Welcome, Guest. Please login or register.

Aquashop

ReefrooM

NewBlock

Pobednička fotografija ''Foto konkursa Januar 2018.''

Lamprologus ornatipinnis (Cameron bay) člana ''Nzivkovic''

Author Topic: Kombinacija nembuna razlicitih velicina  (Read 2391 times)

Offline Quesheii

• Početnik
  • *
  • Sarajevo
Kombinacija nembuna razlicitih velicina
« on: 28 December, 2011, 17:45:02 »
Pozdrav ljudi!
Trenutno imam u akvarijumu 14 Delfina na nekoj velicini od 13-16cm.
Planirao sam nabaviti jos 2 vrste nembuna 1+3.
Kako kod nas lakse i povoljnije mogu nabaviti ribe na velicini od 5-8cm interesuju me vasa iskustva sa ubacivanje manjih riba sa maticnim.
Da li sporije napreduju i sl.
Hvala!
« Last Edit: 28 November, 2012, 15:57:40 by nedara »

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
Re: Kombinacija ciklida razlicitih valicina
« Reply #1 on: 28 December, 2011, 19:23:17 »
Ovo i mene jako zanima...

Za sada znam da je zdravo izmeniti dekoraciju i ispremestati kamenje kada se ubacuju nove ribe.
Takodje, nove ribe je najbolje ubaciti nocu dok su svetla ugasena vec neko vreme.

Zanima me takodje, kako se vece ribe odnose prema manjim ribama kada su im teritorije vec definisane?
Po nekoj logici, ne bi trebalo da bude problema ako se ubacuju male ribe do 4cm recimo u akvarijum gde su vec maticni primerci, zar ne?

Offline nedara

• Administrator
  • Veoma napredan član
  • C.C.A. Novi Sad
« Reply #2 on: 28 December, 2011, 20:15:22 »
Što se tiče ''Nembuna'', mislim da nema problema ubacivati manje primerke kod matičnih, pogotovo kod Delfina koji nisu piscivori (grabljivice koje se hrane drugom ribom).

Za sada znam da je zdravo izmeniti dekoraciju i ispremestati kamenje kada se ubacuju nove ribe.
Takodje, nove ribe je najbolje ubaciti nocu dok su svetla ugasena vec neko vreme.

Slažem se za svetlo, međutim ''Nembune'' nisu teritorijalne poput ''Mbuna''. Ja sam koristio foru da ubacim hranu u akvarijum i dok se krupnije ribe hrane, na drugi kraj aq ubacim novajlije.

Offline MonsterFish

• Značajni član
  • Cradle of life...
« Reply #3 on: 28 December, 2011, 20:43:11 »
Da podelim i svoje iskustvo od par godina drzanja plivaca...

Po ubacivanju novih riba u aq,nikako ne menjati raspored kamenja ili sl. jer tek tada nastaje opsti haos(ne slazem se nikako da Non mbune nisu teritorijalne-ko ne veruje dobrodosao je videti).
Fora sa hranom moze upaliti na momenat ako se u aq sa predatorima ubaciju ribe koje bi im mogle postati ista.Ako to nije slucaj,ubacivanje je bezazleno.
Svetlo takodje ne igra bitnu ulogu u uvodjenju novih riba jer mi se desavalo da po paljenju svetla pronadjem ribu u fronclama.

Jedini savet koji bih imao usmeriti u ovom pravcu je ubacivati ribe priblizne velecine i to u odnosu 2m+3z ili vise,ako je moguce ili ubaciti i moliti se da sve bude ok.

Offline Quesheii

• Početnik
  • *
  • Sarajevo
« Reply #4 on: 28 December, 2011, 21:00:05 »
I ja mislim da sto se tice agresivnosti nece biti probleme.
Vise me interesuje kako se ta razlika u velicini odrazava na razvoj manjih riba, jer citao sam da se nepreporucava kod recimo diskusa jer se manji dosta sporije razvijaju.

Offline ducia

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
« Reply #5 on: 31 December, 2011, 09:52:32 »
Sto se tice mbuna bezazlenije je ubacivati male nego velike. Druge mbune ih ne dozivljavaju kao konkurenciju za mesto u hijerahiji. "Problem" je posle zato sto manje ribe teze dolaze do hrane i sporije napreduju nego sto bi napredovale da su u odvojenom AQ.
Is it wrong to be strong Brotherhood

Offline Petar

• Global Moderator
  • Veoma napredan član
    • Cgi Lucid Dreams
« Reply #6 on: 31 December, 2011, 13:02:59 »
Sto se tice ishrane i napredovanja manjih riba u zajednickom akvarijumu sa velikim jedinkama, ja se sluzim sa dve hrane razlicite velicine.
Obzirom da su listici u pitanju, imam uvek dve odvojene kutije, jednu sa sitno isitnjenom hranom, i jednu sa vecim listicima. Dok velike ribe jure ka povrsini i grabe vece listice, oni koji su sitno isitnjeni padaju dole i struja ih raznosi po citavom akvarijumu, gde manje ribe hvataju i hrane se odvojeno od maticnih jedinki.
Na taj nacin, sve ribe dobijaju dovoljno hrane.

Offline woody

• Značajni član
« Reply #7 on: 01 January, 2012, 23:02:50 »
mislim da je bitno da nove ribe ne budu jako male, da ih velike ne bi kontale za hranu. Ali s druge strane je tacno da maticne ribe nove mlade ne vide kao konkurenciju pa s te strane nema problema, inace ako se velike ubacuju problemi sa agresivnoscu su neizbezni.
Teraj lagano i drž' desno

GUPI & Pet Svet
Welcome, Guest. Please login or register.
19 July, 2018, 09:52:02

Login with username, password and session length

RECENT POSTS

RECENT MALI OGLASI

RECENT MORSKA

RECENT ZABAVA

Members
  • Total Members: 1896
  • Latest: gojo
Stats
  • Total Posts: 154860
  • Total Topics: 9348