi se kao neki èir ili razjeda na telu ribe.Znaèi prvi pogoj je kvalitetna i redoviti menjana voda i kad menjate vodu voditi brigu,da je jednake temperature kao ona u akvarijumu.
Malawi bloat je bolest koja nikad ne nastaje u prirodi nego samo u akvarijumu.Uzrok je u tome što se herbivore/ribe koje jedu alge/,hrani sa hranom sa mnogo proteina.Sad kako sam ja upuèen ako vam oboli malawijski ciklid ,tada pogine samo on,a da vam oboli ciklid iz jezera Tanganyika,tada odu sve ribe u akvarijumu.Za spreèavanje ove bolesti treba voditi brigu,da se ribe hrani pravilno i jedanput dnevno /tako ja hranim svoje ciklide/,a jedanput nedeljno uopšte jih ne hranim.
Ako ponovim još jednom:Èista i kvalitetna voda je prvi i najvažniji pogoj za dobro kondiciono stanje riba,jer ciklidi su poznati kao jako zdrave i izdržljive ribe,koje èe vas pratiti i osreèavati narednih 5-10 godina.
Ciklid pozdrav !
P.S. a soli ja ne bih davao u akvarij.Naime so se upotrbljava prvenstveno kod gojaèa,da s time privremeno ojaèe imunski sistem ribe.So je u stvari u savremeni akvaristiki otišla u neku fioku,znaèi ne upotrebljava se više.

Offline zdule

• Značajni član
(No subject)
« Reply #8 on: 10 March, 2003, 22:36:52 »

Verovatno si u pravu jer su te rane stvarno lièile na neke èireve koji se
dosta brzo šire dok riba ne ugine. Ovog demasonija sa slike sam pokušao
da leèim sa octozinom (to sam imao pri ruci) i èir je poèeo da se smanjuje
ali sam izgleda kasno poèeo sa leèenjem i demasoni je uginuo. Posle dve
nedelje mi je uginuo još jedan (poslednji) demasoni bez vidljivih razloga.  :(

Sve se to odigrava u jednom malom akvarijumu od 85l sa 24 ribe velièine
od 3 do 7 cm a vodu menjam jednom nedeljeno 30%.

ZDule...

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
(No subject)
« Reply #9 on: 11 March, 2003, 18:03:23 »
zdule ! Izvini ali ja smatram,da je 24 riba u 80 i kusur litrnim akvarijumu,malo ali malo previše.Sad mogu ja pametovati,ne znam ,kakvu imaš ti situaciju sa prostorom i akvariji.Nego da se vratim samo malo vrsti Pseudotropheus demasoni:oni trebaju minimalno 200l akvarij sa puno skrovišta i treba imati grupu od 12 primjerka,i poželjeno ,da je samo jedan mužjak,jer su to jako agresivne vrste i u stvari najjaèi mužjak "eliminira "ostale mužjake.Meni je u 400 l preko noèi jedan ubio dva.Pseudotropheus jest lepa a hrabra mala riba sa jezera malawi.

Ciklid pozdrav ! :D  :D  :D

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
22 October, 2018, 10:48:46

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
Stats
  • Total Posts: 154910
  • Total Topics: 9356
  • Online Today: 109
  • Online Ever: 450