Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Pomoc od pocetka-formiramo akvarijum  (Read 15476 times)

Offline Nachevski

• Član u razvoju
  • **
Re: Pomoc od pocetka-formiramo akvarijum
« Reply #10 on: 04 February, 2012, 12:33:36 »
Koje su mirnije mbune?

carleuse, saulosi (obicni ili coral red), estherae, mpange, honge, kingsizei..

Offline aca1982

• Napredni član
  • Beograd pripada Beogradjanima
« Reply #11 on: 04 February, 2012, 12:42:56 »
http://www.vatoelvis.com/Home.php   evo ovde imas pa pogledaj sta ti se svidja i tezina uzgoja

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #12 on: 04 February, 2012, 13:57:32 »
Slazem se sa Nachevskim, ali bih samo da dodam da birate manje Mbune za tu litrazu.
Recimo one koje rastu do 8-10cm okvirno. Lepse ce izgledati akvarijum u tom slucaju sa tom duzinom.
Velicine su opisane svuda na net-u, a ovaj link koji je Aca napisao je jedan od najkvalitetnijih.
Puno srece sa ovim akvarijumum, a mi smo tu da pomognemo preko foruma.

Offline drgoran

• Član
« Reply #13 on: 04 February, 2012, 14:48:33 »
Zaboravio sam da je ovde "mbunaski " lobi mnogo jaci od "non-mbunaskog".Ja sam imao i jedne i druge.Sada nemam ni jedne ni druge vec drzim tanganyku.Mogu samo da kazem (opet ponavljem) da sa aspekta gledista laika za akvaristiku mnogo veci utisak na laike ostavljaju non-mbune.Dok sam ih imao,ko god je usao u moju kucu nije mogao da izadje a da ne pita recimo za friery-ja (iceberg),aulonacaru (fire fish) otopharynx lithobates-a ili tetrastigmu,venustosa itd,itd i da prokomentarise kako su lepe dok kada sam imao mbune svi su bili onako ravnodusni.Od mbuna jedino ostavlja jak utisak caeruleus.Nijedna mbuna nema takve boje kao non mbune (skoro metalik boje) i takav spektar boja.
Drugo je to sto iskusan ciklidas vidi nesto drugo u mbunama i zato mnogo vise ciklidasa i imaju mbune ali sa aspekta amatera 100% tvrdim da veci utisak ostavljaju non mbune.
Spajke covek uopste nema demasoni-je za prodaju i nije ih zbog toga preporucio vec sigurno zbog toga sto pseudotropheus demasoni jeste lepa mbuna a i mozda zbog toga sto ne rastu veliki uzimajuci u obzir velicinu aq ali je sigurno u brzini zaboravio ili smetnuo sa uma da se radi o pocetnicima.

Offline aca1982

• Napredni član
« Reply #14 on: 04 February, 2012, 15:00:30 »
ma druze nisam ja rekao zbog spajketa nemoj pogresno da me shvatis. znam da spajke *ajebao malawce i preso na tropheuse . jos jednom nisam mislio na Spajketa. pogresno si me razumeo

Offline SPAJKE

• Veoma napredan član
« Reply #15 on: 04 February, 2012, 15:06:08 »
Goran je u pravu za non-mbune kada su mužjaci u pitanju.Ali ženke non-mbuna izgledaju kao kederi.Iz tog razloga nikada ne bih držao non-mbune...

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #16 on: 04 February, 2012, 15:11:18 »
OK Gorane, sta ti onda predlazes kao najsarenije resenje za duzinu od 80cm, ako to vec nisu patuljaste Mbune?

Offline drgoran

• Član
« Reply #17 on: 04 February, 2012, 15:54:56 »
Pa,Petre,ukusi su razliciti i o njima se ne raspravlja.
Prvo da ti kazem za aq.Duzina 80,sirina 40 a visina,nema potrebe za vecom od 50 posto ciklidima treba duzina a ne visina (kao diskusima).Posto je aq relativno mali,sa unutrasnjim trokomornim filterom bi zauzeo mnogo mesta a spoljasni ti je komplikovan i jos nemas mesta za njega pored akvarijuma.da sam na tvom mestu ,stavio ih unutrasnje motorne filtere (2 kom) sa strana.To je dovoljno za taj aq a i tebi kao pocetniku najvise odgovara ova varijanta.Jednostavni su za montazu,ciscenje itd.Samo treba gledati da imaju sto veci filter (sundjer).
Sto se riba tice,uzeo bih u obzir,

Labidochromis caeruleus
Sciaenochromis fryeri
Aulonacara firefish

Ako ne nadjes neke od ovih,mozes i nekog otopharinx-a (lithobates-a (slican je fryeri-ju) ili tetrastigmu).Mozes i neku drugu aulonacaru.Ne mora bas firefish.Samo moras da pazis.Od svakog roda po jedna vrsta da ne bi doslo do ukrstanja riba.Uglavnom,u tvoj aq moze oko 15-20 riba.To ti je oko 4 vrste po 4-5 kom.Eventualno malo vise.Nema mesta za vise tj ima dok su mali ali kada porastu,nece biti.
Kada ubacujes ribe u novoformirani aq, ubacivaj po 4-5 kom na 10-tak dana.Nikako sve odjednom (20 riba).Najbolje,vrstu po vrstu.nemoj biti nestrpljiv.To moze da te kosta.

Offline aca1982

• Napredni član
« Reply #18 on: 04 February, 2012, 16:27:39 »
http://www.cichlid-forum.com/articles/s_fryeri.php   evo sto se tice jedne od riba sto si predlozio raste koliko sam video 16 cm a njegov akvarijum je dugacak 80 cm. mislim da je premalo. caeruleus  jos i moze a ovo bas i neverujem druze. zasto se ne bi zadovoljio nekim manjim ribama koje mogu normalno da rastu i da se razvijaju, mreste itd,pogledaj onaj link sto sam ti dao imas tezimu uzgoja i odluci sam sta bi....

Offline aca1982

• Napredni član
« Reply #19 on: 04 February, 2012, 16:28:36 »
greska u akvarijumskim uslovima raste 20 cm !!!!!!!!!

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 January, 2018, 08:01:23

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]