Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Iodotropheus sprengerae  (Read 4539 times)

Offline Bojko

• Konsultant
  • Veoma napredan član
Iodotropheus sprengerae
« on: 13 November, 2005, 10:18:38 »
Kad se priča o klasiki jezera malawi,taj bi mali ciklid bio sigurno sastavni dio te.
Kao prvo treba napomenuti,da je ta ciklid,jako povoljna za akvarista početnika u ciklid vodama,a da nije nit tako nezgodan,više u nastavku.
Ta je vrsta ihtiološki obradjena godine 1972 od strane ihtiologa Loissele & Olivier.
U prirodi se nalazi samo u južnom delu jezera Malawi,i još samo tu na tri otoka:Boadzulu,Chynyamwezi i Chinyankwazi.Takva izolovanost toj je vrsti i omogućila opstanak napram više specializovanim ciklidima.Šta to znači,to samo znači,da je ta vrsta omnivor ili svaštojed,a to više jesta neka "bremza",ko dobar znak.Još bih tu dodao,da su opet na boljem više specializovani ciklidi,jer su ti zapunili sve niše i tako rešili najbitnij problem ,a to je ishrana.
No vratimo se mi našem ciklidu.Najviše njih,baš zbog bogatog prerasta po sklama ima ih oko otoka Boadzulu,a nadje se od 3 m pa čak do 40m .Ta vrsta ,zanimljivo,ne živi u grupama,nego više samostalno,jedino se mladunci ponekad zadržavaju u manje grupe.
Mužjak dostiže oko 11 cm.,ženka 8 cm.
Sad nemaju neku specialnu boju,više vuće na braon boju,možda više brončanu,a ta je vrsta monomorfna,dakle i mužjak i ženka jednako obojeni.Razlika medju polovima jeste dužina i naravno lažne ikre po analnoj peraji kod mužjaka.Baš zbog te boje,njegovo milije je ime :Rusty ciklid /Rusty=zahrđali/ i po tome jeste i puno poznatiji.
Iznimno lepo je obojena vrsta koja se nadje kod otoka Boadzulu.Naime na toj smedoj osnovici ima mužjak plavi sijaja,a ledna mu peraja plava,pa crna,da bih na kraju bila bele boje.
I naravno ihtiolog Stauffer tu je vrstu godine 1994 opisao ,baš zbog drukčije obojenosti,kao Iodotropheus declivitis,ali na kraju krajeva iskaže se,da je to Iodotropheus sprengerae.
Taj ciklid ne traži velike akvarije,več 120 l mu je dovoljno,no bolje jeste malo veči akvarij.Dekoracija se zna,ne treba tu trošiti reči.Miran ciklid voli mirne sustanare,znamo mi več neke od njih i voli biti u njihovom društvu.Taj ciklid ne treba biti u grupi,jer kako smo več pročitali,živi samostalno,ali 2 ili 3 ženke mu neče smetati,jer ciklid ko ciklid voli da se mresti.Ženka če vas prijatno iznenaditi sa 6-15 mladunca,braon boje.
Ja sam tu vrstu dobio medju prvima ciklidma,i ostala mi je u lepom sečanju i taj ciklid bio je jedan od nadahnuća za cikldiistiku.
Nije neki lepotan,ali sa svojom vitalnošću,mirnošću te skromnošču očarat če i vas,ipak su to vrline,koje akvarista početnik i traži od malawi ciklida.
A eto ga u kombinaciji sa L.caeruleusomzbilja strava kombinacija.

Offline frle

• Značajni član
Re: Iodotropheus sprengerae
« Reply #1 on: 13 November, 2005, 11:57:36 »
Pre neki dan sam kuoio od JZHa 1 muzjaka i 3 zenke.
Iscrpne informacije, nema sta!

Offline naturalist

• Značajni član
« Reply #2 on: 25 April, 2014, 01:50:19 »
kao sto bojko davno rece:"klasika jezera malawi",a ja bih dodao:"plemenit ciklid".taj me ciklid zadivljuje svojim temperamentom,karakternim osobinama,ponasanjem i lepotom.evo jedne slicice mog malog muzjacica pri udvaranju zenki koja je nazalost u trenutku slikanja izasla iz kadra.
« Last Edit: 21 November, 2014, 16:53:19 by nedara »

Offline naturalist

• Značajni član
« Reply #3 on: 21 November, 2014, 16:45:08 »
 :)

Offline naturalist

• Značajni član
« Reply #4 on: 21 November, 2014, 16:46:24 »
Ženka  :)

Offline DJOTTA

• Član
« Reply #5 on: 22 November, 2014, 01:08:15 »
Po meni jedna od najlepsih mbuna,kod nas nazalost nepravedno zapostavljena. Da li su mrestili kod tebe?

Offline naturalist

• Značajni član
« Reply #6 on: 22 November, 2014, 09:54:57 »
Po meni jedna od najlepsih mbuna,kod nas nazalost nepravedno zapostavljena. Da li su mrestili kod tebe?
i po meni takođe!prd neki dan mi je ženkica sa slike koja ima nekih 5-6cm na svet donela 11 malih "rđavih" o čemu sam pisao i postavio slike u mojoj temi "gde ste mbunaši?šta ima novo u vašim akvarijumima?".ja volim što ta riba nije toliko iskomercijalizovana,utoliko je posebnija,a mislim da je to velikim delom zbog toga jer se ređe i teže mresti od ostalih mbuna.
« Last Edit: 22 November, 2014, 10:04:09 by naturalist »

Offline naturalist

• Značajni član
« Reply #7 on: 27 November, 2014, 14:04:30 »
Rusty  :)

Offline naturalist

• Značajni član
« Reply #8 on: 25 March, 2015, 20:20:22 »
 :grin:

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
21 January, 2018, 11:30:29

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

• Koi by nedara
    [14 January, 2018, 17:51:05]
  • Arowana by nedara
    [13 January, 2018, 12:46:13]
  • Robot za alge by D.Nebojsa
    [25 November, 2017, 20:57:14]